Vokietijoje rengiami teisės aktai, kuriais siekiama, kad teisinis lyties keitimas būtų tik prašymas civilinės metrikacijos įstaigoje. Tačiau Vokietijos Katalikų Bažnyčia teigia, kad ji nekeis įrašo krikšto metrikų knygose, jei kas nors nuspręs pakeisti lytį ir vardą, rašo „CNE News”.
Lyties įstatymo projektas yra susijęs su civilinės metrikacijos, o ne su Bažnyčios registru, – „Domradio” sako prof. dr. Matthias Pulte. Jis yra kanonų teisininkas iš Mainco.
„Dėl religinių bendruomenių apsisprendimo teisės Bažnyčios įstatymas tiesiogiai neliečia, nes krikšto registras priklauso autonominei Bažnyčios reguliavimo sričiai”, – pabrėžia jis. Ir atvirkščiai, įrašai bažnytiniame registre neturi civilinių pasekmių ir juose nėra aiškiai nurodyta lytis. Jame įrašomas asmens krikšto vardas ir jo kilmė, todėl žmonės gali įžvelgti problemų, jei pakeis savo vardą pagal „naująją” lytį.
Be to, keisti krikšto metrikų įrašus draudžia Bažnyčios kanoninė teisė, sako M. Pulte.
„2002 m. Katalikų Bažnyčios Tikėjimo doktrinos kongregacija paskelbė, kad krikšto registre įrašyto vardo negalima keisti net ir pakeitus lytį. Tai drausminė norma, kurios privalu laikytis.”
Galimą įtampą tarp valstybės ir Bažnyčios įstatymų Vokietijoje būtų galima išspręsti tik tuo atveju, jei Roma pakeistų Bažnyčios įstatymus, mano M. Pulte. Tačiau jis nemano, kad tai įvyks artimiausiu metu, rašo „CNE News”.
Ar moterys galės eiti pareigas, kurios skirtos tik vyrams, jei pakeis savo lytį? Pasak M. Pulte, taip nebus.
„Katalikų Bažnyčia laikosi ankstesnės, tradicinės lyties doktrinos. Civilinės teisės aktais pakeista socialinė lytis nieko nekeičia apie chromosomiškai dažniausiai dvinarės lyties nulemtą biologinę lytį. Iki šiol tai buvo lemiama priimant Šventimų sakramentą”, – teigė jis interviu metu.
Trumpai tariant, lemiamą reikšmę turi krikšto metu nustatyta lytis, ir asmuo, gimęs kaip moteris, negali būti įšventintas į kunigus, net ir pakeitęs lytį.
Jei asmuo, gimęs kaip vyras, pakeičia lytį, jis taip pat negali būti įšventintas, teigia M. Pulte.
Lyties pakeitimas pažeidžia Bažnyčios doktriną, todėl asmeniui gali būti taikomos kanonų teisės sankcijos, kad jis nebegalėtų būti įšventintas į kunigus. Be to, santuokos sakramentas lieka prieinamas tik vyrui ir moteriai, kurie nekeitė lyties.
Vienintelė Bažnyčios teisės spraga yra ta, kad ji negali būti taikoma asmenims, kurie lytį pakeitė prieš krikštydamiesi.
Kai du žmonės susituokia, jie turi parodyti tik krikšto liudijimą, kuriame nurodytas jų vardas krikšto metu, o ne vardas gimimo metu. Teoriškai pagal translyčių įstatymo projektą lytį būtų galima keisti labai mažiems vaikams, nes tėvai tą padaryti gali.