Buvusi Suomijos vidaus reikalų ministrė, parlamentarė Päivi Maria Räsänen neseniai pateko į viso pasaulio antraštes, kai pasklido žinia, kad ji laimėjo svarbią bylą dėl žodžio laisvės Suomijoje. Visgi, jos byla toli gražu nesibaigė. Agresyvi prokurorė apskundė bylą ir toliau tvirtina, kad jos Biblijos eilučių citavimas yra neapykantos nusikaltimas prieš gėjus.
Räsänen, kuri yra pamaldi krikščionė, „Remix News“ sakė esanti giliai įsitikinusi, kad teismas yra Dievo rankose, ir tai buvo jos pašaukimas.
Pirmąjį teismą kovo pabaigoje laimėjote. Kokie buvo jūsų jausmai po to, kai buvote išteisinta?
Turiu pasakyti, kad man labai palengvėjo ir džiaugiuosi dėl pergalės. Nuosprendis buvo labai svarbus žodžio ir religijos laisvei Suomijoje ir, žinoma, man pačiai. Tai buvo labai ilgas procesas, trukęs beveik trejus metus, įskaitant visus policijos tyrimus, apklausas ir pan. Taigi, tai atėmė daug mano laiko ir energijos. Taip pat labai džiaugiuosi, kad trys teisėjai priėmė vieningą sprendimą, o tai pasiuntė stiprią žinią.
Džiaugiuosi ir tuo, kad teismas labai aiškiai konstatavo, kad kai kurie prokuroro pateikti kaltinimai tiesiog neatitinka tikrovės, nes šio proceso metu man bene sunkiausia buvo tai, kad jie teigė, kad aš padariau pareiškimus, kuriuose niekada neteigiau nieko panašaus. Tai yra neįtikėtinai nesąžininga būti apkaltintam tuo, ko niekada nesakei.
Prokuroras bylą apskundė. Kokie jūsų jausmai vėl grįžus į teismo suolą?
Turiu ramų protą. Esu įsitikinusi, kad visas procesas yra Dievo rankose. Jei apeliaciniame teisme arba Aukščiausiajame teisme gaučiau išteisinamąjį nuosprendį, byla įgytų svarbų žodžio ir religijos laisvės precedento statusą. O išbandymai tiesiog suteiks man daugiau galimybių pristatyti Biblijos žinią ir kalbėti apie Evangeliją viešai.
Pirmasis teismo procesas truko beveik trejus metus. Kiek tikitės truks šis apeliacinis etapas?
Manau, kad visas procesas užtruks mažiausiai vienerius ar net keletą metų.
Ar manote, kad jūsų byla kada nors pateks į Suomijos Aukščiausiąjį Teismą?
Manau, kad labai tikėtina, kad jis taip pat pateks į Aukščiausiąjį Teismą. Tai savotiška prokurorės misija. Ji nori kovoti su neapykantą kurstančia kalba ir tvirtino, kad mano Biblijos pažiūros, pavyzdžiui, apie nuodėmės sąvoką, yra neapykantos kalba prieš mažumą. Taigi, teismo procesas buvo absurdiškas ir neįprastas. Suomijoje dar niekada nebuvo taip, kad kas nors galėtų būti teisiamas dėl savo biblinių įsitikinimų.
Beveik visą laiką diskutavome apie Bibliją, ką Biblija sako apie santuoką, seksualumą, nuodėmę ir pan. Per teismo procesą ji pasakė, kad mano doktrina, mano krikščioniška doktrina, gali būti apibendrinta taip: „nekęsk nuodėmės, bet mylėk nusidėjėlį“. Ir ji pasakė, kad ši doktrina pati savaime yra įžeidžianti, nors aš visą laiką sakiau, kad mes visi esame nusidėjėliai, o nuodėmė yra tik Dievo ir žmogaus reikalas. Tai ne apie mūsų visuomenę. Tai teologinė samprata, kad esame nusidėjėliai Dievo akivaizdoje, todėl mums reikia Jėzaus ir išganymo.
Sakėte, kad prokuroras apie jus pateikė melagingus teiginius. Ar galite pateikti to pavyzdį?
Taip, buvo keli to pavyzdžiai. Pirma, ji tvirtina, kad aš sakiau, kad Dievas net nesukūrė homoseksualų. Žinoma, aš to nesakiau. Visada sakiau, taip pat ir brošiūroje [paskelbiau], kad Dievas sukūrė visus žmones, ir mes visi esame lygūs, nes esame sukurti pagal Dievo paveikslą, o tai reiškia visus žmones, taip pat ir homoseksualius, ir heteroseksualius. Mes visi turime vienodą orumą prieš Dievą.
