Vilniuje pareikštas nepasitenkinimas Vyriausybės vykdomomis reformomis

ŠaltinisBNS

Apie pusė tūkstančio žmonių vidurdienį susirinko į eitynes ir mitingą Vilniuje pareikšti nepasitenkinimą Vyriausybės vykdomomis reformomis, pareikalauti didesnio darbo užmokesčio ir orių darbo sąlygų.

„Daugiau pinigų ir atostogų dienų!“, „Solidarumo ir teisingumo!“ – taip aidint būgnams ir švilpukams skandavo Lietuvos profesinių sąjungų surengtos protesto akcijos dalyviai.

Jie nešė savo organizacijų vėliavas, plakatus su užrašais „Norime gyventi, o ne egzistuoti“, „Stop atlyginimų mažinimui“, „Stop dvigubų standartų taikymui“, „Didinti, o ne įšaldyti atlyginimus“, „Orus darbas lygu orus atlyginimas“, „Ne – viršvalandžiams“.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija, profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Respublikinė jungtinė profesinė sąjunga akciją pradėjo Katedros aikštėje ir, atžygiavę iki Seimo, surengė mitingą.

„Šiandien atėjome pranešti žinutę, kad mes mes verti daugiau!“ – sakė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Jos teigimu, mokesčiai turi būti didinami tik turtingiesiems, viešojo sektoriaus darbuotojai privalo gauti orų atlygį, o pagarbos nusipelno ne tik švietimo darbuotojai, kurių atlyginimų kėlimui Vyriausybė kitąmet yra numačiusi daugiausiai lėšų, bet ir socialinės apsaugos, kultūros, sveikatos sektorių darbuotojai, pareigūnai.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė tvirtino, kad profsąjungos nepritaria taupymo politikai.

„Atėjome pasakyti „ne“ taupymo politikai. Negalima užšaldyti atlyginimų iki 2026 metų. (…) Mums atlyginimai užšaldomi, o vadovams, politikams jie kyla“, – teigė ji.

Mitingo dalyviai skandavo „Gėda!“ ir „Seimą – lauk!“.

Protesto akciją profsąjungos surengė dėl Vyriausybės siūlomo Biudžetinių įstaigų darbo užmokesčio įstatymo ir Vidaus tarnybos statuto pataisų.

Protesto akciją profsąjungos surengė dėl Vyriausybės siūlomo Biudžetinių įstaigų darbo užmokesčio įstatymo ir Vidaus tarnybos statuto pataisų. Jos reikalauja stabdyti šių projektų priėmimą, „kol jie nesuderinti su socialiniais partneriais“, taip pat susieti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus su vidutiniu šalies darbo užmokesčiu ir peržiūrėti juos kiekvienais metais.

Be kita ko, profesinės sąjungos reikalauja stabdyti valstybės ir savivaldybių įmonių vertimą akcinėmis bendrovėmis, nes dėl to kyla jų privatizavimo rizika, suteikti pirmenybę viešųjų pirkimų konkursus laimėti įmonėms, kurios darbuotojai yra susibūrę į profesines sąjungas ir yra sudariusios kolektyvines sutartis, skatinti kolektyvines derybas ir kolektyvinių sutarčių sudarymą.

Tarp kitų reikalavimų – progresinių mokesčių įvedimas, mokestinių lengvatų sumažinimas, streikų organizavimo liberalizavimas.

Vyriausybė trečiadienį pritarė pataisoms, kuriomis nuo kitų metų pradžios keičiama biudžetinių įstaigų darbuotojų, tarp jų ir mokytojų, darbo apmokėjimo tvarka.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teigimu, dėl to didės minimalios ir maksimalios koeficientų ribos, daugės skatinimo priemonių, mažiausiai uždirbantiems biudžetinių įstaigų darbuotojams atlyginimai kitąmet vidutiniškai didės 7 procentais.

Ministrų kabinetas taip pat pritarė Vidaus tarnybos statuto pataisoms. Jomis siekiama didinti minimalius pareiginių algų koeficientus pirminės ir vidurinės grandies pareigūnams, mažinti darbo užmokesčio netolygumus tarp statutinių įstaigų, paskatinti pareigūnus tarnauti ilgiau ir nepalikti tarnybos.

Vis tik joms šiems teisės aktų pakeitimams nepritaria pareigūnų profsąjungos, besibaimindamos, jog šie pokyčiai pablogins darbo sąlygas.

Projektams dar turės pritarti Seimas.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version