Virtualioje Lietuvos liaudies buities umziejaus parodoje pristatomos medinės Prisikėlusio Kristaus skulptūros iš Lietuvos bažnyčių.
Kaip skelbiama, dalis eksponatų yra ir iš Panevėžio vyskupijos.
Parodą atveria XVI a. Prisikėlusiojo skulptūra, saugoma Kaišiadorių vyskupijos kurijoje. Šis atvaizdas dvelkia sakralia ramybe, plastišku figūros linkiu, glotniomis purpurinio apsiausto klostėmis. Tai vienintelė Lietuvoje išlikusi skulptūra, vainikuota manieristine, dailiai kalstyta auksuoto sidabro karūna.
2022 m. vasarą ir rudenį Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelio Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčioje vyko unikali paroda „Medinės Prisikėlusio Kristaus skulptūros iš Lietuvos bažnyčių: stilių ir raiškos kaita“, kurioje pirmą kartą Lietuvoje vienoje vietoje buvo eksponuoti Prisikėlusio Kristaus atvaizdai, atrinkti iš Lietuvos bažnyčių. Iki tol buvo pristatomi tik pavieniai kūriniai, kuriuos buvo galima pamatyti Velykų liturginiu laikotarpiu bažnyčiose, istorinėse ar dailės parodose, o Prisikėlusiojo skulptūros tirtos tik fragmentiškai, plačiau aptariant atskirus objektus.
Šia paroda Lietuvos liaudies buities muziejus tęsė savo tiriamąją-parodinę veiklą, visuomenei pristatydamas Lietuvai reikšmingą bažnytinį paveldą. 2018–2019 m. muziejuje buvo surengtos dvi parodos „Senosios medinės prakartėlės iš Lietuvos bažnyčių“, kuriose eksponuotos kalėdinės skulptūrinės dekoracijos.
Praėjusių metų paroda buvo skirta svarbiausiam Velykų laikotarpiui, kurį simbolizuoja Prisikėlusio Kristaus figūra, išstatoma bažnyčioje šiuo trumpu liturginiu periodu. Kitu metu apsilankę bažnyčiose šių skulptūrų nepamatysime.
Rengiant parodą paaiškėjo dabartinė, specialistų nedžiuginanti senųjų medinių Prisikėlusio Kristaus skulptūrų situacija ir būklė – autentiškos pirminės išvaizdos kūrinių Lietuvos bažnyčiose beliko vienetai. Labai dažnai jos grubiai perdažomos, keičiamos gipsinėmis, metalinėmis ar net plastikinėmis figūromis.
Prisikėlusio Kristaus skulptūros parodai buvo atrinktos po metus trukusio tyrimo iš Kauno arkivyskupijos, Kaišiadorių, Vilkaviškio, Telšių, Panevėžio ir Šiaulių vyskupijų bažnyčių. Į parodą pateko meniniu ir ikonografiniu požiūriu vertingiausi kūriniai, prilygstantys europiniams šio tipo dirbiniams.
Ekspozicijoje buvo pristatytas platus chronologinis laikotarpis nuo seniausių XVII a. skulptūrų iki XX a. I pusės kūrinių, atspindinčių skirtingą Prisikėlusiųjų vaizduoseną, meninės išraiškos ir plastikos įvairovę. Lankytojams buvo įdomu pasekti skulptūrų kaitą nuo individualios raiškos ankstyvuosiuose kūriniuose iki tipinių dirbtuvinių gaminių, vietos meistrų kūrinių ar tiesiog pasigrožėti baroko, klasicizmo bruožais, liaudiška stilizacija pasižyminčiais medžio dirbiniais.
Šv. Velykų proga pristatoma praėjusių metų parodos „Medinės Prisikėlusio Kristaus skulptūros iš Lietuvos bažnyčių“ pagrindu parengta virtuali paroda, kurios peržiūra yra puiki proga pamatyti įdomiausias medines Prisikėlusio Kristaus skulptūras, jas palyginti ir giliau suvokti šį vertingą kultūrinį ir religinį palikimą. Nemačiusiems parodos, tai bus tikras atradimas, o mačiusieji galės prisiminti ir detaliau apžiūrėti kiekvieną kūrinį.
Projektas ir paroda „Medinės Prisikėlusio Kristaus skulptūros iš Lietuvos bažnyčių: stilių ir raiškos kaita“ buvo dalinai finansuoti Lietuvos kultūros tarybos, o virtuali paroda buvo numatyta kaip projekto dalis.