Valstybė atsiranda ne iš prievartos – Seimo Pirmininkė Lietuvos vėliavos dieną

ŠaltinisBNS, VILNIUS

Minint vėliavos dieną, Gedimino pilies bokšte šeštadienį Garbės sargybos kuopos kariai iškėlė naują Lietuvos valstybės vėliavą. 103-iąsias metines skaičiuojančią ceremoniją, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įvardija, kaip progą prisiminti pilietiškus žmones.

„Simboliška, kad metai prasideda Lietuvos vėliavos diena: taip prisimename visus pilietiškus žmones, kurie aukojosi dėl laisvės ir valstybingumo. Kartu ši diena primena, kad valstybė atsiranda ne iš prievartos, o iš laisvės ir savanoriško sąmoningų piliečių, atsakingų už savo ateitį, sambūrio“, – pranešime sakė Seimo pirmininkė.

Metų pradžia yra geras laikas įsipareigoti kurti tokią ateitį, kurioje gera būtų visiems.

„Metų pradžia yra geras laikas įsipareigoti kurti tokią ateitį, kurioje gera būtų visiems, išlikti budriems, turėti tikrų draugų ir nepamesti esminių orientyrų, kad išsaugotume nelengvai iškovotą valstybės nepriklausomybę. Nes šiandien vėl kaip niekada aktualūs Mažosios Lietuvos žurnalisto, aktyvaus visuomenės veikėjo ir lietuvybės skleidėjo Jono Vanagaičio žodžiai, tapę ankstyvojo nepriklausomybės laikotarpio leitmotyvu: „Būk sveika, būk laisva, Lietuva!“ Padarykime viską, kas nuo mūsų priklauso, kad taip ir būtų!“ – kvietė V. Čmilytė-Nielsen.

Vėliava bus patikėta saugoti Vilniaus „Laisvės“ gimnazijai

Krašto apsaugos ministerijos teigimu, pernai bokšte plevėsavusi ir per ceremoniją iškilmingai nuleista vėliava bus patikėta saugoti Vilniaus „Laisvės“ gimnazijai. Vėliava kasmet įteikiama labiausiai pilietiškumu pasižymėjusiai mokyklai, ši tradicija tęsiama nuo 2005 metų.

Vilniaus „Laisvės“ gimnazija atrinkta ir įvertinta už jos kryptingą veiklą, pateisinančią gimnazijai suteiktą vardą, Lietuvos rezistencijos atminimo puoselėjimą, taip pat už aktyvią veiklą, sutelkiančią ne tik gimnazijos ir Naujosios Vilnios bendruomenę, bet ir įtraukiančią kitas Lietuvos mokyklas.

Vėliava perduota Vilniaus „Laisvės“ gimnazijai / Vilnius.lt nuotr.

Trispalvę kaip laisvos Lietuvos ženklą 1919 metų sausio 1 dieną Gedimino pilies bokšte pirmą kartą iškėlė dešimties savanorių būrys: karininkas Kazys Škirpa, karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas, kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus. Tuomet pakelta vėliava buvo palydėta šūviais, po to savanoriai sugiedojo Lietuvos himną.

Pirmą kartą iškelta Lietuvos trispalvė vėliava plevėsavo neilgai. 1919 metų sausio 6-ąją Vilnių užėmę bolševikai nuo Trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.

Po penkias dešimtis metų trukusių okupacijų, prasidėjus Lietuvos tautiniam atgimimui, Gedimino pilies bokšte Lietuvos vėliava vėl iškelta 1988 metų spalio 7 dieną.

Surengta Trispalvės pakėlimo ceremonija

Minint Lietuvos vėliavos dieną, Gedimino pilies bokšte sausio 1 d. surengta Trispalvės pakėlimo ceremonija. Ši proga šiemet minima jau 103-ąjį kartą, tęsiant 1919 m. pradėtą tradiciją.

„Čia suplevėsavusi Trispalvė – tiek prieš 103 metus, tiek dabar – įkūnijo bendrystės ir tapatumo jausmą. Šiandien, kai susiduriame su daugybe grėsmių ir iš išorės, ir šalies viduje, turime to nepamiršti. Galų gale, nepaisant visų savo skirtumų, esame viena tauta. Mus vienija šimtmečiai istorijos, bendri praradimai ir laimėjimai, ir svarbiausia – meilė laisvei, Lietuvai ir vieni kitiems. Mūsų pareiga – kasdien sau tai priminti. Tik tai darydami, mes būsime nepalaužiami“, – sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.

„Istorikai apie mūsų Trispalvę sako štai ką – ji buvo sukurta prisimenant ne tik į istorines ištakas, bet ir žvelgiant į ateitį, būtent dėl to joje atsirado viltį ir šviesą simbolizuojanti geltona juosta. Apie ateitį turime galvoti ir mes – kokia Lietuva bus rytoj, priklauso tik nuo mūsų. Kurkime ją šviesią“, – sakė jis.

Istorikai apie mūsų Trispalvę sako štai ką – ji buvo sukurta prisimenant ne tik į istorines ištakas, bet ir žvelgiant į ateitį.

Naujoji vėliava tradiciškai pakeitė 2021 m. toje pačioje vietoje plevėsavusią Trispalvę. Senoji iškilmingai perduota saugoti Vilniaus „Laisvės“ gimnazijai, pernai itin pasižymėjusiai pilietiškumu. Sprendimą perduoti Trispalvę Naujojoje Vilnioje įsikūrusiai mokyklai speciali komisija priėmė įvertinusi bendruomenės pastangas puoselėjant Lietuvos rezistencijos atminimą ir aktyvią veiklą, sutelkiančią ne tik gimnazijos mokinius, personalą ir Naujosios Vilnios gyventojus, bet ir įtraukiančią kitas Lietuvos mokyklas.

Lietuvos vėliava / Vilnius.lt nuotr.

Lietuvos vėliava pirmą kartą Gedimino pilies bokšte iškelta 1918 m. viduryje, tačiau netrukus okupacinė Vokietijos valdžia nurodė ją pakabinti šalia Vokietijos vėliavos. Ši idėja Lietuvos Valstybės Tarybos Prezidiumui pasirodė nepriimtina, todėl Trispalvė bokšte iškelta jau nepriklausomoje Lietuvoje, 1919 m. sausio 1 d. Nors po to ji dar kelis kartus buvo nuplėšta okupantų, 1988 m. vėl iškilo ir nuo to laiko liudija Lietuvos valstybingumą.

Nuo Nepriklausomybės pradžios sausio 1-oji minima kaip valstybinė šventė – Lietuvos vėliavos diena. Pirmąją Naujų metų dieną kasmet rengiama iškilminga vėliavos pakeitimo ceremonija, kurią organizuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Krašto apsaugos bei Kultūros ministerijos.

Trispalvę Gedimino pilies bokšte iškėlė Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai.

Ceremonijoje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Krašto apsaugos ministras Alvydas Anušauskas, Vilniaus miesto mero pavaduotojas Valdas Benkunskas, taip pat kariškiai: Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų būrys, Lietuvos šaulių sąjungos Vilniaus apskrities 10-osios rinktinės būrys, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės choras „Aidas“, taip pat Kovų už Lietuvos laisvę dalyviai.

2 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version