JAV Kongreso komitetas, tiriantis praėjusių metų sausio 6-osios riaušes Kapitolijuje, ketvirtadienį išdėstė savo argumentus, kad Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ir jo pareiškimai apie neva „pavogtus“ rinkimus buvo įvykių, prilygstančių „bandymui įvykdyti perversmą“ ir išlikti valdžioje, esminis elementas.
Žiūrimiausiu vakaro laiku pristatydamas metus trukusio tyrimo išvadas, specialus komitetas siekė įtikinti susiskaldžiusią šalį, kad egzistavo ir egzistuoja giliai įsišaknijęs, buvusio prezidento diriguojamas sąmokslas panaikinti 2020 metų prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis šalies vadovas Joe Bidenas (Džo Baidenas), rezultatus.
„Prezidentas Trumpas sukvietė minią, surinko minią ir uždegė šio užpuolimo liepsną“, – sakė komisijos vicepirmininkė respublikonė Liz Cheney (Liz Čeini) per pirmąjį iš virtinės nekantriai laukiamų svarstymų, planuojamų šią vasarą.
Keliomis minutėmis anksčiau komiteto pirmininkas demokratas Bennie Thompsonas (Benis Tompsonas) apkaltino D. Trumpą esant „šio sąmokslo centre“.
„Sausio 6-oji buvo bandymo įvykdyti perversmą, įžūlaus bandymo, kaip netrukus po sausio 6-osios sakė vienas riaušininkas, nuversti vyriausybę kulminacija. Tas smurtas nebuvo atsitiktinis“, – sakė jis.
Riaušininkai veikė „Jungtinių Valstijų prezidento skatinami“ žygiuoti į Kongresą ir sutrukdyti įstatymų leidėjams oficialiai perduoti valdžią J. Bidenui, pridūrė B. Thompsonas.
Komisijos pristatymas buvo rūpestingai parengtas pasinaudojant kai kurių D. Trumpo artimiausių patarėjų, įskaitant buvusį generalinį prokurorą Billą Barrą (Bilą Barą) ir D. Trumpo žentą bei padėjėją Jaredą Kushnerį (Džaredą Kušnerį), liudijimais už uždarų durų.
„Raganų medžioklė“
Komisija siekia pademonstruoti, kad smurtas Kapitolijuje buvo dalis platesnės – ir vis dar tęsiamos – D. Trumpo ir jo aplinkos žmonių kampanijos siekiant neteisėtai išsilaikyti valdžioje ar ją atgauti, nepaisant konstitucijos ir daugiau kaip dviejų šimtmečių taikaus valdžios perdavimo vienų administracijų kitoms istorijos.
Ketvirtadienio sesija ir penki vėlesni svarstymai, kurie bus surengti ateinančiomis savaitėmis, skiriami pirmiausia D. Trumpo vaidmeniui per įvairiapusiškas pastangas sugrąžinti jį į Ovalųjį kabinetą atimant balsą iš milijonų rinkėjų.
D. Trumpas tyrimą atmetė kaip pagrindo neturinčią „raganų medžioklę“, bet rengiami vieši svarstymai ketvirtadienį jam labai rūpėjo – savo socialinės žiniasklaidos platformoje jis išliejo Kapitolijaus užpuolimą vadindamas „didžiausiu judėjimu per mūsų šalies istoriją siekiant padaryti Ameriką vėl didžią“.
D. Trumpas vadovauja judėjimui „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (Make America Great Again, MAGA).
Komitetas siekia parodyti, jog D. Trumpas parengė dirvą Kapitolijaus užpuolimui, ištisus mėnesius melavęs, kad per rinkimus buvo sukčiaujama, nors jo paties administracija balsavimą vadino saugiausiu per visą istoriją.
Jo administracija yra kaltinama dalyvavimu keliose galimai neteisėtose schemose, įskaitant sąmokslus užgrobti balsavimo mašinas ir paskirti netikrus „alternatyvius rinkikus“ iš valstijų, per rinkimus palaikančių tai vieną, tai kitą partiją, kad jie, ignoruodami savo rinkėjų valią, skirtų pergalę D. Trumpui.
„Slidinėjau žmonių kraujyje“
Ketvirtadienį liudijo du žmonės, per Kapitolijaus šturmą ir dienomis prieš jį susidūrę su organizacijos „Proud Boys“ nariais.
„Emmy“ pelnęs dokumentinių filmų kūrėjas britas Nickas Questedas (Nikas Kvestedas) liudijo, kaip sekiojo „Proud Boys“ narius dienomis prieš riaušes Kapitolijuje ir bendravo su jais pačią riaušių dieną.
N. Questedas sakė, kad jį šokiravo pamatytas grupės narių pyktis, ir papasakojo, kaip į mitingą susirinkusi minia virto „iš protestuotojų į riaušininkus ir į maištininkus“.
„Mane nustebino grupės dydis, pyktis ir šventvagystė“, – sakė jis.
Kapitolijaus policijos pareigūnė Caroline Edwards (Kerolain Edvards), kuri buvo pirmosios užtvaros pralaužimo vietoje, sakė patyrusi galvos sužeidimą per susirėmimus su „Proud Boys“ nariais.
„Galiu tik prisiminti, kad praradau žadą, nes tai, ką mačiau, buvo tiesiog karo scena. Tokių dalykų esu mačiusi filmuose“, – sakė ji.
„Negalėjau patikėti savo akimis. Ant žemės gulėjo pareigūnų – jie kraujavo, jie vėmė… Mačiau draugus kruvinais veidais. Slidinėjau žmonių kraujyje“, – pasakojo C. Edwards.
„Proud Boys“ lyderis ir keturi jo pavaduotojai šį mėnesį buvo apkaltinti ardomuoju sąmokslu.
Visuomenės nuomonės teismas
Virtinė Kongreso svarstymų skirsis nuo dviejų D. Trumpo apkaltų tuo, kad jam nebus atstovaujama, nes jis nėra teisiamas, nebent tik visuomenės nuomonės teisme.
Vis dėlto ištikimiausi jo šalininkai tikriausiai kiekviena proga ginčys tyrimą.
„Tai politiškiausias ir mažiausiai teisėtas komitetas per visą Amerikos istoriją“, – reporteriams sakė Atstovų Rūmų respublikonų mažumos lyderis Kevinas McCarthy (Kevinas Makartis).
Iš tiesų Kongresas turi plačius priežiūros įgaliojimus ir vienas D. Trumpo paskirtas federalinis teisėjas praėjusį mėnesį kategoriškai atmetė respublikonų argumentus, kad šis komitetas yra neteisėtas.
Komitetas nėra patvirtinęs, ką planuoja daryti po pradinės svarstymų virtinės, bet rudenį laukiama dar mažiausiai vieno pristatymo ir galutinės ataskaitos.