Kolumbijos kariuomenė paskelbė unikalių nuskendusio legendinio galeono „San Jose“ nuotraukų, padarytų per keturias nuotoliniu būdu valdomo aparato žvalgomąsias misijas.
Manoma, kad prieš tris šimtmečius nuskendęs burlaivis gabeno turtų, šiandienos pinigais vertų milijardų eurų.
Laivo nuolaužos guli beveik 950 m gylyje Karibų jūroje prie Kolumbijos krantų, sakoma pirmadienį vakare paskelbtame kariuomenės pareiškime.
Per keturias misijas, kurias prižiūrint Kultūros ministerijai įvykdė karinis jūrų laivynas, nustatyta, kad nuskendęs galeonas „žmonių intervencijos“ nepatyrė.
Jūros dugne matyti pusiau užneštos patrankos, porceliano indai, stikliniai buteliai, aukso lydiniai, laivo pirmagalio dalis, apaugusi dumbliais ir moliuskais, korpuso karkaso liekanos.
Pareigūnai taip pat sakė per stebėjimo misijas aptikę dar du nuskendusius laivus – kolonijinių laikų galeoną ir postkolonijinio periodo škuną.
„Dėl technologinės įrangos ir Kolumbijos karinio jūrų laivyno darbo sugebėjome padaryti kaip niekada iki šiol aiškių nuotraukų“, – sakė šalies prezidentas Ivanas Duque (Ivanas Dukė).
Pasak jo, nuskendęs laivas „buvo neliestas ir apsaugotas, planuojant ateityje jį iškelti“.
Tačiau kai tai nutiks, Kolumbijos lauks Ispanijos ir vienos indėnų tautos Bolivijoje iššūkis, kam turėtų atitekti laimikis.
Nuskendęs prieš 300 metų
Ispanijos karūnai priklausiusį „San Jose“ 1708 metais netoli Kartachenos nuskandino britų karinis laivynas. Išgyveno labai nedaug iš 600 galeono įgulos narių.
„San Jose“ plaukė iš Naujojo pasaulio atgal pas Ispanijos karalių Pilypą V.
Galeonas buvo prikrautas lobių už milijardus eurų dabartiniu kursu – ekspertai mano, kad jame yra mažiausiai 200 t aukso, sidabro ir smaragdų.
ekspertai mano, kad jame yra mažiausiai 200 t aukso, sidabro ir smaragdų
Laivo ilgai ieškojo lobių ieškotojai. Galiausiai jis buvo surastas 2015 metais.
Kolumbija jos teritoriniuose vandenyse atrastas laivų nuolaužas ir krovinius laiko savo kultūrinio paveldo dalimi ir tai reiškia, kad jų negalima parduoti.
Ispanija tvirtina, kad „San Jose“ krovinys yra jos, nes buvo ispanų laive, o viena Bolivijos indėnų tauta sako, kad lobiai turėtų atitekti jai, nes ispanai privertė jos žmones juos iškasti.
Kai nuskendęs laivas buvo surastas, tuometinis Kolumbijos prezidentas Juanas Manuelis Santosas (Chuanas Manuelis Santosas) jį pavadino „brangiausiu kada nors per pasaulio istoriją surastu lobiu“.
Jis siūlė laivo iškėlimo misiją finansuoti iš pajamų, kurios būtų gautos pardavus dalį radinio, bet I. Duque šį planą sustabdė, kad visas radinys liktų Kolumbijoje.
Kolumbiečių pareigūnai paskelbė ketinantys įkurti nuskendusių laivų muziejų ir sakė, kad toks muziejus keltų „Kolumbijos, Karibų ir viso pasaulio pasididžiavimą“.
Kadangi laivo nuolaužos guli labai giliai, jų iškėlimas yra susijęs su dideliais technologiniais ir moksliniais iššūkiais.
Pareigūnai nori ieškoti kitų nuskendusių laivų dar 13 identifikuotų vietų netoli Kartachenos krantų.