Tūkstančiai žmonių Vilniuje protestuoja prieš visuotinį nekilnojamojo turto mokestį

ŠaltinisBNS

Tūkstančiai žmonių sekmadienį Vilniuje, Katedros aikštėje, susirinko į protesto akciją prieš visuotinį nekilnojamojo turto (NT) mokestį.

Iš skirtingų Lietuvos miestų atvykę žmonės mosuoja Lietuvos, savivaldybių vėliavomis, laiko plakatus su užrašais, pavyzdžiui, „Kas toliau – oro mokestis?“, „Dėl Europos milijonų parduodat Lietuvos žmones“, „Mano namai – mano tvirtovė“.

Prie Gedimino paminklo pastatyti du ekranai. Prieš oficialią renginio pradžia juose buvo rodomos ištraukos iš televizijos laidų ir reportažų apie nekilnojamojo turto mokestį.

„Vietoj to, kad surinktų mokesčius iš oligarchų, jie kėsinasi apmokestinti eilinius žmones, – žurnalistams sakė akcijos organizatorius Raimondas Šimaitis. –  Konkretus prašymas, kad gyvenamasis būstas neturi būti apmokestintas, nes gyvenamasis būstas įsigytas už pinigus, už kuriuos mes jau susimokėjome mokesčius, už paskolos.“

„Gyvenamasis būstas yra ta vieta, kur mes turime būti absoliučiai neliečiami“, – pridūrė jis.

Į akciją atvyko ir parlamentaras Valius Ąžuolas, joje žadėjo dalyvauti ir „Nemuno aušros“ atstovai.

„Mumis niekas nepuola“

Kaip BNS sakė iš Lentvario atvykusi dirbanti pensininkė Janina, mokesčių Lietuvoje iš viso keisti nereikia.

„Su mokesčiais pas mus išvis betvarkė yra. Ten niekas nesutvarkyta. (…) Atlyginimai mažiausi, pensijos mažiausios, o mokesčius norim padaryti didesnius“, – kalbėjo moteris.

Tuo metu užsienyje dirbantis klaipėdietis Stasys BNS sakė nepritariantis NT mokesčiui, nes „tuoj už viską reikės mokėti“.

„Ir taip PVM mokam, už kurą, kelius. Keliai mūsų blogi, neįmanoma pavažiuoti“, – kalbėjo pusamžis vyras.

Vyriausybė planuoja, kad pusė lėšų iš ketinamo įvesti visuotinio NT mokesčio keliautų į Gynybos fondą, o kita pusė – savivaldybėms.

„Mumis niekas nepuola (…). Valdžia čia puola mumis“, – piktinosi Stasys.

Tuo metu 67-erių vilnietis Vidas BNS teigė iš esmės pritariantis siūlomiems pokyčiams, tačiau iš mokesčio jo surinktos lėšos turėtų būti nukreiptos tik krašto apsaugai.

„Turi eiti tik gynybai. Ir švariai“, – kalbėjo pensininkas.

Tuo metu 49-erių Asta Šalvaitienė BNS sakė, kad nors šiuo metu planuojamas NT mokestis žmogui neturėtų būti didelis, tačiau „kas keli metai bus turto pervertinimas ir tos sumos didės“.

Renkami parašai

Katedros pakraštyje įrengta palapinė, kurioje renkami parašai prieš planuojamą NT mokestį. Čia prieš mitingo pradžia nusidriekė žmonių eilė.

Vienas jų – iš Šakių kilęs ir Jungtinėje Karalystėje dirbantis 47-erių Remigijus Kaminickas. Jis BNS sakė, kad siekdama įvesti visuotinį NT mokestį valdžia laužo Konstituciją.

„Žmogaus būstas yra neliečiamas. Pasirodo, valdžios ponams Konstitucija negalioja“, – kalbėjo vyras.

Pasak R. Šimaičio, žmonių parašai renkami, kad vėliau su jais būtų galima susisiekti, Seime inicijuojant pataisą dėl NT mokesčio.

„Kai mes gausim parašų lapus, jiems visiem bus pranešta ir mes rinksim 50 tūkst. parašų įstatymo pataisai, teiksime ją Seimui ir aš tada labai norėsiu pažiūrėt kiekvienam Seimo nariui į akis, kuris balsuos prieš šitą pataisą“, – sakė akcijos organizatorius.

„Ir aš pažadu kiekvienam Seimo nariui, kuris balsuos už būsto apmokestinimą, prieš sekančius rinkimus jo plakatai kabės ant kiekvieno stulpo“, – pridūrė jis.

Ne pirma tokia akcija

Kaip rašė BNS, Finansų ministerija siūlo išplėsti NT mokesčio bazę, neapmokestinant iki 40 tūkst. eurų būsto vertės žmogui arba 80 tūkst. eurų dviem bendrasavininkiams. Be to, mokestį pirmajam būstui iki 450 tūkst. eurų vertės siūloma mažinti 50 procentų.

Jei pataisos būtų priimtos, 0,1 proc. NT mokesčio tarifas būtų taikomas gyvenamojo, poilsio, sodų, garažų ir kito nekomercinio turto vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų, 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų, 1 proc. – visam brangesniam turtui.

Dabar gyventojų NT apmokestinamas progresiniu 0,5–2 proc. tarifu, tačiau tik nuo 150 tūkst. eurų vertės, o turintiesiems tris ir daugiau vaikų – nuo 200 tūkst. eurų.

Analogišką mitingą R. Šimaitis buvo surengęs ir 2023 metų rudenį, kai tuomečiai valdantieji irgi svarstė ketinimus įvesti visuotinį NT mokestį.

Tąsyk, policijos duomenimis, prie Seimo susirinko apie pusketvirto tūkstančio žmonių.

R. Šimaitis – aktyvus įvairių protesto akcijų dalyvis. Jis yra sulaukęs ir teisėsaugos dėmesio.

Už tai, kad 2024 metais per eitynes „Už lygybę!“ vyras sudegino į LGBTQI vėliavą panašų audinį jo atžvilgiu buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Tačiau vėliau jis buvo nutrauktas, nenustačius atsakomybės pagal baudžiamąjį kodeksą.

Pernai liepą, vykstant protestui prie Seimo, policija dėl tokio paties poelgio buvo surinkusi medžiagą aplinkybėms patikslinti, tačiau galiausiai pradėti ikiteisminį tyrimą atsisakė.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version