Valdančioji koalicija atšaukusi komandiruotes ir visa kita demonstravo raumenis. Pademonstravo. Kokia iš to nauda ar žala ilgesnėje perspektyvoje, galite paskaityti prof. Ainės Ramonaitės interviu. Kad tik nebūtų Pyro pergalė.
Šįkart įdomiau atrodo narkotikų dekriminalizavimo, o de facto legalizavimo pataisos, kurių taip ir nepavyko priimti. Kodėl tai faktinis legalizavimas, yra išsamiai aiškinęs advokatas Dominykas Vanhara. Trumpai tariant, nes nėra jokio efektyvaus būdo policijai kontroliuoti tų mažakiekininkų, jeigu už tai nėra baudžiamosios atsakomybės. Taigi visų (įskaitant sintetinių) narkotikų mažo kiekio dekriminalizavimas vakar nepraėjo, pritrūko kelių balsų.
Laisvės partija, kurios tai buvo programinis siekis, per visas medijas triūbija, kad tai vos ne konservatorių išdavystė, kaip jie galėjo, šitaip apgauti. Svarsto net koaliciją palikti. Suprantama, galutinio rezultato prasme iš tiesų apgavo – šis balsavimas buvo laisviečiams žadėtas mainais už vienybę atmetant veto. Rezultato nėra.
Bet pažiūrėkime į balsavimą. Tie už narkotikų (ne tik žolės, visų) faktinį legalizavimą surinkti balsai yra milžiniška persvara Landsbergio liberalų, t.y. TS-LKD balsai. Abi liberalų partijos kartu nė pusės tiek nesukrapšto. 42 iš 50 Seime esančių TS-LKD atstovų, taigi 84 procentai, balsavo UŽ narkotikų liberalizavimą. Tai ne šiaip daug, tai skandalingai daug.
Vos vienas (Audronius Ažubalis) drįso balsuoti prieš, vos du (Laurynas Kasčiūnas ir Paulius Saudargas) išspaudė susilaikymą. Kad nereikėtų balsuoti prieš įsitikinimus, penki šiaip tą dieną buvę salėje patepė slides iš balsavimo (tai Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Arvydas Pocius, Valdas Rakutis, Algis Strielčiūnas ir Justinas Urbanavičius). Beje, nors tai kita tema, turėkime galvoje, kad visi šie konservatyviais krikdemais laikomi politikai balsavo už mokamus testus darbuotojams.
salėje vyko politinė prostitucija.
Kodėl taip sunku balsuoti prieš klaikiai liberalią idėją nebausti už narkotikų (ne tik žolės, visų) turėjimą? Suprantama, nes salėje vyko politinė prostitucija – Landsbergio konservatoriai, kurie šiaip jokia forma nėra įsipareigoję palaikyti narkotikų liberalizavimo ir tas jų neįsipareigojimas net įtvirtintas koalicijos sutartyje, pardavė savo balsus už šią liberalią idėją mainais į prezidento veto atmetimą.
Iš esmės toks balsavimas prekiaujant savo frakcijos balsais visiškai prieš savo (bent dalies) įsitikinimus buvo (ir yra) tai, dėl ko dešimtmečiais daugiau besigilinantys į politiką niekino tokias bestubures partijas kaip Darbo partija ar Tvarka ir teisingumas. O dabar tą patį akivaizdžiausiai daro TS-LKD.
Taigi sudėkime taškus. Laisvės partija kaip žadėjusi susitvarkė kambarį, bet liko be saldainio. Oficialių pažadų šiuo klausimu Laisvės partijai niekada nebuvo duota, priešingai, viešai sutarta, kad tai nėra koalicijos bendras siekis. Iš visko akivaizdu, kad Landsbergio liberalai davė neoficialų pažadą palaikyti narkotikų liberalizavimą mainais į disciplinuotą balsavimą atmetant veto. Taigi TS-LKD prekiauja balsais Uspaskicho stiliumi. Nors kelių balselių pritrūko, daug labiau stebina tai, kad net 42 „konservatoriai“ balsavo už dekriminalizavimą, vos vienas drįso atvirai balsuoti prieš.