[Prokurorė] taip pat tvirtino, kad aš sakiau, jog homoseksualūs žmonės yra prastesni už kitus žmones. Niekada nieko panašaus nesakiau.
Tada taip pat buvo tvirtinimas, kad aš sakiau, kad homoseksualumas yra genetinė degeneracija. Niekada nieko panašaus nesakiau. Priešingai, radijo laidoje sakiau, kad naujausi tyrimai rodo, kad genetinis komponentas yra labai mažas homoseksualumo kilmės elementas. Taigi, aš net nemanau, kad homoseksualumas turi genetinę kilmę.
Ir tada taip pat buvo kaltinimas, kad aš sakiau, kad homoseksualai yra pedofilai. Niekada to nesakiau ir netikiu. Taigi, buvo keli klaidingi teiginiai.
Ar būtų neteisėta sakyti, kad Suomijoje gėjai yra prastesni? Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose tai būtų nepadori, bet greičiausiai nebaudžiama kalba.
Taip, tai būtų neteisėta, nes Suomijos teisėje yra įstatymai, prieštaraujantys „agitacijai prieš mažumų grupę“ ir jei jūs sakote, kad gėjai yra prastesni už kitus žmones arba lyginate juos su gyvūnais arba sakote, kad jie yra nusikaltėliai ar kažkas panašaus, tada tai yra neteisėta. Bet aš niekada nieko panašaus nesakiau.
Taigi, jūs sakote, kad prokurorė atvirai meluoja apie tai, ką pasakėte?
Taip, aš manau, kad tai melas. Džiaugiausi, kad teismas aiškiai pasakė, kad aš šių dalykų nesakiau.
Ar svarstote imtis teisinių veiksmų prieš prokurorė?
Taip, galbūt vėliau, kai šis procesas baigsis, tada aš apie tai pagalvosiu, nes prokurorė ginasi sakydama, kad ji padarė tik objektyvią mano teiginių interpretaciją, bet tai yra klaidingos interpretacijos, nes iš tikrųjų tokie teiginiai prieštarauja mano įsitikinimams.
Po nuosprendžio Suomijos visuomenėje kilo daug diskusijų, nes dabar žiniasklaida taip pat suprato, kad tai buvo melagingi kaltinimai.
Kokią įtaką jūsų reputacijai, šeimai ir finansams turėjo šis išbandymas?
Sunkiausias aspektas šiame procese buvo poveikis mano reputacijai, nes buvo taip sunku kovoti su šiais melagingais kaltinimais, o apsiginti būtų lengviau, jei operuotume remdamiesi tais pačiais faktais.
Apskritai aš jaučiau tvirtą įsitikinimą, kad šiame procese buvo kažkoks tikslas, ir manau, kad tai man buvo Dievo siųstas išbandymas. Tam tikra prasme buvo garbė ginti žodžio ir religijos laisvę Suomijoje, ir manau, kad tokios diskusijos visuomenėje buvo reikalingos.
Kaip krikščioniui, šis išbandymas taip pat atvėrė daug galimybių ir galimybių kalbėti svarbiais klausimais, apie Bibliją ir apie Jėzų, nes mes turime tokį nuodėmės problemos sprendimą Jėzuje, kuris atleidžia mūsų nuodėmes. Man buvo malonu daug kartų pranešti apie gerąją Biblijos ir Evangelijos naujieną Suomijos žiniasklaidoje, policijai ir prieš teismą. Taigi, esu tvirtai įsitikinusi, kad viskas, kas įvyko, buvo Dievo rankose.
Man buvo malonu daug kartų pranešti apie gerąją Biblijos ir Evangelijos naujieną Suomijos žiniasklaidoje, policijai ir prieš teismą. Taigi, esu tvirtai įsitikinęs, kad viskas, kas įvyko, buvo Dievo rankose
Kalbant apie šeimą, visą laiką mane palaikė šeima – vyras ir mano suaugę vaikai su šeimomis. Taigi jie man buvo labai, labai svarbūs ir stiprūs rėmėjai.
