REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Net ir išėjęs į pensiją, kardinolas C. Hummesas buvo pagrindinė popiežiaus Pranciškaus pontifikato figūra

Liepos 4 d. miręs kardinolas Claudio Hummesas (Klaudijus Humesas) visą gyvenimą tarnavo Bažnyčiai, tačiau didžiausią įtaką jis padarė 2010 m. išėjęs į pensiją.

Kai popiežius Pranciškus po išrinkimo 2013 m. kovo mėn. pasirodė balkone, jis pritaikė protokolą, kad kardinolas C. Hummesas būtų šalia jo. Tai buvo svarbus ženklas, rodantis, kad ateityje bus pontifikatas, orientuotas į vargšus, taip pat įvyks vokiečių prioritetų iškilimas ir bus nauja atleidimų era Romos kurijoje.

C. Hummesas buvo pranciškonų kunigas Brazilijoje, įšventintas 1958 m. ir priklausė Lotynų Amerikos dvasininkų kartai, kuri siekė įgyvendinti Vatikano II Susirinkimą, akcentuodama teisingumą vargšams. Būdamas jaunas vienuolis, jis buvo pakankamai žymus ir įtikinamas, todėl 1975 m., būdamas 40 metų, buvo paskirtas vyskupu. Jis 20 metų buvo Santo André vyskupijos, esančios netoli San Paulo (Brazilija), vyskupas. 1998 m. šventasis Jonas Paulius II jį paskyrė San Paulo, vienos iš žymiausių Pietų Amerikos vyskupijų, arkivyskupu.

2005 m. išrinkus popiežių Benediktą XVI pasigirdo priekaištų, kad Brazilija, nors ir turinti daugiausiai katalikų pasaulyje (123 mln.), neturi žymaus kurijos kardinolo Romoje. Jonas Paulius II 1998 m. Vyskupų kongregacijos prefektu paskyrė nepaprastai gerbiamą kardinolą Lucasą Moreirą Nevesą. Tuo metu buvo manoma, kad jis gali būti Lotynų Amerikos popiežius. Tačiau bloga sveikata privertė jį atsistatydinti 2000 m., o 2002 m. jis mirė, palikdamas Jono Pauliaus kuriją be Brazilijos prefekto.

Benediktas XVI tai ištaisė 2006 m., paskirdamas kardinolą C. Hummesą naujuoju Dvasininkijos kongregacijos prefektu. Jis buvo vyriausias Brazilijos prelatas, todėl Benediktas, nepaisydamas teologinių akcentų skirtumų, atsivedė jį į Romą.

Kardinolo C. Hummeso atvykimas buvo nelengvas. Prieš pat išvykdamas iš Brazilijos 2006 m. gruodį jis davė interviu, kuriame svarstė apie galimybę lotynų apeigų kunigams vesti. Tai iš karto sukėlė reakciją Romoje, ir kardinolas paskelbė pareiškimą, kuriame paaiškino, kad kunigų celibato klausimas nebuvo svarstomas. Atsižvelgiant į tai, kad pareiškimas buvo paskelbtas iškart jam atvykus į Romą, taigi parengtas jam dar pakeliui, buvo akivaizdu, kad jis buvo priverstas pasirašyti tai, kas jam buvo parengta.

Tuo metu Romoje sklandė gandai, kad Benediktas XVI paprašė vyskupo Mauro Piacenza (Mauras Pjačenca) įvykdyti kardinolo C. Hummeso atsišaukimą. Kardinolo Ratzingerio favoritas kardinolas Piacenza nuo 1990 m. dirbo dvasininkijos pareigūnu, kol buvo paskirtas Popiežiškosios Bažnyčios kultūros paveldo komisijos pirmininku.

2003 m. įšventintas į vyskupus, M. Piacenza vaidmuo suvaldant kardinolą C. Hummesą buvo patvirtintas, kai 2007 m. Benediktas XVI paskyrė jį dvasininkijos sekretoriumi, praėjus vos keliems mėnesiams po brazilų kardinolo atvykimo. Skirdamas kardinolą M. Piacenza kardinolo C. Hummeso pavaduotoju, popiežius Benediktas siuntė pavaldinį prižiūrėti viršininko.

Kardinolas C. Hummesas dvasininkijoje dirbo mažiau nei ketverius metus ir 2010 m. spalį, sulaukęs 76 metų, išėjo į pensiją. Jį pakeitė dabartinis arkivyskupas M. Piacenza, kuris tą patį mėnesį buvo paskirtas kardinolu.

Kardinolas C. Hummesas buvo paskirtas kardinolu 2001 m. megakonsistorijoje kartu su kardinolu Jorge Bergoglio, o 2013 m. konklavoje jie sėdėjo šalia vienas kito pagal amžių.

Pasak naujai išrinktojo popiežiaus Pranciškaus, išrinkimo akimirką kardinolas C. Hummesas pasilenkė prie jo ir sušnabždėjo: „Nepamiršk vargšų”. Šventasis Tėvas paaiškino, kad šis pamokymas paskatino jį popiežiškuoju vardu pasirinkti Pranciškaus, Il Poverello, Asyžiaus vargšo, vardą.

