Antradienį paskelbtame išsamiame, metus trukusiame tyrime dėl seksualinio išnaudojimo Šveicarijos Katalikų Bažnyčioje užfiksuota daugiau kaip 1 000 išnaudojimo atvejų, prasidėjusių XX a. viduryje, rašo CNA.
Šveicarijos vyskupų konferencija užsakė Ciuricho universiteto Istorijos seminaro užsakymu atlikti novatorišką tyrimą, pranešė CNA Deutsch, CNA naujienų partneris vokiečių kalba.
„Išvados atskleidžia giliai įsišaknijusias problemas, kurios neapsiriboja pavienių kaltininkų veiksmais, bet yra sisteminės priežastys, už kurias turi atsakyti Bažnyčios vadovai”, – nedelsdamas į tyrimą atsakė Šveicarijos vyskupų konferencijos pirmininkas, Bazelio vyskupas Feliksas Gmuras (Feliksas Gmūras).
136 puslapių ataskaitoje pateikiami dokumentai apie 1002 piktnaudžiavimo atvejus nuo XX a. vidurio, susijusius su 510 kaltinamųjų ir 921 auka. Tyrėjų grupė įspėjo, kad šie skaičiai yra „tik ledkalnio viršūnė”, nes daugybė archyvų lieka neįvertinti.
Tyrime taip pat atkreiptas dėmesys į sistemingą Bažnyčioje vykdomą prievartos slėpimą.
„Bažnytinė baudžiamoji teisė didžiąją tiriamojo laikotarpio dalį beveik nebuvo vykdoma. Vietoj to daugelis atvejų buvo sąmoningai slepiami arba minimizuojami”, – teigiama ataskaitoje.
Ji taip pat atskleidė, kad Bažnyčios vadovai dažnai perkeldavo kaltinamus dvasininkus, kartais tarptautiniu mastu, kad išvengtų pasaulietinio baudžiamojo persekiojimo.
Ataskaitos santraukoje nurodyta, kad 39 proc. aukų buvo moterys, o šiek tiek mažiau nei 56 proc. – vyrai.
„Beveik visais atvejais kaltinamieji buvo vyrai, o 74 proc. įvertintų bylų įrodo seksualinį nepilnamečių išnaudojimą”, – priduriama ataskaitoje.
F. Gmuras pabrėžė, kad ateityje būtina atlikti tyrimus, kurių metu būtų ištirti „katalikiški ypatumai”, galėję turėti įtakos piktnaudžiavimui, pavyzdžiui, seksualinė moralė ir celibatas.
„Šios kaltės negalima tiesiog ištrinti. Su ja reikia kovoti, sutelkiant dėmesį į Bažnyčios galios dinamiką ir seksualinę etiką”, – sakė jis.
Šveicarijos vyskupų konferencija pažadėjo imtis veiksmų.
„Mes įsteigsime ir finansuosime nepriklausomus pranešimų biurus, kad būtų lengviau pranešti apie piktnaudžiavimo atvejus”, – sakė F. Gmuras, praneša CNA Deutsch.
Gmür taip pat pareiškė, kad visi susiję dokumentai bus saugomi neribotą laiką, kad būtų užkirstas kelias tolesniam dangstymui.
Sekmadienį Šveicarijos vyskupų konferencija atskleidė apie Vatikano vadovaujamą tyrimą dėl kaltinimų piktnaudžiavimu tvarkymo, kuris turėtų būti baigtas iki metų pabaigos.
Kaltinimai keliems Šveicarijos vyskupų konferencijos nariams buvo perduoti Vyskupų dikasterijai Romoje, kuri tyrimui vadovauti paskyrė Šveicarijos Churo vyskupijos vyskupą Josephą Bonnemainą (Jozefą Bonemainą).