Praėjus savaitei po to, kai buvusiam ministrui pirmininkui Robertui Fico buvo pavesta suformuoti vyriausybę, Slovakijoje vis dar nėra jokių ženklų, kad bus sudaryta koalicija.
Fico, kairiosios nacionalistinės ir suverenios partijos “Smer”, kuri valdė Slovakiją 2006-2010 ir 2012 m., lyderis, pirmadienį, spalio 9 d., vedė derybas su socialdemokratinė “Hlas” ir konservatyvios nacionalistinės Slovakijos nacionalinės partijos (SNS) vadovais, tačiau nė vienas iš jų po susitikimo nenorėjo pasidalyti jokia informacija su spauda.
Rinkimus R. Fico laimėjo remdamasis platforma, kurioje kritikavo ES ir Amerikos kišimąsi į Slovakijos vidaus reikalus, gilėjančios Europos migracijos krizę, Vakarų sankcijas Rusijai ir ginklų tiekimą Ukrainai. Smer sulaukė 23 proc. rinkėjų palaikymo ir gavo 42 vietas 150 vietų nacionaliniame parlamente, taigi skaitine išraiška daugumai sudaryti pakaktų koalicijos su Hlas (27 vietos) ir SNS (10 vietų).
R. Fico išsklaidė tokius gandus ir pirmadienį pareiškė, kad kai kurie pranešimai buvo melagingi
Penktadienį daugelis žiniasklaidos priemonių pranešė, kad partijos pasiekė susitarimą, pagal kurį R. Fico taps ministru pirmininku, o “Hlas” lyderis Peteris Pellegrinis – parlamento pirmininku. Pavyzdžiui, dienraštis “Hospodárske noviny” teigė, kad jau vyksta derybos dėl ministerijų pasidalijimo tarp partijų, tačiau R. Fico išsklaidė tokius gandus ir pirmadienį pareiškė, kad kai kurie pranešimai buvo melagingi.
Slovakijos nacionalistų partija SNS, kuri anksčiau buvo “Smer” koalicijos partnerė, neturėtų problemų vėl bendradarbiauti su “Smer”. Partijos lyderis Andrejus Danko pareiškė, kad jis remtų Fico vadovaujamą vyriausybę net ir būdamas opozicijoje.
Tačiau Pellegrini, politikas, kuris norėtų, kad Slovakija labiau atitiktų ES ir NATO politiką, įkalbinėja ir liberalios, už LGBT teises pasisakančios Pažangiosios Slovakijos (PS) partijos lyderį Michalą Šimečką prisijungti prie jo ir net vadovauti keturių partijų koalicijai kaip ministrui pirmininkui. PS per rinkimus užėmė antrą vietą (32 vietos) ir turėtų galimybę pabandyti suformuoti vyriausybę, jei Fico nepavyktų.
Tačiau, pasak dienraščio “Denník N”, dauguma “Hlas” – partijos, kuri 2020 m. atsiskyrė nuo “Smer” – narių norėtų dirbti būtent kartu su R. Fico.
Dar viena partija, kuri galėtų būti derybų juoduoju arkliuku, yra Krikščionių demokratų judėjimas (KDH). Nors ši partija atsisakė sudaryti koaliciją su “Smer”, KDH buvęs lyderis Alojzas Hlina apkaltino KDH sudarius slaptą susitarimą su R. Fico, pagal kurį ši partija atsisakytų “Progresyvios Slovakijos” mainais į griežtesnius įstatymus dėl abortų ir daugiau Europos lėšų, skiriamų Slovakijos savivaldai.