Kai popiežius Pranciškus pasirodė su pranciškonu kardinolu C. Hummesu šalia, balkone, tai reiškė ne tik Lotynų Amerikos solidarumą. Tai buvo aiškus signalas kartu su naujojo popiežiaus sprendimu nedėvėti šiai progai įprastų drabužių ir pirmuosius savo žodžius paversti pasaulietiniu pasisveikinimu: „Labas vakaras”. Jonas Paulius būtų pradėjęs žodžiais „Tebūnie pagirtas Jėzus Kristus!”.

Kardinolas C. Hummesas buvo vargšų gynėjas, o popiežius Pranciškus ketino šią Pietų Amerikos patirtį perkelti į Romą, svajodamas apie „vargšų Bažnyčią vargšams”.

Kardinolas savo vyskupiškuoju šūkiu pasirinko šventojo Pranciškaus, savo ordino įkūrėjo, žodžius Omnes vos fratres (liet. Visi jūs, broliai). Popiežius Pranciškus tą patį pranciškoniškąjį palinkėjimą pasirinko kaip savo 2020 m. enciklikos „Fratelli Tutti” pavadinimą.

Kardinolas C. Hummesas taip pat paskelbė kito, labai skirtingo Vokietijos pontifikato pradžią. Benediktas XVI buvo kilęs iš Vokietijos, tačiau jis neatstovavo toje šalyje vyraujantiems Bažnyčios prioritetams. Tai darė kardinolas C. Hummesas. Jis buvo vienas iš etninių vokiečių, kurie Lotynų Amerikoje užėmė įtakingus postus.

Jis gimė Brazilijoje vokiečių kilmės brazilų tėvo ir vokietės motinos šeimoje. Jo intelektualinis kelias ėjo vyraujančiomis posusirinkiminės vokiečių teologijos temomis.

Kardinolas C. Hummesas buvo vienas iš pagrindinių popiežiaus Pranciškaus „vokiškojo pontifikato” veikėjų. Vokietija yra turtinga Bažnyčia turtingiesiems, tačiau Šventasis Tėvas patenkino jos ilgalaikius prioritetus, ypač išsiskyrusių ir civilinę santuoką sudariusių asmenų prileidimą prie šventosios Komunijos ir didesnę liturginių vertimų kontrolę. Miuncheno kardinolas Reinhardas Marxas (Reinardas Marksas) yra Kardinolų tarybos narys ir Ekonomikos tarybos vadovas.

Didysis postūmis dėl vedusių kunigų – prisiminkime 2006 m. kardinolo C. Hummeso interviu – turėjo būti įgyvendintas 2019 m. Amazonės sinode. Amazonės sinodo procese dominavo Vokietijos personalas ir pinigai, o kardinolas C. Hummesas buvo ilgamečio Vokietijos ir Lotynų Amerikos aljanso vadovas, siekiantis pasinaudoti situacija Amazonėje, kad būtų įgyvendinami Vokietijos širdyje esantys prioritetai. Popiežius Pranciškus paskyrė kardinolą C. Hummesą Amazonės sinodo generaliniu relatoriumi.

Karčiai nuvylęs vokiečius abiejose Atlanto pusėse, popiežius Pranciškus nesuteikė leidimo kunigams vesti ar moterims tapti diakonėmis. Kardinolui C. Hummesui jis skyrė paguodos prizą – naują Amazonijos vyskupų asamblėją, kuriai kardinolas C. Hummesas, nors jam jau seniai per 80 metų, turėjo vadovauti.

Kitą mėnesį numatytoje konsistorijoje Amazonija gaus naują kardinolą – Leonardo Ulrichą Steinerį, kitą etninį vokietį ir pranciškoną, Manauso arkivyskupą Brazilijoje. Bus perduotasC. Hummeso deglas.

2013 m. į pensiją išėjusio kardinolo buvimas balkone taip pat reiškė, kad atėjo naujas pontifikas, kuris nepažįsta Ratzingerio – ar bent jau Piacenzos. Pavadinkime tai C. Hummeso kerštu. 2013 m. rugsėjį, atlikdamas vieną pirmųjų savo kurialinių paskyrimų, kardinolas M. Piacenza iš gana įtakingos Dvasininkijos kongregacijos buvo pasiųstas į dvasiškai svarbią, bet mažiau įtakingą Apaštališkąją Penitenciariją. Romoje tai buvo plačiai suprantama kaip pažeminimas pareigose. Tai buvo pirmasis kurijos atleidimas iš pareigų – naujojo popiežiaus stiliaus bruožas, kaip vėliau sužinojo kardinolai Burke’as (Burkas), Mülleris (Miuleris) ir Becciu (Bečiu).

Kardinolas C. Hummesas bus apraudotas ir palaidotas San Paule, kur mirė nuo plaučių vėžio. Jo ilgas gyvenimas primena, kad paskutinį, reikšmingą skyrių galima parašyti ir išėjus į pensiją.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte