Teisėjas patenkino dviejų krikščionių tėvų Nigelo (Naidželo) ir Sally Rowe (Sali Rou) iš Kornvalio (Anglija) prašymą peržiūrėti jų jautrią bylą, susijusią su translyčių ideologijos plitimu pradinėse mokyklose.
Šeima teigia, kad buvo priversta pati pašalinti savo vaikus iš Anglikonų Bažnyčiai priklausančios mokyklos tik dėl to, kad mokytojai ir bendraklasiai joje privalo naudoti translyčių mokinių pageidaujamus vardus ir įvardžius. Šeima tam nepritaria.
Bylą nuspręsta peržiūrėti, nes ji susijusi su švietimo klausimais, už kuriuos atsakinga valstybė.
Kai 2017 m. šešiamečio sūnaus Anglikonų Bažnyčios pradinėje mokykloje vaikai pradėjo persirenginėti, šeima žurnalistams pasakojo, kad jai buvo pasiūlyta rinktis: arba pritarti transseksualumo ideologijai, arba būti pavadintiems „transfobais”.
Pora mano, kad translytiškumo ideologija „žalinga” vaikams, ypač pradinėje mokykloje.
Iškilus nesklandumams tėvai manė neturintys kito pasirinkimo, kaip tik ugdyti savo vaiką namuose, nes sūnaus mokykla 2017 m. liepos mėn. laiške nurodė, kad mokinių pageidaujamų įvardžių ir vardų nevartojimas mokykloje yra „transfobiškas elgesys”.
„Džiaugiamės ir jaučiame palengvėjimą, kad po ketverius metus trukusios kovos mūsų itin svarbi byla bus iš naujo išnagrinėta”, – tėvai rašė savo pareiškime, kurį išplatino porai atstovaujantis Krikščionių teisės centras.
„Daug kas bando sušvelninti šią problemą, teigdami, kad tai tik berniukų persirenginėjimas. Šioje byloje kalbama apie pavojingą ideologiją, kuri šiuo metu yra įsitvirtinusi (JK, – red. past.) mokyklose, vietos valdžios institucijose ir Anglikonų Bažnyčios vadovybėje, ir kuri daro didelę ilgalaikę žalą tūkstančiams vaikų.”
Translytiškumo gairės
Savo teisine byla šeima siekia, kad valstybiniame švietime būtų gerbiami ir toleruojami krikščioniški įsitikinimai lyties klausimu, ir kad būtų panaikintos 2015 m. Kornvalio mokyklų translytiškumo gairės.
Šias gaires parengė Kornvalio taryba, „Intercom Trust”, Devono ir Kornvalio policija ir mokyklų direktoriai. Gairės esą yra pirmasis dokumentas Jungtinėje Karalystėje, nurodantis mokytojams ir mokykloms, kaip įtraukti translyčius mokinius.
Gairėse pateikiama informacija mokykloms apie tai, kaip įrengti lyties atžvilgiu neutralius tualetus.
Krikščionių teisės centras įspėja, kad dokumente mokyklos skatinamos nedvejodamos priimti translytiškumą ir lyties keitimą, taip pat jame pateikiamos nuorodos į translytiškumą palaikančias grupes, pavyzdžiui, Mermaids.
Vis daugiau mokyklų ir vietos valdžios institucijų priėmė gaires savo švietime ir profesinėje aplinkoje, įskaitant Švietimo departamentą, kuris 2018 m. patvirtino šią politiką.
Šešiamečiams turime priminti kaip valytis dantis, o ne kalbėti apie lytis – šeima
„Šešiamečiams vaikams reikia priminti, kad reikia valytis dantis, o ne leisti jiems priimti sprendimus, ar jie yra berniukas, ar mergaitė. Todėl amoralu manyti, kad jie gali priimti tokius gyvenimą keičiančius sprendimus tokiame jauname amžiuje. Kaip visuomenė esame pašaukti saugoti vaikus, o šiomis gairėmis pradinėse mokyklose diegiama kultūra siekiama priešingo tikslo”, – teigia krikščionių šeima.
S. Rowe teigė, kad nuo tada, kai pradėjo mokyti savo vaikus namuose, ji gavo daug teigiamos patirties. Vis dėlto ji sakė, kad turėjo atsisakyti savo mokytojos karjeros, kad galėtų mokyti savo vaikus.
Ji pasakojo, kad 2015 m. jiems taip pat teko iš mokyklos ištraukti vyresnįjį sūnų, kai vienas berniukas jo klasėje nusprendė apsirengti ir prisistatyti kaip moteris.
„Nebuvo jokių konsultacijų su tėvais. Mūsų sūnui, kaip ir kitiems, buvo sunku mokytis mokykloje, kurioje sakoma, kad kad maži vaikai gali keisti lytį. Todėl manėme, kad nebegalime leisti jam tokios mokyklos lankyti”, – 2015 m. pareiškime sakė S. Rowe.
Kreipėsi visur, kur galėjo
Po 2017 m. patirtų išgyvenimų su jauniausiu sūnumi šeima sakė, kad susitiko su Anglikonų Bažnyčios pradinės mokyklos direktore, kuri pasakė, kad ji gali netekti darbo, jei nesilaikys translytiškumo gairių, ir turi pritarti, jei vaikas nori keisti lytį, „mes tiesiog turime su tuo susitaikyti”, pasakojo Krikščionių teisės centras.
Po susitikimo šeima kreipėsi į mokyklą laišku, kuriame prašė informuoti, kaip jie planuoja palaikyti kiekvieną vaiką mokyklos aplinkoje, kai kitas vaikas nori būti siejamas su kita lytimi. Jie taip pat kreipėsi į Portsmuto vyskupiją ir Anglikonų Bažnyčią.
Mokykla 2017 m. laiške šeimai nurodė, kad yra parengta politika, skirta kovoti su „transfobišku elgesiu”.
Krikščionių teisės centro vadovė gyrė Aukštojo Teismo sprendimą peržiūrėti bylą.