Vokietijos parlamente užregistruotas įstatymo projektas, kurį ketvirtadienį pristatė teisingumo ministras Marco Buschmannas ir federalinis šeimos reikalų, vyresnio amžiaus piliečių, moterų ir moterų reikalų ministras. Pasak projekto kiekvienas Vokietijoje galės laisvai keisti savo lytį ir vardą nuo 14 metų.
„Visos trys vyriausybės partijos – socialdemokratai (SPD), žalieji ir liberalioji Laisvųjų demokratų partija (FDP) – sutinka, kad transseksualų statusą reglamentuojantys teisės aktai turėtų būti pakeisti nauju įstatymu“, – teigiama abiejų ministrų pranešime.
Dabar vadinamasis apsisprendimo įstatymas pakeis senąjį įstatymą, kuris, Vokietijos kairiosios vyriausybės teigimu, yra diskriminacinis ir pasenęs, rašo Vengrijos naujienų leidinys Magyar Nemzet. Vadovaujantis pagrindiniais principais, suformuotais derybose tarp valdančiųjų partijų ir atitinkamų ministerijų, naujajame įstatyme turi būti numatyta, kad kiekvienas nuo 14 metų gali savarankiškai ir laisvai nustatyti savo lytį ir vardą paprasta metrikacijos biuro tvarka, be jokios medicininės apžiūros arba specialisto išvadų.
Dabar vadinamasis apsisprendimo įstatymas pakeis senąjį įstatymą, kuris, Vokietijos kairiosios vyriausybės teigimu, yra diskriminacinis ir pasenęs
Tikimasi, kad įstatymas sukels kai kuriuos potencialiai sudėtingus klausimus, pvz., aktyvesnį translyčių dalyvavimą moterų sporte, o tai neseniai blokavo kelios tarptautinės sporto organizacijos. Be to, žmonės gali pakeisti savo lytį skyrybų proceso metu, kad gautų palankesnį rezultatą. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Šveicarijoje, vyras netgi pakeitė savo lytį, kad galėtų anksčiau išeiti į pensiją.
Buschmannas teigė, kad nors tai statistiškai reta, „labai normalu“, kad yra žmonių, kurių seksualinė tapatybė skiriasi nuo jų biologinės lyties.
„Daug daug dešimtmečių su šiais žmonėmis elgėmės kaip su pacientais, tarsi jiems kažkas būtų negerai, tačiau šis patologizavimas yra neteisingas požiūris, kurio reikia atsisakyti, nes kiekvienas žmogus nusipelno, kad su juo būtų elgiamasi pagarbiai“, – sakė Buschmannas.
Jo teigimu, naujojo įstatymo tikslas yra ne griauti socialinius santykius, o įvykdyti pagrindinį Konstitucijos pažadą, kad visi turi vienodą laisvę ir vienodą orumą.
Vokietijos įstatymai labai skiriasi nuo tokių, kuriuos pasirinko tokios šalys kaip Vengrija, kuri 2020 m. balsavo už tai, kad biologinė lytis visiems piliečiams gimus būtų nustatyta kaip nuolatinė lytis. Vengrai valstybiniuose dokumentuose negali pakeisti savo lyties.
Kaip anksčiau pranešė „Remix News“, Vokietijos visuomeninė televizija sukūrė platų transseksualams skirto turinio spektrą, neaptardama sunkių šalutinių poveikių, dažniausiai susijusių su lyties keitimo operacija ir brendimą blokuojančiais vaistais, tokiais kaip psichinės ligos, vėžys ir osteoporozė.
Vengrai valstybiniuose dokumentuose negali pakeisti savo lyties
Žaliųjų partijos politikas Pausas teigė, kad visuomenė daugeliu dalykų lenkia teisės aktus, o Apsisprendimo įstatymas panaikins šią spragą. Ji sakė, kad įstatymas ne tik pagerins translyčių žmonių gyvenimą, bet ir pripažins lyčių įvairovę. Ministras pridūrė, kad piliečių privatumo užtikrinimas turi būti taikomas ir asmenims, keičiantiems lytį ir vardą, nes naujasis įstatymas negali reikšti „priverstinio atskleidimo“. Štai kodėl įstatymas numato baudą, jei kuri nors institucija, organizacija ar privatus asmuo atskleidžia, kad kažkas pakeitė savo lytį ar vardą be asmens sutikimo.
Ministras taip pat tvirtino, kad dabartinis įstatymas, priimtas 1980 m., sukėlė kančių, įskaitant vertimą anuliuoti santuokas arba darytis chirurginę lyties keitimo operaciją, kad tik galėtų atpažinti savo lytinę tapatybę.
„Atėjo laikas atsiprašyti ir atlyginti už šias neteisybes“, – sakė Vokietijos šeimos reikalų, vyresnio amžiaus piliečių, moterų ir jaunimo reikalų ministras.
Vakarų Vokietija 1980 metais įvedė novatorišką lyčių įstatymą, kuris galiojo visai šaliai nuo 1990 m. susijungimo. 2008 metais Vokietijos Konstitucinis Teismas taip pat nusprendė, kad vardai nebeturi priklausyti nuo lyties.