Varniuose penktadienį po rekonstrukcijos atidarytas Žemaičių muziejaus „Alka“ padalinys – Žemaičių vyskupystės muziejus.
Jame kviečiama susipažinti su Žemaičių vyskupystės istorija, pamatyti Varnių panoramą iš bokšto, apžiūrėti autentiškas Žemaičių kunigų seminarijos erdves ir Žemaitijos sakralinio paveldo lobyną, pažinti XV–XVI a. Žemaitiją.
Anot pranešimo, manoma, jog pirmoji Žemaičių vyskupystės katedra stovėjo ten, kur apie 1740 metais mūrinės varpinės statybas pradėjo Žemaičių vyskupas Antanas Domininkas Tiškevičius.
Po kelių dešimčių metų statybas užbaigė ir Žemaičių kunigų seminariją prie jos pastatydino vyskupas Jonas Dominykas Lopacinskis. Praėjus sudėtingam Lietuvos laikotarpiui, smarkiai pakitus Žemaičių kunigų seminarijos architektūriniam paveldui, rūmuose 1999 metais įsikūrė Žemaičių vyskupystės muziejus.
Pasak ekspozicijos koordinatorės, Žemaičių muziejaus „Alka“ kultūrinės komunikacijos specialistės Monikos Sudintaitės, kadangi rašytiniai šaltiniai apie XV–XVI a. Žemaitijos istoriją yra skurdūs, buvo pasitelktos tyrėjų įžvalgos, menininkų interpretacijos.
„Pirmasis muziejaus eksponatas pasitinkantis lankytoją – Senoji Žemaičių Kalvarijos krikštykla, kurią, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, iš detalių naujai surinko restauratoriai. Tai simbolinis pasirinkimas, mat toks yra ir šis muziejus – bandymas iš detalių surinkti Žemaičių vyskupijos istorijos šimtmečius, o kartu surinkti ir apmąstyti savo žemaitišką krikščionišką tapatybę, kylančią dar iš Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų“, – muziejaus pranešime cituojama ji.
Muziejaus atidaryme dalyvavo ir kultūros ministras Simonas Kairys.
Anksčiau muziejuje veikė vos kelios salės, jo restauravimo darbai pradėti 2021 metais.