REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Tėvas Marcelino Iragui Redin OCD – Basųjų Karmelitų Ordino atsikūrimo Lietuvoje dvasinis tėvas

Šiemet, vasario 1 d., Ispanijos Baskų (Vitoria-Gasteiz) šalyje, būdamas 95-erių į amžinybę iškeliavo žymus Indijos misionierius basasis karmelitas Tėvas Marcelino Iragui Redín. Šventoji Dvasia, mus, du lietuvius, stebuklingai atvedė į atsisveikinimą su Lietuvos Karmelio atgimimo Tėvu. Vykome į Ispaniją ir norėjome jam padėkoti už dvasinę bei materialinę pagalbą atkuriant Lietuvos Karmelį. Važiuodami į ligoninę, kalbėjomės su juo telefonu. Bet Viešpats panorėjo pasišaukti jį į amžinybę, likus kelioms minutėms iki mūsų atvykimo.

Tėvo Marcelino laidotuvių šv. Mišios vyko vasario 2 d. Viešpaties Paaukojimo šventėje, liaudiškai vadinamosiose Grabnyčiose (Fiesta de la Candelaria) Tai buvo lyg patvirtinimas iš dangaus, kad jo pašvęstasis gyvenimas buvo priimtas kaip Viešpačiui maloni auka.

Apie Tėvo Marcelino gyvenimą ir veiklą šv. Mišiose kalbėjęs Baskų OCD (Navara) Provincijolas Lazaro Iparraguirre Segura, deja, nieko nepaminėjo apie Lietuvoje nuveiktus Tėvo Marcelino darbus. Todėl manau, jog yra verta prisiminti, kiek gero nuveikė šis žymus misionierius ir mūsų šalyje.

Šv. Teresės Avilietės (1515–1582) įkurtas Basųjų karmelitų ordinas (OCD) pasižymėjo misijų charizma ir išplito penkiuose pasaulio žemynuose. Lietuvoje pirmieji OCD vienuolynai įsikūrė XVII a. pradžioje, klestėjo ir vystėsi, bet XIX a. viduryje dėl carinės Rusijos represijų sunyko ir buvo uždaryti.

Tik XX a. pabaigoje, po Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 1990 m., ordinui vėl atsirado galimybė čia atgimti. Pirmosios ordino atkūrimą Lietuvoje pradėjo seserys Basosios karmelitės.

Apie tai galima perskaityti religijos mokslų žurnalo SOTER straipsnyje.[1] Čia aprašomi pirmieji Basųjų karmelitų ordino atsikūrimo Lietuvoje žingsniai: Basųjų karmeličių sugrįžimas į Lietuvą 1994 m. ir Paštuvos vienuolyno įsikūrimo istorija. Parodomas visuomenės ir Bažnyčios vietinis ir tarptautinis bendradarbiavimas, pabrėžiama pavienių asmenų iniciatyvos svarba ir atsikūrusio Basųjų karmelitų ordino reikšmė Lietuvai, pateikiami istoriniai šaltiniai, faktai, dokumentai ir liudijimai, susiję su Basųjų karmelitų ordino sugrįžimu į laisvą Lietuvą po 130 metų priverstinės tremties.

Naujai įsteigto Paštuvos basųjų karmeličių vienuolyno sesuo Teresė OCD (Birutė Obelenytė) 2003 – 2005 m. buvo išsiųsta gyventi į Navaros Basųjų Karmelitų provinciją, Kalahoros vienuolyną, kur mokėsi ispanų kalbos. Tuo metu Ordino Generaliniu Vyresniuoju tapo T.  Luís Gamboa Aróstegui OCD, su kuriuo ses. Teresė buvo susipažinusi Ispanijoje vykusiose seserų karmeličių rekolekcijose.

Žinodama apie karmelitiško dvasingumo sklaidos stygių Lietuvoje,  pasiūlė  jam Lietuvoje įsteigti „Karmelio Mokyklą“, kuri veiktų kiekvieną vasarą. OCD Generolas Aróstegui tam pritarė ir paprašė parašyti projektą, kurį sesuo Teresė parašiusi, jam pateikė.

Projektas buvo sudarytas iš keleto skyrių. Tėvas Generolas projektą palaimino ir kartu su seserimi Terese numatė jam vykdyti tris kunigus karmelitus: Domingo (Ángel) Fernández de Mendiola, OCD, James McCaffrey, OCD, ir Marcelino Iragui Redín.

T. Luís Gamboa Aróstegui OCD 2004 m. buvo išrinktas Basųjų Karmelitų Ordino generolu.

Br. Valdas Paura OCD, br. Vidas Jankevičius OCD, ses. Teresė OCD ir Tėvas Marcelinas aptaria Šiluvoje vykusias rekolekcijas

Basųjų Karmelitų Maldos Mokyklos steigėjai: Ses. Teresė  ir T. Marcelino OCD.

2004 m. vasarą Paštuvos vienuolyne prasidėjo rekolekcijos, kuriose dalyvavo 17 asmenų – tai ir buvo Karmelio Mokyklos pradžia. Susirinko gausus būrys, net vienuolyne trūko vietų. Rekolekcijos buvo labai vaisingos ir subūrė didelę grupę žmonių, besidominčių Karmelio dvasingumu.

