Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas pradėjo ideologinį puolimą prieš Briuselį, rašo “Politico”. Naujienų portalas teigia, kad V. Orbanas ieško sąjungininkų, kurie galėtų pertvarkyti Europos Sąjungą ir pakreipti liepos mėnesį prasidėsiantį Vengrijos pirmininkavimą savo naudai.
Straipsnyje “Viktoro Orbano planas Europai” žurnalistė Suzanne Lynch rašo, kad Vengrijos ministrui pirmininkui negresia prarasti valdžios namuose, todėl jis pradėjo ideologinį puolimą prieš Briuselį, siekdamas daryti įtaką Europos politinei kultūrai. Kaip priemonę tam jis pasitelkia vietinį organizacijos “Matthias Corvinus College” (MCC) biurą ir Europos konservatorių naujienų portalą.
Straipsnyje remiamasi neseniai pasakyta Orbano kalba, kuri buvo parodyta trumpametražiame “Remix News” reportaže ir kurioje Vengrijos lyderis sako, kad “neturime kito pasirinkimo, kaip tik okupuoti Briuselį”.
Tačiau norėdamas tai pasiekti, Orbanas, kurio partija tapo “politiniu atsaklūnu”, nes 2021 m. pasitraukė iš Europos liaudies partijos (EPP), ieško sąjungininkų, rašo “Politico”, pažymėdamas, kad “Fidesz” galėtų prisijungti prie Europos konservatorių ir reformistų (ECR).
Pasak “Politico”, V. Orbanas labiausiai pasisako prieš migraciją, ES biurokratiją, LGBT lobizmą ir paramą Ukrainai, jis yra vienintelis ES lyderis, pasisakęs už buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą, pasveikinęs Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną su perrinkimu ir pavadinęs Kinijos prezidentą Xi Jinpingą savo šalies draugu.
jis yra vienintelis ES lyderis, pasisakęs už buvusį JAV prezidentą Donaldą Trumpą.
Autorius pažymi, kad Orbano Europos viziją geriausiai iliustruoja tai, kaip jis naudojosi veto teise Europos Vadovų Taryboje, ir kaip pavyzdį pateikia sankcijas Rusijai, visuotinį susitarimą dėl mokesčių ir pagalbos Ukrainai klausimą.
Pats Briuselis skiria milijardus nevyriausybinėms organizacijoms, žiniasklaidos priemonėms ir įtakos operacijoms, nukreiptoms prieš V. Orbaną ir kitas dešiniosios pakraipos politines partijas.
Portalas taip pat pripažįsta, kad apklausos rodo dešiniųjų populiarumą birželio mėn. vyksiančiuose Europos Parlamento rinkimuose, kurie beveik sutaps su Vengrijos pirmininkavimo ES Tarybai pradžia, o tai premjeras norės paversti savo pranašumu. Jie pažymi, kad migracija ir plėtra galėtų būti pagrindinės Vengrijos pusmetį trunkančio pirmininkavimo temos, nors kalbant apie jas Vengrija daugiausia dėmesio skirs tik Vakarų Balkanams, o ne Ukrainai.
“Politico” cituoja praėjusį mėnesį išsakytas V. Orbano pastabas, kuris tikriausiai tikisi, kad ateinančiais mėnesiais dešinieji turės daugiau galių.
“Jau seniai nemačiau tokios geros progos nacionalinėms, konservatyvioms, suverenistinėms ir krikščioniškoms jėgoms tapti dominuojančiomis Europos Sąjungoje”, – sakė V. Orbanas.
Atsakydamas į tai, “Politico” rašė, kad “V. Orbano pareiškimas buvo paskelbtas jo socialinių tinklų paskyrose kartu su įrašais, kuriuose jis bendrauja su dešiniųjų Europos lyderiais, tokiais kaip Italijos ministrė pirmininkė Giorgia Meloni, Prancūzijos, dešiniųjų lyderė Prancūzijoje Marine Le Pen ir Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico”.
Naujienų portalas taip pat mano, kad iškalbinga tai, jog klimato apsaugos klausimas greičiausiai nebus įtrauktas į Vengrijos pirmininkavimo darbotvarkę.
“Visi požymiai rodo, kad jis mėgausis savo vaidmeniu, kuris ne tik leis jam uždėti savo antspaudą ant ES politikos, bet ir suteiks jam vietą pasaulinėje arenoje”, – rašoma straipsnio pabaigoje.