Vilniaus miesto apylinkės teismas penktadienį atmetė prašymą dėl tos pačios lyties asmenų partnerystės įregistravimo civilinės būklės aktų registre.
Teismas konstatavo, kad Partnerystės įstatymas nėra priimtas, todėl nėra teisės akto, kuriuo vadovaudamasis galėtų tenkinti pareiškėjų prašymą.
Pasak teismo, nors Konstitucinis Teismas pripažįsta, kad šeimos samprata yra neutrali lyties atžvilgiu, tačiau teismas nesukuria naujų normų – tai turi padaryti Seimas.
„Kaip matyti iš aukščiau pateiktos oficialios konstitucinės doktrinos, Konstitucinis Teismas (…) akcentuoja, kad Seimas privalo įstatymais ir kitais teisės aktais sureguliuoti visų rūšių šeimų teisinius santykius ir šeimos narių teises ir pareigas. Konstitucinis Teismas nenumato ankščiau minėtos pareigos teisminei valdžiai“, – sakoma sprendimo rezoliucinėje dalyje.
Pasak Vilniaus apygardos teismo, kurti naujas teisės normas būtų virš teismo kompetencijos ribų, jų sukūrimas „pažeistų Konstitucijoje įtvirtiną valdžių padalijimo principą“.
Bylą dėl civilinės partnerystės registravimo teismas nagrinėjo rašytinio proceso tvarka.
Tai viena iš trijų Lietuvoje inicijuotų bylų, kuriomis tos pačios lyties asmenys siekia įteisinti savo partnerystę arba santuoką.
Jas inicijavo Tolerantiško jaunimo asociacija, siekdama išspręsti kliūtis dėl šių porų santykių pripažinimo ir reglamentavimo.
Šiose bylose tos pačios lyties asmenų poros reikalauja įregistruoti civilinę partnerystę, užsienyje sudarytą santuoką įtraukti į civilinės metrikacijos apskaitą bei pripažinti tos pačios lyties asmenų santuoką ir įregistruoti ją Lietuvoje.
„Ilgą laiką buvo klaidingai aiškinama, neva Lietuvos Konstitucija draudžia vienos lyties asmenų santuokas, tačiau tai tėra mitas, kurį bandysime paneigti teisme. Juo labiau, kad daugiau nei pusė ES valstybių jau įteisino vienos lyties asmenų santuokas“, – praėjusią savaitę išplatintame pranešime sakė bylas vedantis advokatas Aivaras Žilvinskas.
Valdančiųjų atstovų parengtas tos pačios lyties asmenų partnerystę įtvirtinantis Civilinės sąjungos įstatymo projektas yra apsvarstytas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitete, bet neteikiamas į plenarinių posėdžių salę svarstymui.
Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.