REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Turi būti išsklaidyti insignijų atradimą temdantys šešėliai, o tokios situacijos neturi kartotis, pažymi ministras

Kultūros ministras Šarūnas Birutis trečiadienį pasikalbėti apie vykdytas procedūras atveriant slaptavietę su Vilniaus arkikatedros lobynui priklausančiomis valdovų insignijomis į ministeriją pasikvietė visų šiame procese dalyvavusių atsakingų institucijų atstovus.

Esamą situaciją dėl įvykusio nesklandaus Kultūros paveldo departamento informavimo proceso pristatė Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas, Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė Rita Pauliukevičiūtė, Kultūros paveldo departamento direktorius Vidmantas Bezaras, Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų generalinis direktorius dr. Vydas Dolinskas ir Vilniaus arkivyskupijos komunikacijos koordinatorius kun. Mykolas Sotničenka.

Kultūros ministras taip pat aiškinosi, ar pavėluotas informavimas galėjo turėti įtakos bei pasekmių Vilniaus arkikatedros lobynui priklausančioms vertybėms ir visiems kitiems su jomis susijusiems procesams bei išklausė siūlymų, kokios priemonės padėtų užkirsti kelią panašioms situacijoms ateityje.

„Turi būti išsklaidyti bet kokie atradimo džiaugsmą temdantys šešėliai ir, svarbiausia, – tokios situacijos ateityje neturi kartotis“, – sakė Š. Birutis.

„Turi būti išsklaidyti bet kokie atradimo džiaugsmą temdantys šešėliai ir, svarbiausia, – tokios situacijos ateityje neturi kartotis“, – sakė Š. Birutis.

Pasitarime kultūros paveldo objekto – Vilniaus arkikatedros – savininkė Vilniaus arkivyskupija dar kartą išreiškė apgailestavimą dėl pavėluoto informavimo ir norą bendradarbiauti su Kultūros paveldo departamentu, kuris leidimą gavusio asmens atsakomybę vertins pagal galiojančius teisės aktus.

Kultūros ministras pabrėžė, kad ir Kultūros paveldo departamentas turi atkreipti dėmesį į tinkamą asmenų instruktavimą išduodant leidimus, aiškiau pateikti informaciją ir vykdyti tiek institucinį, tiek visuomenės švietimą šiais klausimais. Visuomenės susidomėjimas, pastarosiomis savaitėmis padidėjęs piliečių užklausų skaičius rodo, kad trūksta aiškios informacijos.

„Kaip tikinčiajam ši situacija nėra smagi, tačiau kaip ministras laikausi nuostatos, kad teisės aktų privalo laikytis visi: ir bažnyčios, ir muziejai, ir kultūros paveldo priežiūrą vykdančios institucijos“, – teigė Š. Birutis.

Pasitarimo dalyviai priėjo prie vienodos pozicijos, kad Katedros požemiams reikalingi platesni ir detalesni tyrimai, nes akivaizdu, kad jie slepia ir daugiau nežinomų istorijos faktų. Kultūros ministro nuomone, tokie tyrimai turi būti atliekami ne privačia, o valstybės iniciatyva. „Todėl Kultūros ministerija šia linkme intensyviai dirba“, – patikino jis.

Šiuo metu ministerijos dienotvarkėje vienas iš svarbių klausimų – ir didelės apimties Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos kartu su partneriais įgyvendinamas didelės apimties projektas, kurio tikslas – sukurti „E.kultūros“ platformą (vieningą suskaitmeninto ir skaitmeninio kultūros ir audiovizualinio turinio, elektroninių paslaugų ir sklaidos portalą).

Kaip vienas iš projektų rezultatų numatytas svarbiausių valstybės kultūros paveldo objektų, tokių kaip Vilniaus katedra, skenavimas, panaudojant 3D skaitmeninimo technologijas. Būtent šios technologijos leido po gaisro atkurti Paryžiaus Dievo Motinos katedrą.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte