Vilniuje – paroda, pasakojanti sakraliąją miesto istoriją

Vakar, balandžio 20 d., Bažnytinio paveldo muziejuje ir Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta paroda „Sakralusis Vilnius: piligrimų kelias nuo Aušros vartų iki Kalvarijų“, atskleidžianti nepažintą sakralųjį miesto pasaulį.

Viena iš parodos kuratorių menotyrininkė dr. Rūta Janonienė LRT sakė, kad parodoje siekiama ne vien priminti tai, koks Vilnius buvo, bet ir leisti pajausti, kad net jei tos vietos ir nėra, tai kažkokia atmintis ir tradicija vis tiek egzistuoja – per paveikslus, per išlikusį paveldą. Paroda kviečia pakeliauti ne tik erdvėje, bet ir laike.

Paroda sudaryta iš dviejų dalių ir eksponuojama dviejuose muziejuose. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Vilniaus paveikslų galerijos ekspozicijoje susitelkta į piligrimų kelyje buvusių šventovių ir koplyčių ikonografiją, o Bažnytinio paveldo muziejaus ekspozicijoje žiūrovas kviečiamas apžiūrėti įvairius meno kūrinius, susijusius su šiomis šventovėmis ir koplyčiomis. Jungiamoji abiejų ekspozicijų grandis – išsaugoti sovietmečiu susprogdintų Vilniaus Kalvarijų koplyčių paveikslai.

Parodoje taip pat pirmą kartą eksponuojama dalis Aušros Vartų koplyčios lobyno, kūriniai iš Šnipiškių koplytėlės ir iki mūsų dienų išlikusios bernardinų Kristaus laiptų koplyčios. Lankytojai gali išvysti prieš keletą metų atrastų 1863 m. sukilimo vadų palaikų medalikėlius su Šnipiškių Jėzaus atvaizdu.  

Muziejų ekspozicijose siekiant parodyti glaudų Kalvarijų ryšį su Vilniaus miestu, apimama XIX a.–XX a. pirmosios pusės rašytiniuose šaltiniuose paliudyta „ilgoji“ piligriminė trasa, kurią nueidavo iš tolimesnių vietovių į miestą atvykę piligrimai: tradiciškai kelias prasidėdavo nuo Aušros vartų, eidavo pro Kristaus laiptų koplyčią prie Bernardinų bažnyčios, pro Kryžių nešančio Kristaus koplytėlę Šnipiškėse ir toliau eidavo keliu, ilgainiui virtusiu Kalvarijų gatve. Kartu primenami miesto centre esantys (ar buvę) itin reikšmingi krikščioniškosios Vilniaus tapatybės paminklai. Kalvarijų tema pasirinkta irgi ne atsitiktinai – šis išskirtinis ansamblis, įkurtas Vilniaus vyskupui priklausiusiose Verkių žemėse, kelis šimtmečius išliko gyvu tikinčiųjų traukos centru.

Parodą kuratoruoja Rasa Adomaitienė, Rūta Janonienė ir Sigita Maslauskaitė-Mažylienė. Parodos Bažnytinio paveldo muziejuje ir Vilniaus paveikslų galerijoje veiks iki liepos mėnesio.

Parengta pagal Bažnytinio paveldo muziejaus ir LRT informaciją

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version