Savaitgalį interneto komentatoriai sukritikavo Vatikaną už tai, kad jis skubiai ištrynė internetinę apklausą, kurioje buvo blogai atsiliepiama apie Sinodą. Apklausoje, kuri iš pradžių buvo paskelbta penktadienį sinodą rengiančios tarnybos socialinės žiniasklaidos paskyroje, buvo klausiama: „Ar tikite, kad sinodiškumas, kaip atsivertimo ir reformos kelias, gali sustiprinti visų pakrikštytųjų misiją ir įsitraukimą? Respondentai galėjo atsakyti tik „taip” arba „ne”. Net 88 proc. atsakė neigiamai.
Vatikano biuras ištrynė internetinę apklausą
Sinodo sekretoriato oficialioje „X” paskyroje apklausa sulaukė maždaug 136 tūkst. peržiūrų.
Per 24 valandas, kol apklausa buvo paleista, savo balsą atidavė maždaug 7 tūkst. žmonių.
Dar 780 žmonių savo balsą atidavė socialiniame tinkle „Facebook” iki apklausos pabaigos.
Šeštadienį iš oficialių sinodo sekretoriato paskyrų buvo ištrinti tiek „X”, tiek „Facebook” įrašai, kuriuose buvo rodomi galutiniai rezultatai, taip pat prie jų pridėti socialinių tinklų vartotojų komentarai.
Apklausos pašalinimas sulaukė kritikos
Tačiau kai kuriems vartotojams pavyko padaryti ekrano nuotrauką su apklausos rezultatais, kol sinodo biuras dar nebuvo jos pašalinęs. Katalikai socialiniuose tinkluose kritikavo nepalankių rezultatų pašalinimą – daugelis šį žingsnį pavadino veidmainišku.
„Sinodo_va Bažnyčia nori išgirsti jūsų nuomonę. Kol nepasakysite jiems ko nors, ko jie nenori girdėti. #sinodiškumas”, – rašė Amanda (@TheMrsFarnum) X.
Kitas „X” vartotojas Matthew Hazellas (@MPHazell), Anglijos katalikas, dirbantis su projektais, kuriuose lyginamos tradicijos ir reformuotos Romos apeigų liturgijos, kritikavo pranešimų pašalinimą, rašydamas: „O, Dieve, @Synod_va apklausa apie #sinodiškumą buvo ištrinta! Neatrodo labai #sinodiškai…”, o kitame atskirame įraše rašė: „Galbūt ekspertams ir 2024 m. spalio #sinodo dalyviams bus perduoti rezultatai”.
Kitokia nuomonė
Tačiau „Catholic Faith Technologies” viceprezidentas Jonathanas Lewisas (Džonatanas Liuisas) pateikė kitokią nuomonę apie internetinę apklausą. Ji mano , kad rezultatai daugiau pasako apie respondentus nei apie sinodiškumą.
„Remiantis svarbiausiais komentarais ir apklausos rezultatais, šis pranešimas dar kartą patvirtina Šiaurės Amerikos pasipriešinimo sinodiškumui tikrovę, palyginti su pasauline Bažnyčia”, – „X” rašė jis.
Sinodiškumas, nauja teologinė sąvoka, reiškianti kelionę kartu, sulaukė mažo palaikymo, kaip rašo CNA, nors jau artėja į pabaigą. Daug metų truko pasaulinis konsultacinis procesas, kurio baigiamasis susitikimas numatytas Vatikane šių metų spalį.
Spalio mėnesį Romoje vyksiančiu sinodo susirinkimu bus užbaigtas 2021-2024 m. sinodinio proceso „įžvalgos etapas”.
Pirmoji sesija Vatikane vyko 2023 m. spalį, joje dalyvavo 363 dalyviai iš viso pasaulio.