Vasaros startas – su parama mūsų šalies ir Ukrainos vaikams

ŠaltinisXFM

Šiandien vieninteliame Lietuvoje šiuolaikinės krikščioniškos muzikos radijuje startavo Gerumo ir džiaugsmo dienos akcija, kurios metu visą pirmąją birželio savaitę renkama parama septyniems Vaikų dienos centrams.

Skirtinguose Lietuvos miestuose veikiančias įstaigas vienija ne tik meilė vaikams, bet ir Viešpačiui. Visų jų vadovai ir darbuotojai – krikščionys.

Įstaigose atramą rado pabėgėliai iš Ukrainos

Gerumo ir džiaugsmo dieną jau ne pirmi metai organizuoja Gerosios Naujienos centras, bet šių metų akcija išsiskiria tuo, jog įstaigoms surinkta parama pasinaudos ne tik jas nuolat lankantys mūsų šalies vaikai, bet ir nuo karo pabėgę mažieji ukrainiečiai. Ne vienas Vaikų dienos centras tapo didele pagalba ir šių  vaikų mamos bei seneliams.

Štai vaikų dienos centras „Vilties arka“ tapo pabėgėlių iš Ukrainos registracijos centro Panevėžyje vienu iš partnerių, Kuršėnų centre „Eterna vita“ mažieji ukrainiečiai sudaro ketvirtadalį visų vaikų. „Tai atnešė naujos dinamikos į mūsų mažųjų bendruomenę, aiškiau supratome, ką turime keisti, kur turime tobulėti ir koks visuomenės poreikis yra būtent šiandien, – sako „Eterna vita“ vadovė Anastasia Tuominė.

Šiaulių apskrities Ginkūnų dvare veikiančiame vaikų dienos centre šiuo metu gyvena vaikai iš Ukrainos kartu su mamomis bei seneliais. Ši įstaiga apgyvendino arba padėjo įsikurti, susirasti darbą daugiau nei 70 ukrainiečių. 

„Džiaugiamės, kad Ginkūnų bendruomenė supranta pabėgėlių situaciją ir labai prisideda – kartą per mėnesį ruošiam humanitarinius krovinius į Ukrainą, – pasakoja įstaigos vadovas Valdas Vaitkevičius. – Džiaugiamės vietinės krikščioniškos bendruomenės keliais nuolatiniais savanoriais.

Ir labai džiaugiamės, kad mūsų centro vaikai kasdien valgo Ginkūnų dvare gyvenančių ukrainiečių gaminamą maistą. O jos – puikios šeimininkės. Tokiu būdu moterys atsidėkoja už rodomą dėmesį joms ir jų vaikams.“

O Biržų „Vilties Šviesa“ apskritai tapo ukrainiečių susibūrimo vieta. Vos atvykę į Biržus ukrainiečiai čia rinkosi net po 2 kartus per savaitę, dabar, kai daugelis įsidarbino ir laisvo laiko turi mažiau – kartą per savaitę.

„Tai yra vienintelė vieta Biržuose, kur jie visi susitinka, susiformavo ukrainiečių bendruomenė, – džiaugiasi įstaigos vadovė Vera Šnarienė. –  Fondas tapo lyg pabėgėlių centru, kur jie ateina kaip į namus, jaučiasi kaip namuose.“

Tiesa, pagalba ukrainiečiams daugeliui dienos centrų tapo ir didžiausiu metų iššūkiu. Ypač dėl to, kad lietuvaičiams ir mažiesiems ukrainiečiams sunku susikalbėti dėl kalbos barjero. Tad socialiniai darbuotojai, būrelių vadovai į įvairias veiklas įtraukdami ir mažuosius ukrainiečius, juos moko ir lietuvių kalbos.

Nuo daržininkystės pradmenų iki Šventojo Rašto studijų

Tačiau pagrindiniai šių įstaigų lankytojai – mūsų šalies vaikai, kurie čia kasdien ruošia pamokas, kartu su darbuotojais mokosi gaminti maistą, čia ugdomi jų socialiniai įgūdžiai, vyksta įvairūs muzikiniai, meniniai užsiėmimai, keliauja į įvairias išvykas, stovyklauja.

