Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) penktadienį nusprendė iš Seimo rinkimų kovos šalinti du kandidatus, anketoje nenurodžiusius savo bendradarbiavimo su KGB.
Iš kandidatų į Seimą išbrauktas Taikos koalicijos sąraše antru numeriu įrašytas Danukas Arlauskas ir partijos „Nemuno aušra“ sąraše septintą numerį turėjęs Kęstutis Bilius. Pastarasis nebegalės kandidatuoti ir Saulės vienmandatėje apygardoje.
Už šį sprendimą balsavo dešimt VRK narių.
Abu minėti politikai kandidato anketoje nenurodė, kad yra sąmoningai bendradarbiavę su buvusios Sovietų Sąjungos specialiosiomis tarnybomis. Šis pažeidimas pripažintas šiurkščiu.
Po pakartotinio kreipimosi į Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą (LGGRTC) VRK sulaukė informacijos, kad D. Arlauskas buvo kadrinis KGB darbuotojas, o K. Bilius KGB padalinyje Šiauliuose dirbo ūkio darbuotoju.
Rinkimų kodeksas reikalauja, kad kandidatai nurodytų, ar yra sąmoningai bendradarbiavęs su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, o VRK privalo šiuos duomenis paskelbti savo interneto svetainėje per 24 valandas nuo anketos pateikimo.
Lietuvos darbdavių konfederacijos generalinis direktorius D. Arlauskas VRK pateiktoje biografijoje nurodė, kad 1978–1990 metais Valstybės saugumo komitete dirbo vyresniuoju operatyviniu įgaliotiniu. Apie savo buvusią tarnybą sovietų KGB jis yra pasakojęs ir viešai.
D. Arlauskas penktadienį per VRK posėdį teigė, kad kandidato anketoje esančio klausimo formuluotė akivaizdžiai skirta buvusiems slaptiems bendradarbiams, o ne kadriniams KGB darbuotojams.
Jis neigė nuslėpęs savo darbą KGB, šį savo biografijos faktą nurodė kandidato biografijoje. Be to, D. Arlauskas sakė, kad taip atsakyti į klausimą jam patarė ir teisininkai.
„Mes atskiriame du dalykus, mano etatinis darbas, o sąmoningas bendradarbiavimas priskiriamas neetatiniam darbui“, – tvirtino jis.
„Eilutė anketoje skirta būtent ne etatiniams, o slapta bendradarbiavusiems“, – pabrėžė jis.
VRK nariai Andrius Puksas ir Inga Milašiūtė tvirtino, kad Rinkimų kodeksas prašo nurodyti sąmoningą bendradarbiavimą, o dirbti, eiti pareigas nesąmoningai vargiai ar įmanoma.
„Kaip galima dirbti, tačiau dirbti nesąmoningai? Slaptai yra viena sąvoka, sąmoningumas yra kita sąvoka“, – sakė I. Milašiūtė.
Tuo metu dabartinis Kelmės rajono vicemeras K. Bilius kategoriškai neigė dirbęs KGB struktūrose.
„Kategoriškai neigiu bendravęs, nė minutės, nė durų rankenos nesu pačiupinėjęs nė tos organizacijos pastato, nei su kokiais nors darbuotojais (bendravęs – BNS), nei juolab dirbęs Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro dokumente, kurio aš, deja, nemačiau, nurodytoje įstaigoje“, – per VRK posėdį kalbėjo K. Bilius.
Jis tvirtino 1985–1988 metais ėjęs Šiaulių miesto sporto draugijos „Žalgiris“ pirmininko pavaduotojo pareigas, 1988–1990 metais – žolės riedulio meistrų komandos „Tauras“ viršininko pareigas.
Politikas tvirtino turįs išsaugojęs darbo knygelę, kurioje nėra tokios darbovietės kaip Valstybės saugumo komitetas.
„Ar galėjau susidvejinti ir tuo pačiu metu dirbi Saugumo komitete, taisyti spynas? Sunku įsivaizduoti“, – kalbėjo jis.
K. Bilius sakė, kad šie Seimo rinkimai jam – šešti, ir jis visuomet į minėtą anketos klausimą atsakydavo neigiamai, pirmą kartą šis atsakymas užkliuvo.
„Penkis kartus nerado Genocido centras kokios nors medžiagos apie bendradarbiavimą su KGB“, – stebėjosi kelmiškis.
VRK pirmininkė Lina Petronienė sakė, kad anksčiau LGGRTC tikrino, ar kandidatai nebuvo slapti KGB bendradarbiai, tačiau šiemet pirmą kartą po pakartotinio prašymo patikrinti ir buvę etatiniai šios sovietų represinės struktūros darbuotojai.
Ji taip pat informavo, kad VRK iš Ypatingojo archyvo, kur saugomi KGB dokumentai, gavo ir D. Arlausko, ir K. Biliaus asmens korteles. L. Petronienės teigimu, asmens kortelėje sutampa K. Biliaus vardas, pavardė, tėvo vardas, gimimo data.
„Jeigu yra tokie dokumentai, tai yra klastotė arba dar kas nors“, – sakė K. Bilius.
Anot jo, Valstybės saugumo komitete ūkvedžiu ar budėtoju yra dirbęs jo brolis Juozas, miręs prieš 25 metus.
„Matyt, čia kažkas maišoma. Aš tikrai kreipsiuosi į teismą“, – teigė K. Bilius.
VRK nariai pabrėžė, kad privalo vadovautis tais dokumentais, kuriuos jiems pateikė LGGRTC.
„VRK neturi kompetencijos išsiaiškinti šituos dalykus, yra atsakingos institucijos – Genocido centras, Ypatingasis archyvas, – kurie teikia informaciją, tai yra jų kompetencija pasakyti šitą faktą. Mes priimdami sprendimą vadovaujamės plika informacija“, – teigė I. Milašiūtė.
Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.