Ukraina teisėtai ginasi, bet ginklų tiekimas jai gali sukelti nekontroliuojamą eskalaciją – Vatikanas

ŠaltinisCNA

Vatikano valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolinas (Pietras Parolinas) pakartojo, kad Ukrainos teisė gintis nuo Rusijos agresijos yra „legitimi“, tačiau taip pat perspėjo, kad kitų šalių siunčiami ginklai gali sukelti „siaubingą” karo eskalaciją.

„Ukraina priešinasi Rusijai remdamasi šiuo principu”, – neseniai duotame išskirtiniame interviu katalikų naujienų tarnybai CNA sakė P. Parolinas, turėdamas omenyje savigynos teisę.

„Tarptautinė bendruomenė nori išvengti eskalacijos, ir kol kas niekas asmeniškai nesikišo, bet matau, kad daugelis siunčia ginklus. Darosi baisu pagalvojus. Tai gali sukelti eskalaciją, kurios neįmanoma bus kontroliuoti”, – sakė jis. „Tačiau teisėtos gynybos principas išlieka”.

Šiame interviu P. Parolinas išsamiai papasakojo apie Šventojo Sosto diplomatines pastangas dėl Ukrainos, kurios, anot jo, tęsiasi nuo 2014 m., kai Rusija pirmą kartą įsiveržė į Ukrainą ir vėliau aneksavo Krymą.

Tačiau pastebėtina, kad Šventasis Sostas panašių pareiškimų dėl teisės į savigyną Krymo atveju ir prieš tai, kai Pietų Osetijoje, Gruzijoje, kur Rusija 2008 m. panaudojo karinę jėgą, neišsakė.

Paklaustas, kodėl, Vatikano valstybės sekretorius atsakė: „Prieš tai vyko dialogas, nors šis dialogas nebuvo užbaigtas ir nepasiekė jokio teigiamo rezultato”.

„Vis dėlto šalys kalbėjosi, netgi dalyvaujant tarptautinei bendruomenei. Buvo aptartos sienos”, – sakė Parolinas. „Dialogo situacijoje buvo logiška, kad nebūtų priešiškų veiksmų. Vis dėlto reikėtų stengtis išnaudoti visas derybų priemones, tikintis, kad derybos bus sėkmingos – deja, taip neatsitiko.”

„Kalbant apie Ukrainą, Šventasis Sostas niekada nenustojo skirti dėmesio Donbaso ir Donecko bei Luhansko regionų padėčiai”, – sakė kardinolas.

„Šventasis Sostas visada primygtinai reikalavo gerbti ir taikyti Minsko susitarimus, kurie, regis, buvo pagrindinis būdas išvengti to, kas įvyko.

Ir mes visada primygtinai reikalavome, kad Rusija ir Ukraina elgtųsi lanksčiai ir tinkamai bei veiksmingai taikytų Minsko susitarimus. Pokalbyje su [Rusijos] Prezidentu Vladimiru Putinu, kurį turėjau per savo kelionę 2017 m., ši tema taip pat išryškėjo”, – sakė P. Parolinas.

P. Parolino kelionė į Maskvą 2017 m. buvo pirmoji Vatikano valstybės sekretoriaus kelionė nuo kardinolo Agostino Casaroli kelionės 1988 m. Arkivyskupas Paulas Gallagheris (Polas Galageris) Šventojo Sosto vardu Maskvoje lankėsi 2021 m. lapkritį.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

35 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version