Tai nėra pigus procesas, nes jis taip pat yra susijęs su gana didelėmis finansinėmis išlaidomis. Iš viso tai gali kainuoti šimtus tūkstančių eurų, jei visas procesas baigsis, įskaitant Aukščiausiąjį Teismą, o vėliau ir Europos Žmogaus Teisių Teismą. Tai būtų apie 300 000 eurų, tad džiaugiuosi, kad visi vaikai liepė išlikti stipriai, o visa mano šeima taip pat pasiruošusi šio atvejo pasekmėms.
Mes turime tam tikrą finansavimą. Suomijoje turime organizaciją, kuri remia žodžio ir religijos laisvę. Ji buvo įkurta praėjusią vasarą. Ir buvo daug žmonių, kurie norėjo finansiškai paremti šį procesą, taip pat tarptautinė teisinė organizacija ADF [Alliance Defending Freedom] mus remia ir teikia teisines konsultacijas.
Byla sulaukė didelio tarptautinės žiniasklaidos dėmesio, taip pat ir angliškai kalbančios spaudos, nepaisant to, kad tai buvo Suomijos teismo mūšis.
Man tai buvo labai didelis netikėtumas. Nesitikėjau tokio dėmesio šiai bylai, bet Suomija turi labai gerą reputaciją dėl savo teisinės sistemos ir teisinės valstybės, o daugelis kitų šalių krikščionių sako manantys, kad jei kažkas panašaus gali nutikti Suomijoje, tai gali įvykti bet kurioje šalyje.
Manau, kad tai ne tik apie mane ir mano atvejį, tai apie religijos laisvę visose Europos šalyse, Vakarų pasaulyje ir net visose post – krikščioniškose šalyse. Dabar turime panašių iššūkių. Pavyzdžiui, LGBT lobistai daugelyje šalių yra labai agresyvūs, jie turi tarptautinius tinklus. Taigi, mes išgyvename kažkokią kovą tarp krikščioniškų vertybių ir pasaulietinių vertybių, ir manau, kad tai yra didžiulio tarptautinio susidomėjimo šiuo atveju priežastis.
Kokia šiuo metu yra krikščionybės padėtis Suomijoje?
Suomijoje turime didelę liuteronų valstybinę bažnyčią, kuriai priklauso 70 procentų mūsų gyventojų. Aš pati taip pat esu jos narė, o mano vyras yra Suomijos liuteronų bažnyčios pastorius, todėl šią bažnyčią pažįstu labai gerai. Tiesą sakant, kai buvau ministrė mūsų vyriausybėje, buvau atsakingas už vidaus reikalų ministeriją, bet taip pat buvau atsakinga už santykius su bažnyčia.
Vos per du ar tris dešimtmečius įvyko labai didelis mūsų gyventojų įsitikinimų pasikeitimas, todėl šiais laikais, nors dauguma žmonių priklauso Bažnyčiai, tik nedidelė žmoniųdalis iš tikrųjų tiki krikščionių bažnyčios doktrinomis.
Be to, Suomijos bažnyčios vadovybė turi labai liberalų ir pažangų mąstymą. Turime pastorių ir vyskupų, kurie tuokia tos pačios lyties poras, nors tai nėra oficiali Bažnyčios doktrina. Dabar vyksta didelis mūšis Suomijos liuteronų bažnyčioje, bet Suomijos bažnyčių sistemoje taip pat turime daug Biblija mylinčių organizacijų, misijų, atgimimo judėjimų ir, žinoma, turime ir kitų bažnyčių, tokių kaip stačiatikių, Sekmininkų, baptistų bažnyčios ir pan. Taigi, taip pat yra daug bažnyčių ir krikščionių, kurie nerimauja dėl religijos laisvės ir kurie labai stipriai palaiko mane ir mano pažiūras.
Sakote, kad Suomijos liuteronų bažnyčios vadovybė yra gana liberali, bet kaip su Suomijos Aukščiausiuoju Teismu? Ar jis turi liberalią ar konservatyvią reputaciją, ar ji neaiški?
Sakyčiau, kad Suomijoje neaišku. Mes nežinome, nes Suomijoje turime kitokią sistemą nei, pavyzdžiui, JAV. Teisėjų čia neskiria politinės partijos. Juos siūlo mūsų prezidentas, bet ne taip, kaip, pavyzdžiui, JAV, todėl aš nežinau, link ko jie linksta, ir, manau, kad niekas nežino. Tačiau mes žinome, kad mūsų generalinė prokurorė yra labai liberali. Savo pažiūras ji išsakė ir deklaravo viešai.