Turkijos archeologai skelbia, kad atkasė „pirmąją pasaulyje bažnyčią“. Vėlyvosios Romos laikų kamerose jie rado sudužusių molinių atnašavimo indų, kuriuose kadaise buvo šventintas vanduo.
Turkijos archeologų komanda kasinėjo Antakijoje, buvusiame senoviniame Antiochijos mieste. Dabar jis yra Hatajaus, piečiausios Turkijos provincijos, sostinė.
Pradinė gyvenvietė buvo įkurta derlingame Oronto upės slėnyje, maždaug už 20 km nuo senovinio Antiochijos miesto.
Žinoma, kad būtent Antiochijoje atsirado žodis „krikščionis“, reiškiantis Jėzaus Kristaus sekėjus.
Pirmą kartą senovinio miesto gyvenamuosiuose rajonuose buvo atlikti kasinėjimai, atskleidžiantys pirmųjų krikščionių gyvenimo paslaptis.
Petrui dedikuota „pirmoji pasaulyje katedra“ iškilo iš olos apie 38-39 m. Tačiau seniausi išlikę bažnyčios fragmentai, įskaitant grindų mozaiką ir freskų pėdsakus dešinėje altoriaus pusėje, datuojami maždaug IV-V amžiumi. Šiandien šventyklos plotis – 9,5 m, ilgis – 13 m, o aukštis – 7 m.
Bažnyčios viduje yra tunelis, vedantis į kalną. Archeologai spėja, kad šis tunelis kadaise buvo pabėgimo kelias krikščionių tikintiesiems, jei bažnyčia būtų užpulta.
Šventasis Petras buvo Antiochijos vietinės bažnyčios įkūrėjas ir pirmosios krikščionių bendruomenės šiame mieste vadovas. Manoma, kad iš pradžių jis vadovavo vietos krikščionių susirinkimams oloje, kuri vėliau buvo paversta bažnyčia, todėl ji ir dedikuota apaštalui.
Dvylikos archeologų komanda iš Hatajaus archeologijos muziejaus spalio pradžioje pradėjo kasinėti oloje esančią Švento Petro bažnyčią. Pasak legendos, vėliau šventasis evangelistas Lukas olą naudojo krikščionių pamaldoms.
Taigi tyrėjai kasinėjo ne tik seniausią pasaulyje bažnyčią, bet ir pirmąją krikščionių piligrimystės vietą.
Hatajaus archeologijos muziejaus vadovė Ayse Ersoy teigė, kad per neseniai vykusius kasinėjimus buvo aptikta „vėlyvosios romėnų gyvenvietės patalpų ir daugybė aukų indų“.
Ersoy mano, kad piligrimines keliones į bažnyčią vykdantys žmonės „pirkdavo aukų indus“ ir pripildydavo juos šventu vandeniu Šv. Petro bažnyčioje.