Vienuolės karmelitės į teismą padavė JAV vyskupą ir vyskupiją

ŠaltinisCNA

Arlingtono (Teksaso valstija, JAV) vienuolės karmelitės padavė į teismą Fort Vorto vyskupiją bei jos ordinarą, prašydamos priteisti 1 mln. dolerių (eurų) už tariamą privatumo pažeidimą ir žalą seserų fizinei bei emocinei gerovei.

Ieškinys susijęs su su vyskupijos atliekamu tyrimu dėl vienuolyno vyresniosios Teresa Agnes Gerlach (Teresės Agnes Gerlach). Vyskupija teigė, kad tiria „rimtą nusižengimą”, remdamasi pranešimu, jog ji „nusidėjo prieš šeštąjį Dievo įsakymą ir pažeidė skaistybės įžadus su kunigu”.

Nors vyskupija teigia, kad vyresnioji Gerlach prisipažino pažeidusi šeštąjį įsakymą, jos advokatas sakė, kad ji buvo „stipriai gydoma” ir neprisimena, ką prisipažino.

„Jie tai pateikia taip, tarsi ji būtų turėjusi lytinių santykių su kunigu, o to nebuvo”, – sakė advokatas.

Ieškinyje teigiama, kad vyskupas Michaelas Olsonas (Maiklas Olsonas) ir vyskupija, atlikdami tyrimą, pažeidė civilinę teisę ir katalikų kanonų teisę. Vyskupija pateikė teismui atsakymą, kuriame teigiama, kad tai yra bažnytinis ginčas, kuriam ne vieta civiliniame teisme.

Ieškinyje teigiama, kad balandžio 24 d. vyskupas atvyko į Švenčiausiosios Trejybės vienuolyną ir pareikalavo, kad vyresnioji atiduotų savo kompiuterį, mobilųjį telefoną ir nešiojamąjį kompiuterį, ką ji ir padarė. Jame teigiama, kad kitą dieną jis grįžo ir apklausė Gerlach bei kitas vienuolės seseris.

Ieškinyje teigiama, kad vyskupas neleido vienuolei Gerlach ir seseriai Pranciškai Teresei imtis administracinių veiksmų vienuolyno vardu. Be to, jame teigiama, kad vyskupas nustatė Gerlach apribojimus, susijusius su tuo, kur ji gali valgyti, ir uždraudė jai naudotis telefonu. Ieškinyje teigiama, kad vyskupija kaltino vienuolę pažeidus telefono naudojimo taisyklę ir grasino siekti jos pašalinimo, jei ji dar kartą taisyklę pažeis.

„[Vyskupas Olsonas] ir jo agentai piktnaudžiauja savo įgaliojimais, vykdo moralinį smurtą ir psichologinį spaudimą ieškovėms ir kitoms seserims, imdamiesi neteisėto, nesvetingo, nepagrįsto, aiškaus ir sistemingo pasikėsinimo į ieškovių ir seserų šventumą ir autonomiją”, – pareiškime sakė seserų advokatas.

Ieškinyje seserys teigia, kad nei vyskupas, nei vyskupija neturėjo nei kanoninių, nei civilinių įgaliojimų kelti šiuos reikalavimus, paimti jų turtą ar siekti Gerlach pašalinimo. Be to, kad seserys ne tik prašo priteisti 1 mln. dolerių (eurų) žalos atlyginimą, bet ir teismą įpareigoti vyskupą bei vyskupiją grąžinti visą turtą, nutraukti bet kokį jų technologijų ar ryšių stebėjimą ir susilaikyti nuo kontaktų su seserimis.

„Mūsų pozicija yra tokia, kad vienuolynas yra autonomiškas religinis subjektas, kuris pagal ordino konstituciją ir taisykles, Bažnyčios kanonų teisę, o Oransas yra atskaitingas tik Vatikanui / Šventajam Sostui”, – sakė advokatas.

Olsonas ir vyskupija pateikė teismui atsakymą, kuriame prašoma ieškinį atmesti. Pareiškime teigiama, kad „civiliniai teismai neturi dalykinės jurisdikcijos spręsti bažnytinius ginčus”. Taip pat teigiama, kad bet koks sprendimas reikalautų, kad teismas aiškintų kanonų teisę ir kitus Vatikano dokumentus, todėl jis įsitrauktų į Bažnyčios valdymą.

„Pagal nusistovėjusią teisę, aiškinančią ir įgyvendinančią Pirmąją pataisą, šis teismas neturėtų kištis”, – teigiama pareiškime.

Vyskupijos atstovas spaudai atsisakė plačiau komentuoti ieškinį.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version