V. Blinkevičiūtė: vesiu socialdemokratų rinkimų sąrašą į Seimą

ŠaltinisBNS

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė ves partijos sąrašą rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose.

„Taip, vesiu socialdemokratų rinkimų sąrašą į Lietuvos Respublikos Seimą“, – šeštadienį Šventojoje vykstančioje partijos konferencijoje sakė V. Blinkevičiūtė.

„Ir, jeigu Lietuvos žmonės rudenį išreikš didžiausią pasitikėjimą socialdemokratais, prisiimsiu visą man tenkančią atsakomybę“, – kalbėjo ji.

Pagal sociologines apklausas sudaromuose partijų reitinguose LSDP užima pirmą vietą ir yra laikoma favorite laimėti rinkimus.

„Mūsų, socialdemokratų, tikslas labai aiškus – pakeisti neveiklią konservatorių vyriausybę socialdemokratų vyriausybe“, – sakė V. Blinkevičiūtė.

Ekspertai: V. Blinkevičiūtė vengia atsakomybės po Seimo rinkimų, pasilieka manevro laisvę

LSDP sprendimas įrašyti nepalankaus teismo sprendimo sulaukusį Mindaugą Sinkevičių į rinkimų sąrašą yra bandymas partijos lyderei Vilijai Blinkevičiūtei išvengti atsakomybės po Seimo rinkimų, sako politologai.

Jų nuomone, tai, kad V. Blinkevičiūtė tiesiai neatsako, ar po Seimo rinkimų grįš į nacionalinę politiką ir nekandidatuoja vienmandatėje apygardoje, rodo, kad ji po rudenį vyksiančių rinkimų nori pasilikti pasirinkimo laisvę. 

Šeštadienį Šventojoje vykusioje konferencijoje socialdemokratai pasitvirtino Seimo rinkimų sąrašą – pirmuoju numeriu jame įrašyta V. Blinkevičiūtė, paskutiniu numeriu – nepalankaus pirmos instancijos teismo sprendimo dėl piktnaudžiavimo, dokumento suklastojimo ir turto pasisavinimo sulaukęs Jonavos meras M. Sinkevičius.

„V. Blinkevičiūtė iš paskutiniųjų nori turėti kažkokią menką rakto skylutę, per kurią galėtų išlysti ir dėl to M. Sinkevičius ir yra įrašytas 141 numeriu“, – BNS sakė Vilniaus politikos analizės instituto (VPAI) asocijuotasis analitikas Matas Baltrukevičius.

Teismo sprendimas dar nėra galutinis, M. Sinkevičius jį apskundė apeliacinės instancijos teismui ir prašo jį išteisinti.

Politologo nuomone, socialdemokratai tikisi, kad aukštesnės instancijos teismas priims M. Sinkevičiui palankų sprendimą.

„V. Blinkevičiūtė tuomet galėtų lengviau atsikvėpti ir bandyti įtikinti partijos kolegas, kad to užtenka ir tegu M. Sinkevičius eina ir vadovauja Vyriausybei sėkmės atveju“, – kalbėjo VPAI analitikas.

Pasak jo, tai socialdemokratus pastato į nepatogią padėtį, nes teismo sprendimas gali būti ir nepalankus, o tai gali atsitikti tuo metu, kai jau nebebus galima koreguoti rinkiminio sąrašo.

„Tuomet socialdemokratai komunikuotų, kad mes jį įrašėme paskutiniu numeriu, nors tai gera reklama, sakyčiau, kad geriau būti 141, o ne 21 ar 25 numeriu“, – dėstė M. Baltrukevičius.

„Socialdemokratai yra pažeidžiami per M. Sinkevičių, bet tai tik parodo kaip labai V. Blinkevičiūtė ieško paskutinio gelbėjimosi šiaudo, kad jai nereikėtų imtis atsakomybės“, – kalbėjo politologas.

Manipuliuoja rinkėjais

Po teismo sprendimo V. Blinkevičiūtė gegužės pabaigoje teigė, kad M. Sinkevičiaus dalyvavimas Seimo rinkimuose LSDP sąraše yra neįmanomas. Šeštadienį socialdemokratų lyderė teigė, kad Jonavos mero įrašymas į sąrašą yra partijos valia, nes socialdemokratų skyriai jį aktyviai rėmė pirminiame reitingavimo procese.

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė BNS teigė, kad pasikeitusi V. Blinkevičiūtės pozicija rodo, kad politikai galvoja, kad nuomonės keitimas „gali būti labai lengvai paaiškinamas“.

„Jie mano, kad jei M. Sinkevičių aukštai rinkėjai išreitinguotų, tuomet galėtų sakyti, kad žiūrėkite, teismo verdikto dar nėra, bet rinkėjai savo valią jau pareiškė, mes negalime ignoruoti rinkėjų valios. Tai jau gal ir sunkios manipuliacijos, bandymas pažaisti“, – sakė politologė. 

„Visiškai taip nusispjauti į kad ir pirmos instancijos teismo poziciją yra įdomu, pavadinsiu taip diplomatiškai“, – pridūrė ji.

Pasak politologės, Lietuvos politikoje nėra naujiena, kai ignoruojami teismų sprendimai tiek politikų, tiek rinkėjų. Kaip pavyzdį R. Urbonaitė paminėjo buvusio parlamentaro Remigijaus Žemaitaičio atvejį, kai Konstitucinis Teismas pripažino jį sulaužiusiu Konstituciją, tačiau tai nesukliudė jam gerai pasirodyti prezidento rinkimuose.

„Mes puikiai matome, kad tai dalies rinkėjų neatbaido, o gal dalis rinkėjų net mato politiką kaip auką ir kaip tik už jį balsuoja. Ir M. Sinkevičiaus atveju mes nežinome, ar nebus padaryta tokia aukos drama“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

„Bet čia svarbi partijų pozicija, ar partijos pasako, kad joms tai yra gerai ir jos duoda rinkėjui pasirinkti, ar partija pasako „ne“, kol mes neturime finalinių sprendimų iš teismų“, – sakė ji.

Pasiliko manevro laisvę

V. Blinkevičiūtė daugelį mėnesių vengė atsakymo dėl dalyvavimo Seimo rinkimuose. Šeštadienį tapo aišku, kad socialdemokratų lyderė ves sąrašą Seimo rinkimuose, tačiau dabar ji neatskleidžia, ar po jų grįš į nacionalinę politiką ir atsisakys praėjusią savaitę iškovoto Europos Parlamento (EP) nario mandato.

„Jeigu politikas yra nors kiek vertinantis rinkėjus, jis turėtų pasakyti, kur jis dalyvaus ir kur rinkėjas galės jį pamatyti po rinkimų. Dabar mes turime absurdišką situaciją, kai turime politikę, iškovojusią EP mandatą, sakančią, kad ves partijos sąrašą Seimo rinkimuose, bet neatsako, ar sėkmės atveju bus vykdomojoje valdžioje, kas įvyks su jos EP mandatu“, – teigė R. Urbonaitė.

Socialdemokratų pirmininkė po partijos konferencijos žurnalistams teigė, kad po rinkimų prisiims atsakomybę, kad būtų suformuota „tinkama valdančioji daugumą“ ir į vykdomosios valdžios postus būtų parinkti juos užimti pasirengę tinkami žmonės.

V. Blinkevičiūtė neatsakė, ar pati užimtų kurį nors postą ir prašė jos „nestumti į kampą“.

„Atsakomybė būtų buvusi ir šiandien pasakyti, kad taip, mielieji, aš apsisprendžiau, aš vedu sąrašą, aš einu vienmandatėje ir, sėkmės atveju, žiūrėsiu, ar manęs nereikia vykdomojoje valdžioje. Dabar mes matome visišką manipuliaciją ir dėl to man belieka apgailestauti, nes mums reikia stiprios socialdemokratų partijos, mums reikia stiprių partijų“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

„Tai, kas dabar vyksta, nėra stiprios partijos veikimo būdas, tai rinkėjų apgaudinėjimas“, – sakė politologė.

Ji pažymėjo, kad V. Blinkevičiūtės nėra kandidatų vienmandatėse apygardose sąraše.

„Manevravimui pasiliktas labai platus laukas. Kitaip tariant, V. Blinkevičiūtės nebuvimas nė vienoje vienmandatėje man aiškiai indikuoja, kad spekuliacijos ir manipuliacijos toliau bus“, – kalbėjo R. Urbonaitė.

Pasak politologės, sau palankią vienmandatę apygardą pasirinkusi socialdemokratų lyderė lengvai joje iškovotų mandatą, o tai reikštų ir papildomą mandatą LSDP sąraše įrašytam politikui.

„Šito nėra padaryta ir tai man kelia minčių, kad čia mes neturime rinkėjų vedžiojimo už nosies pabaigos, galiu daryti prielaidą, kad rinkėjai už nosies bus vedžiojami iki pat pabaigos, jų kvailinimas yra pati blogiausia strategija, kurią gali pasirinkti“, – sakė R. Urbonaitė.

„Ciniško rinkėjų kvailinimo neužmaskuoja kas antrame sakinyje pasakymas „brangūs Lietuvos žmonės“, – pridūrė ji.

Situacija kenkia LSDP

M. Balrukevičiaus teigimu, įprastai rinkėjams neturėtų kilti klausimų, ar rinkimų sąrašo pirmojoje vietoje įrašytas politikas ketina dirbti Seime, o sėkmės atveju – formuoti Vyriausybę ir jai vadovauti.

„Šita situacija kenkia socialdemokratams“, – teigė jis.

Pasak VPAI eksperto, kaip iki šiol V. Blinkevičiūtė buvo nuolat klausinėjama apie dalyvavimą Seimo rinkimuose, tai dabar iki pat rudens jai teks „atsimušinėti“ į klausimus apie grįžimą į nacionalinę politiką, galimybę dirbti Seime ar vadovauti Vyriausybei.

„Konkurentai tą išnaudos, šia situacija gali pasinaudoti kitos opozicinės partijos“, – kalbėjo M. Baltrukevičius.

Visgi, jo nuomone, tai, kad V. Blinkevičiūtė neduoda aiškaus atsakymo dėl galimybės vadovauti Vyriausybei, gali LSDP pakenkti tik daugiamandatėje apygardoje.

„Vienmandačių apygardų dėmenyje daug mažiau svarbu, kas yra partijos vedlys Seimo rinkimams, svarbu turėti asmenybių, pozicijas regionuose, tai socialdemokratai tame vienmandačių lygmenyje turi ir vieną, ir kitą“, – sakė M. Baltrukevičius.

Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.

Partijų reitinguose LSDP užima pirmą vietą ir yra laikoma favorite laimėti rinkimus.

V. Blinkevičiūtė daugelį mėnesių vengė atsakymo dėl dalyvavimo Seimo rinkimuose, tačiau šios savaitės pradžioje po Europos Parlamento rinkimų, kurių metu buvo perrinkta jame dirbti, pranešė priėmusi sprendimą.

LSDP pirmininkė Europos Parlamente dirba nuo 2009 metų.

Per Europos Parlamento rinkimus socialdemokratai surinko beveik 18 proc. balsų ir išlaikė dabar turimus du mandatus.

Socialdemokratai per konferenciją taip pat aptars politines aktualijas ir patvirtins Seimo rinkimų programą.

Seimo rinkimai vyks spalio 13 dieną.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version