Seimo valdyba trečiadienį pritarė parlamento pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen komandiruotei į Taivaną ir Japoniją.
Vienintelis opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovas Jonas Jarutis manė, kad tokio lygio vizito į Taivaną nereikia.
„Mes kaip buvome vieninteliai pasaulyje taip ir likome vieninteliai pasaulyje atidarę Taivano ambasadą Vilniuje, kas stipriai pablogino santykius su Kinija – ir prekybinius, ir visokius kitokius. Aš šituo klausimu nepritarsiu“, – per valdybos posėdį sakė „valstietis“.
„Jeigu būtų galima išskaidyti, dėl vizito į Japoniją tai tikrai norėčiau palaikyti, bet dėl Taivano – ne“, – tvirtino jis.
V. Čmilytė-Nielsen priminė, kad Vilniuje atidaryta ne Taivano ambasada, o atstovybė.
Be to, anot jos, šioje saloje su verslo delegacija lankėsi ir kitų Europos Sąjungos (ES) valstybių parlamento vadovai.
„Mano kolegė iš Čekijos žemutinių parlamento rūmų vadovė šių metų pavasarį su labai didele verslo delegacija lankėsi Taivane. Šiuo atveju tikrai tęsiame ir darome tai, ką ne viena Europos Sąjungos valstybė daro, tai yra plėtoja ekonominius, kultūrinius ir kitokius ryšius“, – teigė Lietuvos Seimo pirmininkė.
Mes kaip buvome vieninteliai pasaulyje taip ir likome vieninteliai pasaulyje atidarę Taivano ambasadą Vilniuje
Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas sakė, kad vizitas į Japoniją ir Taivaną Lietuvai labai svarbus.
„Darbietis“ Andrius Mazuronis stebėjosi, kad valdyba išvis turi duoti leidimą parlamento vadovo vizitams.
Anot Seimo pranešimo, spalio 21–29 dienomis numatytas Seimo pirmininkės vizitas vyks įgyvendinant vasarą patvirtintą Lietuvos, Indijos ir Ramiojo vandenynų regiono strategiją, plėtojant ekonominius ir kultūrinius ryšius su regionu.
V. Čmilytė-Nielsen į Taivaną vyks su 14 Lietuvos įmonių ir keturių verslo asociacijų atstovais, misijos tikslas – bendradarbiavimo galimybių plėtra informacinių technologijų ir inovacijų srityse.
Seimo pirmininkė dalyvaus didžiausiame Taivano finansinių technologijų renginyje „Fintech Taipei 2023“, Lietuvos verslo galimybių pristatymo renginiuose, aplankys neseniai atidarytą Lietuvos lazerių laboratoriją, aptars ekonominio bendradarbiavimo galimybes su Taivano pareigūnais.
Verslo misijoje taip pat dalyvaus finansų viceministrė, Lietuvos banko Finansų rinkos plėtros vadovas, Inovacijų agentūros ir Lietuvos verslo konfederacijos atstovai.
Taivane numatoma pasirašyti sveikatos srities ir dvigubo apmokestinimo išvengimo susitarimo memorandumus.
Iš Taivano V. Čmilytė-Nielsen vyks į Japoniją, kur parlamente surengs susitikimų, o Čiunės Sugiharos gimtajame Mino mieste atidarys didžiausią metų Lietuvos kultūrinį renginį Japonijoje „Lithuania NOW“.
Kinija demokratinį ir savarankišką Taivaną laiko savo teritorijos dalimi, kurią vieną dieną ketina susigrąžinti, ir neleidžia kitoms šalims vienu metu pripažinti ir Pekino, ir Taibėjaus.
2021 metais Vilniui leidus Taibėjui atidaryti Taivaniečių atstovybę Lietuvos sostinėje, šis žingsnis sukėlė Kinijos nepasitenkinimą – jis apribojo santykius su Vilniumi ir blokavo Lietuvos eksportą bei importą. Dėl to ES praėjusių metų pradžioje kreipėsi į Pasaulio prekybos organizaciją.