Žymus teologas Tomašas Halikas tvirtina, kad Bažnyčiai reikia „giluminės reformos”

Čekijos katalikų kunigas, buvęs sovietų disidentas, teologas Tomašas Halikas Europos vyskupams ir pasauliečių vadovams sakė nebijoti, kad „kai kurios Bažnyčios formos miršta”, ir paragino juos drąsiai leistis į sinodo kelionę, pasižyminčią „atvirumu ateičiai ir imlumu Dievo iššūkiams, kuriuos pateikia laiko ženklai”.

Šias pastabas 74 metų kunigas ir intelektualas pasakė pirmadienį savo gimtojoje Prahoje prasidėjus žemyniniam Europos sinodo etapui.

Halikas, tarptautiniu mastu žinomas autorius, Čekijos sostinės Karolio universitete dėstantis sociologiją, padarė „dvasinę įžangą” į savaitę truksiančią Europos sinodo asamblėją, skirtą Bažnyčios ateičiai.

Vėliau kalbėdamas su prancūzų katalikų dienraščiu „La Croix”, jis teigė, kad bandymai paversti katalikybę – ypač nuo XIX a. vidurio iki XX a. vidurio – kontrkultūra, nukreipta prieš šiuolaikinę visuomenę, kultūrą, mokslą ir filosofiją, sukėlė intelektualinę savikastraciją, dėl kurios atsiribojo didelė dalis darbininkų klasės, intelektualų ir jaunimo.

„Baimė ir priešiškumas moderniajai kultūrai lėmė ekskomunika, reikšmingai prisidėjusią prie Vakarų visuomenės sekuliarizacijos. Vatikano II Susirinkimo pastangos užmegzti dialogą su modernybe ir sekuliariuoju humanizmu atėjo per vėlai, kai modernybė jau ėjo į pabaigą.”

Jis tęsė: „Postmoderni visuomenė kelia Bažnyčioms visai kitokius iššūkius ir teikia visai kitokias galimybes nei modernybė. Norėdama tapti patikimu ir suprantamu balsu radikalaus pliuralizmo amžiuje, Bažnyčia turi išgyventi giluminę reformą – ir tikiuosi, kad Sinodo kelias bus tokia reforma.”

Paklaustas apie Sinodinio kelio Vokietijoje pozicijas, čekų teologas pažymėjo, kad Sinodo kelias Vokietijoje teikia didelę reikšmę institucinių struktūrų keitimui.

„Ten drąsiai keliami klausimai, kurie negali būti tabu, ir kalbama apie problemas, kurių sprendimo negalima atidėlioti neribotam laikui. Tačiau primygtinai reikalauju, kad institucinės reformos – kaip ir klausimai, susiję su kunigiškosios tarnystės sąlygomis, – turi vykti atlikus teologijos ir dvasingumo gilinimą ir jį papildyti,” – pabrėžė kun. T. Halikas.

13 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version