Kitais metais, 2005 m. liepos mėn., Karmelio Mokykla (vedė rekolekcijas T. Domingo (Ángel) Fernández de Mendiola ir Marcelino Iragui Redín) jau buvo organizuojama Šiluvoje. Švč. Mergelės Marijos šventovė ir šv. Jono Pauliaus II rekolekcijų namai tapo palaiminta Basųjų karmelitų Maldos Mokyklos vieta.

Rekolekcijos pagal tradiciją vyko ir vyksta kiekvienais metais pirmąją liepos mėnesio savaitę. Tėvai Domingo ir James McCaffrey, dalyvavo tik pirmaisiais metais, vėliau kiekvienų metų rekolekcijų organizavimą ir vedimą perėmė Tėvas Marcelino ir Paštuvos basosios karmelitės (ses. Teresė OCD). Tėvas Marcelino atvykdavo kasmet nuo 2004 m. iki 2014 m. Jis visada tikėjo Karmelio atsikūrimu Lietuvoje ir jo apaštališka veikla davė daug vaisių: kiekvienais metais po Šiluvos rekolekcijų atsirasdavo pašaukimų į visas tris Karmelio šeimas (moterų, vyrų, pasauliečių bendruomenes):

Lietuvoje buvo išverstos ir išleistos šios Tėvo Marcelino knygos: Išgydyk mane, Viešpatie. Jėzus gydo šiandien (2010) ir Naujoji Aušra. Sąmonės nubudimas (2012).

Tėvas Marcelino Lietuvoje vedė rekolekcijas ir kitur – vienuoliams bei pasauliečiams, dalyvavo Gyvųjų Akmenų bendruomenės rengiamoje Atsinaujinimo Dienoje Kaune bei kituose dvasiniuose renginiuose. Jo ir sesės Teresės pastangomis į Ispanijos brolių vienuolynus buvo pasiųsti pirmieji OCD aspirantai.

Tėvas Marcelino vykdavo į misijas Lietuvoje labai noriai, o gautų aukų už savo konferencijas beveik niekada nepasilikdavo sau, bet išdalydavo bendruomenėms arba skirdavo stokojančių brolių poreikiams. Jo misijos Lietuvoje vyko iki 2014 metų. Dėl sveikatos pablogėjimo nuo 2015 m. jis jau nebeatvykdavo į Lietuvą, bet padėdavo mums, jo mokiniams, dvasine medžiaga bei patarimais organizuojant šias rekolekcijas. Paskutiniuosius dvejus gyvenimo metus jis gyveno vienuolyno ligoninėje, tačiau net ir sirgdamas organizuodavo rekolekcijas, išleido savo paskutiniąją knygą apie Šventąją Dvasią: Ven Madre oculta.        

Paštuvos Basųjų karmeličių ir Tėvo Marcelino apaštalinė veikla ne tik sąlygojo Basųjų karmelitų pasauliečių (OCDS) bendruomenės susikūrimą, bet ir Basųjų karmelitų (OCD) vienuolyno atsikūrimą. 2017 m. Kauno arkivyskupo Liongino Virbalo pakviesti Basieji karmelitai sugrįžo į Lietuvą ir atkūrė Basųjų karmelitų vienuolyną Kaune. Arkivyskupas Lionginas Virbalas atstatė istorinę teisybę ir grąžino Basųjų karmelitų Šv. Kryžiaus bažnyčią ir parapiją ordinui.[2]

Tėvą Marcelino Iragui Redín galime drąsiai vadinti Karmelio atgimimo Lietuvoje Dvasiniu Tėvu, kuris, bendradarbiaudamas su Paštuvos vienuolyno seserimis, padėjo pamatus Kauno Basųjų karmelitų vienuolyno atsikūrimui, sutelkė Vilniaus ir Kauno Basųjų karmelitų pasauliečių bendruomenes bei skleidė ir per savo knygas tebeskleidžia Karmelio dvasingumą Lietuvoje. Šiais, 2023 metais – Tėvo Marcelino Iragui Redín mirties metais, toliau tęsiame jo pradėtą Šiluvos Karmelio Maldos Mokyklą, kuri vyks liepos 2–8 dienomis.[3]

2023 06 21, Kaunas, Kauno Basųjų karmelitų vienuolyno br. Jėzaus Jonas OCD


[1] Cf. Vidas Labanauskas, „Basųjų karmelitų ordino atsikūrimas Lietuvoje: Paštuvos Basųjų karmeličių vienuolyno istorija (XX a. pabaiga – XXI a. pradžia)“, SOTER 84 (112) 2.

[2] Cf. Vidas Labanauskas, „Basųjų karmelitų ordino atsikūrimas Lietuvoje: Paštuvos Basųjų karmeličių vienuolyno istorija (XX a. pabaiga – XXI a. pradžia)“, SOTER 84 (112) 2

[3] Informaciją apie Vasaros Karmelio Maldos Mokyklą Šiluvoje prisegame atskirai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte