Vakarų valstybių parlamentų atstovai palaiko Lietuvos poziciją Kinijos atžvilgiu

ŠaltinisBNS

Vakarų valstybių parlamentų atstovai reiškia palaikymą Lietuvai diplomatinėje kovoje su Kinija ir kviečia Vilnių išlaikyti „dabartinę poziciją agresyvaus Kinijos elgesio atžvilgiu“.

Penktadienį išplatintame pranešime, kurį pasirašė keliolikos valstybių parlamentų užsienio reikalų komitetų pirmininkai, tarp jų – Jungtinių Valstijų, Vokietijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, Europos Parlamento, smerkiamas Kinijos „politinis, diplomatinis ir ekonominis spaudimas Lietuvos Respublikai“.

„Kišimasis į Europos Sąjungos ir NATO narės vidaus reikalus nėra nei sveikintinas, nei tinkamas. Lietuvos Respublikos sprendimas pasitraukti iš „17+1” formato ir ketinimas plėtoti ekonominius ir kultūrinius ryšius su Taivanu yra suverenios valstybės sprendimas, panašus į lygiaverčius kitų valstybių priimtus nepriklausomus sprendimus“, – sakoma pareiškime.

Taip pat reiškiama parama Lietuvai ir jos siekiui „bendradarbiauti su Kinija dvišaliu pagrindu ir visapusiškai derinti veiksmus su sąjungininkais Europoje ir transatlantiniais sąjungininkais“.

„Taip pat džiaugiamės besivystančiais ekonominiais santykiais su Taivanu ir raginame Lietuvą išlaikyti dabartinę poziciją agresyvaus Kinijos elgesio atžvilgiu“, – sako parlamentų atstovai.

Europos Sąjunga, valstybių vyriausybės ir kiti sąjungininkai pareiškimu raginami teikti „visapusišką paramą“ Lietuvai, nustatant „savo gyventojų ir platesnės tarptautinės bendruomenės labui“ tarnaujančią politiką.

Lietuvos parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis dėkoja kolegoms už „vieningą palaikymą“ ir pabrėžia, jog šis solidarumas dar kartą patvirtina, jog sąjungininkai vertina Lietuvos „demokratinėmis vertybėmis paremtą“ užsienio politiką.

Pasak pranešimo, Ž. Pavilionis taip pat pabrėžia, kad didžiosios Vakarų šalys yra „Lietuvos pusėje ir neleis Kinijai demonstruoti agresijos prieš vieną iš ES ur NATO narių“.

„Komiteto pirmininkas reiškia viltį, kad Kinija supras, jog „skaldyk ir valdyk“ strategija, kurią dažnai naudoja ir Rusijos režimas, šįkart nesuveiks. Mes esame ir būsime vieningi su savo Vakarų partneriais“, – sakoma pranešime.

Pareiškimą pasirašo Baltijos valstybių, taip pat Jungtinių Valstijų, Didžiosios Britanijos, Vokietijos, Prancūzijos, Airijos, Čekijos, Nyderlandų, Švedijos, Ukrainos ir  Europos Parlamento atstovai – komitetų pirmininkai.

Kinija dėl gilėjančių Lietuvos ryšių su Taivanu anksčiau šį mėnesį konsultacijoms atšaukė ambasadorių Vilniuje, ji taip pat ragino atšaukti Lietuvos ambasadorių Pekine. 

Kinijos užsienio reikalų ministerija tuomet teigė, kad tokį sprendimą paskatino siekis Lietuvoje atidaryti Taivano atstovybę. Ministerija savo pranešime nurodė, kad šis „sprendimas įžūliai pažeidžia Lietuvos ir Kinijos komunikatą dėl diplomatinių santykių užmezgimo ir kenkia Kinijos suverenitetui bei teritoriniam vientisumui“.

Palaikymą Vilniui konflikte su Pekinu jau anksčiau pareiškė JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas), JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Robertas Menendezas, pasirašęs ir minėtą Vakarų politikų kreipimąsi.

3 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version