Svarbiausi gegužės 6 – osios dienos įvykiai

ŠaltinisBNS

Masinė vakcinacija. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys paskelbė, kad nuo gegužės 10 dienos visoje Lietuvoje bus pradėta skiepyti 55+ amžiaus grupės žmones, kas savaitę leidžiantis žemyn į dešimčia metų jaunesnę grupę. Nuo gegužės 31 dienos vakcinacija taps atvira visiems, vyresniems nei 16 metų.

* Taip siekiama suvienodinti situaciją visoje šalyje, todėl savivaldybėms nereikės atitikti jokių skiepijimo spartumo kriterijų prieš pereinant į žemesnę grupę. A. Dulkys kol kas negalėjo pasakyti, kaip bus su tokiomis savivaldybėmis kaip Vilnius, jau skiepijančiomis gerokai jaunesnius žmones.

* Premjerė Ingrida Šimonytė pabrėžia, jog vakcinavimas turėtų vykti tolygiai, kad neskatintų žmonių vykti į kitas savivaldybes, o tai užtikrinti reikėtų ir atitinkama vakcinų skirstymo tvarka.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 1293 nauji COVID-19 atvejai, mirė šeši žmonės. Ligoninėse gydoma 1260 COVID-19 pacientų, 116 iš jų – reanimacijoje. Pirmą skiepo dozę per parą gavo 11,3 tūkst. žmonių, antrą – 20,4 tūkst.

* Vilniaus meras Remigijus Šimašius teigia, kad nepavykstant panaudoti viso kiekio gautų „AstraZeneca“ vakcinų, nuo penktadienio sostinėje bus leista skiepytis visiems vyresniems nei 35-erių.

* Savivaldybės siūlo trumpinti terminą, kada suleidžiama antra „AstraZeneca“ vakcinos nuo koronaviruso dozė, nes tai mažina jos patrauklumą tarp gyventojų. A. Dulkys sakė, kad gyventojų vakcinacija pagal amžiaus grupes bus pradedama su esamais terminais.

* Indijoje vėl fiksuoti iki šiol didžiausi užsikrėtimų ir mirštamumo nuo COVID-19 rodikliai: beveik 4 tūkst. mirčių ir daugiau kaip 412 tūkst. naujų atvejų.

* „Pfizer“ ir „BioNTech“ pranešė, jog siūlys savo sukurtą vakciną visiems Tokijo olimpiados dalyviams ir darbuotojams.

* Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno administracija paskelbė palaikanti pasiūlymą netaikyti intelektinės nuosavybės teisių apsaugos vakcinoms nuo koronaviruso. Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sako, kad Briuselis pasiruošęs aptarti šį pasiūlymą. Šis žingsnis sudarytų galimybę skurdesnėms šalims gaminti pigesnius generinius preparatus. 

Prezidentūros pareiškimas. Prezidento patarėjos Astos Skaisgirytės teigimu, aiškinimasis, kas turėtų atstovauti Lietuvai Europos Vadovų Taryboje (EVT), yra „antivalstybiškas“ ir silpnina šalies pozicijas. Anot jos, ginčus dėl to, ar prezidentas Gitanas Nausėda, ar premjerė Ingrida Šimonytė turėtų Lietuvai atstovauti EVT, įdėmiai stebi „ne tik žurnalistai, ne tik prezidento patarėjai, tačiau ir užsienio valstybių ambasados Lietuvoje raportuoja į savo sostines“.

Brazdeikiui – pilietybė. Krepšininkui Ignui Brazdeikiui atkurta Lietuvos pilietybė, taip atveriant galimybę NBA Orlando „Magic“ ekipos krepšininkui žaisti Lietuvos rinktinėje. Vaikystėje emigravusiam I. Brazdeikiui pilietybė atkurta nuo sausio įsigaliojus pakeitimams, pagal kuriuos Lietuvos piliečiais gimę, bet po to kitos šalies pilietybę gavę žmonės gali išsaugoti abi pilietybes.

„Belorus“ protestas. Nuo Europos Sąjungos sankcijų Minsko režimui nukentėjusios Druskininkuose esančios sanatorijos „Belorus“ darbuotojai Vilniuje surengė protesto akciją. Užsienio reikalų ministerija žada siekti derybų su Baltarusija dėl šios sanatorijos perėmimo. Vis dėlto I. Šimonytė neatmeta galimybės, jog kaimyninės valstybės valdžia derybose dalyvauti nesutiks.

Įtampa sąsiauryje. Pasipiktinę po „Brexito“ prarasta prieiga prie žvejybos vandenų Lamanšo sąsiauryje, Prancūzijos žvejai su maždaug 50 laivų surengė protestą prie Džersio salos uosto Sent Heliero. Reaguodamį į protestą, prie Džersio karinius ir patrulinius laivus išsiuntė tiek britai, tiek prancūzai. 

„SpaceX“ sėkmė. JAV bendrovės „SpaceX“ kuriamo erdvėlaivio „Starship“ prototipas trečiadienį buvo pirmąkart sėkmingai nutupdytas bazėje Teksaso valstijoje po keturių ankstesnių aparatų nesėkmingų bandymų, pasibaigusių sprogimais.

Vizitas Ukrainoje. Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Anthony Blinkenas atvyko vizito į Kijevą. Čia jis patvirtino Vašingtono įsipareigojimą remti Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą, vėl padidėjus įtampai dėl Rusijos kariuomenės sutelkimo prie Ukrainos sienų. Ukrainos prezidentas Voloymyras Zelenskis sakė, jog Rusija tebekelia šaliai karinę grėsmę, nes pajėgų atitraukimas vyksta lėtai.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version