Visos krikščionių bažnyčios nusprendė 2025 m. Velykas švęsti kartu

2025 metais Velykų data pagal Julijaus ir Grigaliaus kalendorius sutampa ir viso pasaulio krikščionys svarbiausią savo šventę – Kristaus Prisikėlimą – švęs kartu. Šie metai taip pat sutampa su Nikėjos susirinkimo, pateikusio pirmąjį visuotinį Tikėjimo išpažinimą, 1700 metų sukaktimi.

2024 m. rugsėjo 16-17 d. Egipte vykusio Vietinių Ortodoksų Bažnyčių ir Senųjų Rytų Bažnyčių susitikimo dalyviai išreiškė paramą iniciatyvai grįžti prie vienos Velykų šventimo datos pagal Julijaus kalendorių, remiantis 325 m. Pirmojo ekumeninio susirinkimo nutarimais.

Susitikimo pabaigoje priimtame bendrame komunikate pažymima: „Atsižvelgdami į tai, kad 2025 m. bus švenčiamos 1700-osios Pirmojo Nikėjos ekumeninio susirinkimo metinės ir visi pasaulio krikščionys Velykas švęs tą pačią dieną, susitikime dalyvavusių Bažnyčių atstovai išreiškė pageidavimą, kad visi krikščionys, švęsdami Velykas, laikytųsi Nikėjos kanoninės tradicijos ir ortodoksų paschalijų.“

Pažymima, kad iš ortodoksų pusės susitikime dalyvavo Konstantinopolio, Aleksandrijos, Antiochijos, Jeruzalės, Rusijos, Rumunijos, Bulgarijos, Bulgarijos, Kipro, Graikijos, Lenkijos, Albanijos Ortodoksų Bažnyčių ir Ortodoksų Bažnyčios Amerikoje delegatai. Iš senovės Rytų pusės – koptų, sirų ortodoksų, armėnų apaštališkosios (Ečmiadzino ir Kilikijos katolikosato) ir Eritrėjos Bažnyčių atstovai.

Tuo tarpu popiežius susitiko su iniciatyvine grupe „Velykos 2025 m. kartu“. Ši grupė gimė po 2022 metų gruodžio 14 dienos susitikimo Kretos Ortodoksų Akademijoje, į ją įsitraukė ortodoksų, protestantų ir katalikų atstovai, dalyvaujantys ekumeniniame judėjime, kuris neatsainiai žiūri į Viešpaties troškimą, kad jo mokiniai būtų viena ir taip pat į pastabą, jog mokinių vienybė yra sąlyga, kad „pasaulis įtikėtų“, kad jų skelbimas ir liudijimas būtų įtikinamas.

Trumpose popiežiaus pastabose, įteiktose audiencijos dalyviams, Pranciškus pažymi, kad ne kartą gavo prašymų ieškoti būdų, kad Prisikėlimo diena būtų švenčiama kartu, nebebūtų išimtis ar sutapimas, o įprastas dalykas.

„Drąsinu tuos, kurie darbuojasi šiuo klausimu, ištvermingai ir iš visų jėgų ieškoti galimos bendrystės, vengiant visko, kas galėtų sukelti dar didesnį susiskaldymą tarp brolių ir seserų“, – rašoma popiežiaus pastabose, kuriose pabrėžiama Velykų iškilmės esmė – Velykos nėra mūsų iniciatyva, kurią nustatome pagal vieną ar kitą kalendorių. Velykos įvyko todėl, kad Dievas taip pamilo pasaulį, jog atidavė savo viengimį Sūnų, kad kiekvienas, kuris jį tiki, nepražūtų, bet turėtų amžinąjį gyvenimą (žr. Jn 3, 16).

Neužmirškime Dievo pirmumo ir to, kad jis žengė pirmąjį žingsnį. Neužsidarykime savo schemose, planuose, kalendoriuose, „savo“ Velykose. Velykos yra Kristaus. Ir mums gera prašyti malonės vis labiau būti Jo mokiniais, leidžiant jam parodyti mums kelią, kuriuo turime eiti, ir nuolankiai priimant kvietimą, vieną dieną jau ištartą Petrui, sekti jo pėdomis ir mąstyti Dievo, o ne žmonių mintimis (žr. Mk 8, 33).

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version