Teksase įsigaliojo griežtas abortų įstatymas

ŠaltinisAFP-BNS

JAV Aukščiausiajam Teismui nepatenkinus skubaus prašymo blokuoti Teksaso įstatymą, kuriuo draudžiami abortai po šešių nėštumo savaičių nedarant išimčių išžaginimo ar incesto atvejams, šis įstatymas trečiadienį įsigaliojo.

Gubernatoriui respublikonui Gregui Abbotui (Gregui Abotui) gegužės mėnesį pasirašius įstatymą, Teksasas prisidėjo prie tuzino kitų valstybių, draudžiančių abortus nuo tos akimirkos, kai galima fiksuoti vaisiaus širdies plakimą. Paprastai tai būna šešta nėštumo savaitė.

Aukščiausiasis Teismas dar gali patenkinti abortų teisių gynimo grupių ir abortus atliekančių klinikų prašymą sustabdyti šį „širdies plakimo įstatymą“, su kuriuo Teksasas prisidėjo prie valstijų, kur atlikti abortą yra sunkiausia.

Amerikos piliečių laisvių sąjunga (ACLU), ne pelno organizacija „Planned Parenthood“, organizacija „Center for Reproductive Rights“ ir kitos už laisvus abortus pasisakančios grupės pirmadienį pateikė Aukščiausiajam Teismui skubų prašymą neleisti įstatymui įsigalioti.

„Maždaug 85–90 proc. žmonių, pasidarančių abortą Teksase, nėštumas yra mažiausiai šešių savaičių. Tai reiškia, kad šiuo įstatymu valstijoje bus draudžiami beveik visi abortai“, – nurodė ACLU.

Kitoms valstijoms, siekusioms įvesti apribojimus abortams ankstyvomis nėštumo stadijomis, to padaryti neleidžiama svarbiu 1973 metų Aukščiausiojo Teismo sprendimu byloje „Roe v. Wade“.

Pagal šį sprendimą abortai leidžiami, kol vaisius negali išgyventi pats. Taip paprastai būna iki 22–24-os nėštumo savaitės.

Teksaso įstatymas yra kitoks, nes leidžia draudimą įgyvendinti visuomenei, o ne valstijos pareigūnams, pavyzdžiui, prokurorams ar sveikatos apsaugos departamentams.

Teksaso įstatymu „sukuriama premijų medžiojimo schema, skatinanti plačiąją visuomenę kelti brangias ir varginančias bylas visiems, kas, jos nuomone, pažeidė draudimą“, sakė ACLU.

„Bet kas, sėkmingai patraukęs į teismą kokį nors sveikatos centro darbuotoją, atliekantį abortus, ar bet kokį žmogų, padedantį kam nors pasidaryti abortą po šešių [nėštumo] savaičių, bus apdovanotas mažiausiai 10 tūkst. dolerių (8,45 tūkst. eurų) ir juos turės sumokėti į teismą patrauktas asmuo“, – nurodo Sąjunga.

„Abortų priešininkų grupės Teksase jau sukūrė interneto formas, raginančias žmones kelti bylas bet kam, kas, jų nuomone, pažeidžia įstatymą, ir… teikti „anoniminę informaciją“ apie įstatymą pažeidžiančius gydytojus, klinikas ir kitus asmenis ar įstaigas“, – sakoma pareiškime.

„Planned Parenthood“ prezidentė Alexis McGill Johnson (Aleksis Makgil Džonson) sakė, jog Aukščiausiojo Teismo prašoma „palaikyti 50 precedento metų ir užtikrinti, kad iš teksasiečių nebūtų atimta jų konstitucinė teisė į abortą“.

Aukščiausiasis Teismas rudenį turi svarstyti bylą dėl Misisipės įstatymo, kuriuo draudžiami abortai po 15-os nėštumo savaitės, išskyrus sunkius medicininius ar vaisiaus apsigimimo atvejus.

Tai bus pirmoji JAV Aukščiausiojo Teismo abortų byla po to, kai eksprezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) įtvirtino konservatyvią daugumą Teismo devynių teisėjų kolegijoje.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version