Kiekviena įstaiga turi ir kai tą savito. Pavyzdžiui, mažiesiems kuršėniškiams sudarytos sąlygos stiprinti anglų bei rusų kalbų įgūdžius, įgyti daržininkystės pradmenis ir vaikams suprantama kalba susipažinti su Šventojo Rašto tiesomis krikščioniško ugdymo pamokose.

Kėdainių Labdaros ir paramos fondas „Tavo svajonė“ turi įspūdingą tradiciją – „Naktį vaikų dienos centre“. Šią išskirtinę vasaros naktį vaikai dalyvauja nepamirštamame renginyje su įvairiais žaidimais.

Pradžia – nuo daugiabučių ir Filistinų

Kitos bendruomenės turi ypatingą savo istorijos pradžią. Pavyzdžiui, „Eterna vita“ prasidėjo nuo dviejų daugiabučių vienoje Kuršėnų gatvėje. „Mes matydavome tiesiog gatvėje laiką leidžiančius vaikus – taip ir nusprendėme juos užimti“, – prisimena Anastasia Tuominė. – Tarnystė 2012-aisiais prasidėjo nuo 6 vaikų, o šiandien turime daugiau nei 40 vaikų nuo 6 iki 16 metų.“

Panevėžiečius tarnauti vaikams prieš daugiau nei dešimtmetį įkvėpė… Filistinai. „Čia trumpalaikėse misijose pamatėme galimybę bei būdą, kaip galėtume pasitarnauti Panevėžio miesto bendruomenei, – prisimena „Vilties arkos“ vadovas, Panevėžio krikščionių bažnyčios pastorius Ramūnas Jukna. – Pasitarę su draugais bei bendruomene 2016 m. apsisprendėme kurti nevyriausybinę organizaciją ir atidaryti vaikų dienos centrą Panevėžio mieste. Šiuo metu du fondo dienos centrus lanko daugiau nei 50 vaikų.“

Labdaros ir paramos fondas „Tavo svajonė“ Kėdainiuose įsikūrė įkurtas 2009 m. kovo 16 d., įkūrėjams trokštant padaryti laimingesnę savo miesto vaikų vaikystę. Šiuo metu įstaigą lanko 18 vaikų iš 11 šeimų nuo 8 iki 18 m.

„Vaiko kelias“ Naujojoje Akmenėje startavo 2010-aisiais, siekdamas sukurti vaikams saugią aplinką, kad jie galėtų tinkamai augti ir ugdytis, tyrinėti pasaulį, bendrauti ir bendradarbiauti tarpusavyje. 

Mintis Šiaulių rajone, Ginkūnuose įkurti vaikų dienos centrą Valdui Vaitkevičiui kilo 2008-aisiais baiginėjant Socialinio darbo studijas tuomečiame Vilniaus pedagoginiame Universitete ir rašant magistro darbą pas profesorę Viliją Targamadzę.

„Stebėjausi jos gebėjimu konstruoti ir „tvarkingai į lentynas“ dėlioti mintis. Rašiau darbą apie Vaikų dienos centrus. Vėliau tai pavyko įgyvendinti tikrovėje. Buvome pirmasis vaikų dienos centras Šiaulių rajone, – pradžią mena įstaigos vadovas. – Žinoma, svarbiu veiksniu buvo ir Evangelija. Joje radome paliepimą – eiti ir pasirūpinti tais, kuriems reikia pagalbos“.

Šiuo metu šį centrą lanko daugiau nei 20 vaikų.

Tarnystei įkvėpė sūnaus netektis

Biržų Labdaros ir paramos fondas „Vilties šviesa“ duris atvėrė 2004-ųjų gegužę. Po metų, gegužės 20 d. įkurtas Labdaros ir paramos fondas, laikui bėgant – dar du centrai. Vienas – vaikams, kitas – paaugliams. Šiuo metu Biržuose veikia du Fondo įsteigti Dienos centrai.

Labiausiai sukrečianti įsikūrimo istorija – Druskininkų šv. Apaštalo Baltramiejaus parapijos vaikų dienos centro „Džiugučiai“ įsikūrimo istorija, iliustruojanti apaštalo Pauliaus žodžius laiške romiečiams: „Žinome, kad viskas išeina į gera Dievą mylintiems Dievą“. 

Prieš devynerius metus viena druskininkietė neteko penkiolikmečio sūnaus Džiugo, kovojusio su sunkia liga. Tačiau po netekties moteris ne tik kad nepalūžo, bet kartu su bendraminte ir tuomečiu parapijos klebonu Žydriumi Kuzinu svarstė, ką galima gero duoti kitiems vaikams.

„Taip ir gimė mūsų graži šeima, pavadinta mūsų angelėlio garbei „Džiugučiai“, – pasakoja įstaigos įkūrėjos ir vadovės Aksana Šematovičienė ir Edita Rimeikienė. – Centrą įsteigėme per metus, 2014-aisiais. Taip pat esame labai dėkingos ir dabartiniam parapijos klebonui Medardui Čeponiui už nuolatinį rūpestį mūsų įstaiga bei paramą mums“.

Šiandien „Džiugučių“ centrą lanko 42 vaikai, bet kaskart jų vis daugėja: draugai atsiveda draugus, seses, broliukus. Įstaigą lanko mažieji druskininkiečiai nuo 6 iki 18 metų, o į rytinę mažylių grupę susirenka 11 vaikučių nuo 2 metų.

Svajonėse – ir smėlis, ir išvykos, ir pavėsinė

Birželio 1-ąją startavusio Gerumo ir džiaugsmo akcijos tikslas – surinkti lėšų minimiems septyniems vaikų dienos centrams. Tad apie ką jie svajoja, kokie jų didžiausi poreikiai? Bene visos įstaigos šiuo metu surinktą paramą planuoja skirti vaikams vasarą užimti, suorganizuojant jiems įdomesnę edukacinę išvyką.

Panevėžiečiai prasitaria svajojantys įsirengti gražias, jaukias dienos centro patalpas bei dirbti su paaugliais bei jaunimu – o tam reikalingi bendraminčiai.

Druskininkų „Džiugučius“ labiausiai pradžiugintų smėlis tinklinio aikštelei, kuris, pasirodo, yra labai brangus. Mažieji druskininkiečiai taip pat svajoja apie pažintines išvykas, kuriose labiau susipažintų su Lietuva. Įstaigai labai praverstų ir dviratukai, riedučiai, paspirtukai, kuriais galėtų pasivažinėti čia ateinantys ukrainiečių vaikučiai.

Kėdainių „Tavo svajonė“ šiuo metu remontuoja mansardą, planuoja įsirengti daiktų sandėliavimo dalį ir vietą ramiems užsiėmimams. Svajoja apie pavėsinę kieme, kad šiltuoju metų laiku su vaikais galėtų kuo daugiau laiko praleisti gryname ore. „Norėtume turėti galimybių suorganizuoti vaikams ekskursiją su įdomia edukacine programa“, – lūkesčiais dalijasi vadovas.

„Vaiko kelias“ Naujojoje Akmenėje ir Kuršėnų „Eterna vita“ trokšta įsirengti papildomas vaikų dienos centro patalpas bei sulaukti daugiau pagalbos tarnystei su vaikais.

O ginkūniečių svajonei įgyvendinti labiausiai reikia ne finansinės paramos, o maldų. „Mūsų didžiausia svajonė, kad baigtųsi karas ir visi pabėgėliai galėtų grįžti į savo tėvynę“, – sako direktorius.

Kaip ir kur pervesti paramą minimiems dienos centrams?

Nuo birželio 1 d. iki 8 d. imtinai trumpuoju numeriu 1402 skirta parama (skambučio kaina – 3 eurai)  pasidalins šie dienos centrai: „Vilties Šviesa“ Biržuose, „Vilties arka“ Panevėžyje, „Džiugučiai“ Druskininkuose, Ginkūnų vaikų dienos centras, „Tavo svajonė“ Kėdainiuose, Kuršėnų „Eterna Vita“ Šiaulių rajone ir „Vaiko kelias“ Naujojoje Akmenėje, Kairiškėse.

Paramą galima pervesti ir bankiniu pavedimu: LT607300010138185564, Gavėjas: Gerosios Naujienos centras, paskirtis: parama vaikams.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version