Už gyvybę kovojančių amerikiečių žinia Europai: niekada nepasiduokite

Politika, atkaklumas ir apvaizda. Ekspertų teigimu, tai trys pagrindiniai elementai, lėmę didžiulę praėjusių metų teisinę pergalę už gyvybę Jungtinėse Valstijose, kai šalies Aukščiausiasis Teismas panaikino svarbią teisinę bylą, pagal kurią nuo 1973 m. iki praėjusių metų visoje šalyje buvo įteisinti abortai pagal pareikalavimą.

Likus penkioms dienoms iki Roe v. Wade bylos panaikinimo metinių (birželio 24 d.), Europos piliečių iniciatyva “Vienas iš mūsų” (One of Us Federation) Madride surengė konferenciją, kurioje analizavo, kaip Amerikos judėjimas už gyvybę pasiekė pergalę ir ko europiečiai galėtų pasimokyti iš jų patirties.

Trijose diskusijų grupėse pakviesti pranešėjai aptarė politikos, teisės ir komunikacijos aspektus.

Politiniu požiūriu Amerikoje kova prieš abortus buvo nuolatinė kova federalinėje ir valstijų įstatymų leidybos lygmenyje. Ajovos valstijos senatoriai Amy Sinclair ir Eddy Lucio iš Teksaso papasakojo, kaip jie ieškojo bet kokios galimybės įterpti įstatymą, padedantį apsaugoti negimusį kūdikį.

Jų pastangos pakeisti įstatymą pasitarnavo švietimui ir abejonių dėl abortų teisėtumo kėlimui. Iš tikrųjų būtent Teksaso “Širdies plakimo įstatymas”, draudžiantis abortus valstijoje, kai tik galima aptikti vaisiaus širdies plakimą, sužlugdė visoje šalyje galiojančią abortų pagal pareikalavimą politiką.

Abortų klinika, manydama, kad įstatymas yra jos pusėje, užginčijo Teksaso įstatymą teisme. Byla galiausiai pasiekė Aukščiausiąjį Teismą, kuris ne tik palaikė Teksaso įstatymų leidėjus, bet ir panaikino 50 metų trukusią blogą teismų praktiką.

Tačiau kertinis akmuo buvo D. Trumpo prezidentavimas, apie kurį pasakojo Donaldo Trumpo patarėjas Džozefas Groganas. JAV prezidentas skiria Aukščiausiajame Teisme dirbančius teisėjus, nors juos tvirtina Senatas.

Einant į 2016 m. rinkimus buvo galima numatyti, kad tas, kuris taps prezidentu, turės galimybę paskirti bent vieną Aukščiausiojo Teismo teisėją. Ankstesni respublikonų prezidentai žadėjo paskirti teisėjus, turinčius patikrintą teismų praktiką, kad jie panaikintų iš pradžių lemtingą sprendimą dėl abortų, tačiau nuvylė savo rinkėjus.

Trampas, pasakojo Grogan, žengė dar vieną žingsnį ir per savo rinkimų kampaniją paskelbė sąrašą kandidatų į Aukščiausiojo Teismo teisėjus, kuriuos jis paskirtų, jei valdys

Trampas, pasakojo Grogan, žengė dar vieną žingsnį ir per savo rinkimų kampaniją paskelbė sąrašą kandidatų į Aukščiausiojo Teismo teisėjus, kuriuos jis paskirtų, jei valdys. Gyvybės gynėjai buvo sužavėti ir jį palaikė. Pradėjęs eiti pareigas, jis liko ištikimas ir paskyrė du teisėjus, kurie padėjo nusverti svarstykles negimusiųjų naudai.

D. Groganas pripažino, kad D. Trumpas vargu ar turėjo asmeninių konservatyvių už gyvybę pasisakančių pasiekimų. Be to, kad buvo dukart išsiskyręs ir seksualiai priekabiavo prie moterų, prieš tapdamas Respublikonų partijos kandidatu į prezidentus, Trampas viešai buvo už abortus pasisakantis demokratas.

“Tačiau nutiko dar vienas dalykas, kaip žmogui, kuris sėdėjo su juo Ovaliajame kabinete: jis pradėjo galvoti apie [abortus], – sakė Grogan. “Manau, kad už gyvybę pasisakančiųjų parama jam asmeniškai jį pastūmėjo gyvybės apsaugos link”.

Jis pridūrė, kad nors ketveri D. Trumpo prezidentavimo metai buvo lemtingi, ne mažiau svarbus ir būtinas buvo nuolatinis judėjimo darbas ankstesniais dešimtmečiais.

“Aš tik noriu pabrėžti, kad bendruomenės lygmeniu labai svarbu, jog rinkėjai ir toliau kovotų ir tikėtų”, – sakė jis. “Dabar kyla klausimas, ar sugebėsime išlaikyti pagreitį?”

Atsargumas yra pagrįstas. Naujausiu Aukščiausiojo Teismo sprendimu abortai nebuvo uždrausti, o tiesiog nuspręsta, kad nėra prigimtinės teisės į abortą ir kad šį klausimą turi reguliuoti įstatymų leidėjai, ypač valstijų lygmeniu.

Per metus nuo to laiko skirtingose valstijose kova suintensyvėjo: kai kuriose valstijose ši procedūra visiškai uždrausta, o kitose priimami įstatymai, kuriais siekiama teisiškai apsaugoti šią praktiką. Tačiau labiausiai už gyvybę pasisakančius žmones nuvylė kelių valstijų, įskaitant Kanzasą ir Montaną, sprendimas ir toliau remti abortus, net jei dėl jų buvo surengtas referendumas.

Apskritai, pasak Grogano, situacija yra sudėtinga, pradedant priežastimis, kodėl referendumai žlunga, ir baigiant tuo, kaip respublikonų kandidatai 2024 m. rinkimuose renkasi poziciją abortų klausimu.

Teisiniu požiūriu JAV Ave Maria universiteto teisės profesorė Jane Adolphe abortų carte blanche panaikinimą pavadino stebuklu.

“Atrodo, kad tai susiję su Dievo Apvaizda, – pripažino ji.

Daugybė veiksnių, kuriems visiems reikėjo sutapti, nulėmė lemiamą teismo sprendimą už gyvybę: nuo tinkamo prezidento, tinkamų sąlygų Senate, tinkamų teisėjų teisiamųjų suole iki tinkamos bylos, pasiekusios Aukščiausiąjį Teismą.

Paskutinė diskusijų grupė pakartojo, kaip svarbu pasitelkti masinės komunikacijos priemones, kad būtų galima humanizuoti negimusį žmogų, pasipriešinti abortų pramonės melui ir jaudinančiai parodyti abortų tragediją bei tėvystės džiaugsmą.

Pranešėjas Johnas Klinkas taip pat paminėjo svarbią komunikaciją išmanančių moralinių lyderių popiežiaus Jono Pauliaus II ir Motinos Teresės įtaką visuomenės nuotaikoms ir pasaulio lyderiams.

Visi kalbėtojai sutiko, kad būtent atkaklus, vilties kupinas pasisakančiųjų už gyvybę atkaklumas lėmė, kad JAV įvyko gyvybės perversmas, ir perspėjo, kad kova už gyvybę toli gražu nesibaigė, nes ji iš tiesų vyksta visuose frontuose abiejose Atlanto pusėse.

Viljamas Saundersas (William Saunders) iš Žmogaus ekologijos instituto įspėjo: “Niekada, niekada nepasiduokite”.

1 KOMENTARAS

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version