Ukraina duos į teismą Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją dėl taikomo grūdų embargo

ŠaltinisPOLITICO

Kijevas paduos Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją į teismą dėl jų atsisakymo panaikinti draudimą ukrainietiškiems žemės ūkio produktams, pareiškė Ukrainos prekybos atstovas Tarasas Kachka, duodamas išskirtinį interviu “Brussels Playbook” leidiniui “POLITICO”.

Trijų Vidurio Europos šalių draudimais siekiama apsaugoti savo žemdirbius nuo padidėjusio grūdų eksporto iš grūdų augintojos Ukrainos, Rusijai užblokavus Ukrainos uostus Juodojoje jūroje. Lenkijos valdančioji partija ypač nori sustabdyti šį srautą, nes jos sėkmė spalio 15 d. vyksiančiuose rinkimuose yra glaudžiai susijusi su ūkininkų gerove, kuriems itin nenaudingas padidėjęs Ukrainos žemės ūkio produktų eksportas.

“Svarbu įrodyti, kad šie veiksmai yra teisiškai neteisingi. Todėl rytoj pradėsime teisinius procesus”, – sekmadienio vakarą sakė J. Kachka ir pridūrė, kad Kijevas ruošiasi imtis atsakomųjų priemonių prieš Lenkijos vaisių ir daržovių eksportą.

Trys šalys sukilo prieš Europos Komisiją, kuri praėjusį penktadienį nusprendė leisti parduoti Ukrainos grūdus visoje ES.
Lenkija, Vengrija ir Slovakija pareiškė, kad po Komisijos sprendimo nutraukti apribojimus jos pačios įves draudimus ukrainietiškiems grūdams. “Mūsų akimis, šios Vengrijos ir Lenkijos priemonės yra visiško nepasitikėjimo Europos Komisija pareiškimas”, – sakė Ukrainos prekybos vadovas.

Kachka teigė, kad atviras Lenkijos, Vengrijos ir Slovakijos pasipriešinimas Briuseliui yra ne tik ES vidaus reikalas, bet ir kelia, kaip jis pavadino, “didžiausią sisteminį susirūpinimą” – ar tarptautiniai prekybos partneriai gali pasitikėti, kad Briuselis kalba ES vardu.

“Daugelį metų būtent Europos Komisija buvo visos ES prekybos derybų ir prekybos politikos institucija. Ir mes dirbome šiuo pagrindu”, – sakė Kachka ir pridūrė: “Manau, kad Budapešto ir Varšuvos sisteminis požiūris, kai ignoruojama ES institucijų pozicija prekybos politikos srityje, bus problema visai ES, nes čia nėra vienybės.”

Lenkija, Vengrija ir Slovakija pareiškė, kad po Komisijos sprendimo nutraukti apribojimus jos pačios įves draudimus ukrainietiškiems grūdams

Kijevas planuoja paduoti šalis į teismą Pasaulio prekybos organizacijoje, o ne per savo prekybos susitarimą su ES. “Manau, kad visas pasaulis turėtų matyti, kaip ES valstybės narės elgiasi su prekybos partneriais ir savo Sąjunga, nes tai gali daryti įtaką ir kitoms valstybėms.”

Slovakija tiesiog pratęsė ankstesnį ES draudimą keturių rūšių grūdams, o Lenkija savaitgalį įvedė papildomus draudimus ukrainietiškiems miltams ir pašarams. Vengrija, sakė Kachka, žengia dar toliau ir uždraudžia dar 25 produktus, apie kuriuos anksčiau nebuvo kalbėta, įskaitant mėsą.

“Šie savavališki draudimai yra juokingi”, – sakė Kachka. “Manau, kad Vengrija čia daro politinį pareiškimą, kad nori blokuoti prekybą su Ukraina ir visiškai nepaisyti Briuselio. Ir todėl manau, kad tai yra labai įžūlus judėjimas prieš mus iš Budapešto”.

Nors Vengrijos papildomi draudimai yra daugiausia simboliniai, atsižvelgiant į tai, kad Ukraina į šią šalį neeksportuoja daug jautienos ar kiaulienos, Lenkijos priemonės turės įtakos didelei Ukrainos eksporto daliai, sakė Kachka. Jei Varšuva neatsisakys šių papildomų draudimų, “būsime priversti imtis atsakomųjų priemonių dėl papildomų produktų ir uždrausime vaisių ir daržovių importą iš Lenkijos”.

Budapešto ir Varšuvos vyriausybės teigė, kad taip jos siekia apsaugoti savo ūkininkus nuo ukrainietiškų produktų antplūdžio, kuris sumažino kainas, tačiau J. Kachka atkirto, kad šis argumentas yra klaidingas: “Lenkijos draudimas nepadės ūkininkams, jis neturės įtakos kainoms, nes kainos yra pasaulinės – tai, ką jie daro, pataikauja visuomenės nuomonei.”
ES pareigūnas “Playbook” sakė, kad Briuselis tikėjosi išspręsti šią kovą įtikindamas Kijevą, kad staigaus kainų šuolio atveju jis pats įvestų eksporto apribojimus.

Paklaustas apie šį galimą susitarimą, J. Kachka sakė, kad Kijevas yra pasirengęs “prisiimti atsakomybę užtikrinti, kad eksportas iš Ukrainos nesukeltų jokio cunamio kaimyninėse šalyse”, ir įves grūdų eksporto licencijų “realiuoju laiku” sistemą, kad “pristabdytų” eksportą į kaimynines šalis ir leistų Ukrainai “greitai reaguoti”, jei būtų užfiksuotas padidėjęs eksportas.

1 KOMENTARAS

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version