Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktam įstatymo projektui, kuriuo bus suteikta prieiga prie dar daugiau duomenų bei palengvintas dalijimasis jais verslui ir gyventojams.
Įstatymo projektu, kuriuo įgyvendinamos Europos duomenų valdymo akto nuostatos, taip pat siekiama padėti pramonei kurti novatoriškus produktus ir paslaugas, penktadienį pranešė ministerija.
„Racionalus duomenų panaudojimas papildomai gali sukurti apie 2 proc. šalies BVP (bendrojo vidaus produkto – BNS), todėl didinsime duomenų dalijimosi prieinamumą ir užtikrinsime jų kokybę (…). Kurdami bendrą Europos duomenų erdvę, plėtosime duomenų pakartotinį naudojimą strateginėse viešojo ir privataus sektoriaus srityse, tokiose kaip energetika, judumas, finansai, gamyba“, – pranešime sakė ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Ministerija pranešė, jog numatyta suteikti galimybę pakartotinai naudoti viešojo sektoriaus turimų jautrių kategorijų duomenis, kuriems taikoma apsauga dėl komercinio ir statistinio konfidencialumo, taip pat trečiųjų šalių intelektinės nuosavybės teisių apsaugos ir asmens duomenų apsaugos.
Pasak ekonomikos ir inovacijų viceministrės Erikos Kuročkinos, Duomenų valdymo aktas sudaro galimybę diegti dar daugiau inovacijų ir kurti naujų darbo vietų. Jis padės užtikrinti skaidresnį valdymą ir veiksmingesnes viešąsias paslaugas.
„Verslui yra ypač naudingos mažesnės duomenų gavimo, integravimo ir tvarkymo išlaidos bei patekimo į rinkas kliūtys. Dėl to sutrumpėja naujų produktų ir paslaugų pateikimo rinkai laikas. Tai leidžia įmonėms kurti naujus duomenimis grindžiamus produktus ir paslaugas“, – pranešime sakė viceministrė.
Ministerijos teigimu, sukurtomis priemonėmis taip pat užtikrinama, kad duomenų tarpininkai veiktų kaip patikimos duomenų dalijimosi organizacijos. Sukurtomis priemonėmis piliečiams ir verslui taip pat sudaromos palankesnės sąlygos pateikti savo duomenis visuomenei.
Įstatymo projektas toliau bus svarstomas Seime. Parlamentui pritarus, jis įsigaliotų nuo rugsėjo 1 dienos.