Svarbiausi balandžio 9 – osios dienos įvykiai

ŠaltinisBNS

Karalienės vyro mirtis. Mirė britų karalienės Elizabeth II 99-erių metų sutuoktinis princas Philipas. Bakingemo rūmai pranešė, jog princas penktadienio rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje. Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas monarchei pareiškė užuojautą ir pabrėžė princo Philipo „ypatingą gyvenimą ir veiklą“. Australijoje dėl gedulo bus iki pusės stiebo nuleidžiamos vėliavos. Buvęs karinio jūrų laivyno karininkas princas Philipas didžiąją savo gyvenimo dalį paskyrė labdaros darbams.

Koronaviruso situacija:

* Nustatyti 1155 nauji COVID-19 atvejai, mirė 13 žmonių. Ligoninėse gydomas 961 sergantysis iš jų 94 – reanimacijoje. Naujų atvejų per 14 dienų rodiklis 100 tūkst. gyventojų siekia 416.

* Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, pirmąja COVID-19 vakcinos doze paskiepyta apie penktadalis abiturientų ir 40 proc. jų mokytojų, dar 12 proc. turi imunitetą, nes yra persirgę. Kol jie nėra paskiepyti, mokyklos sako negalinčios atnaujinti gyvų abiturientų konsultacijų.

* Su senjorus globojančiomis organizacijomis bendravęs prezidentas Gitanas Nausėda paragino savivaldybes ir gyventojus padėti senjorams pasiekti skiepijimosi nuo COVID-19 vietas, pasirūpinti jų informavimu. Senjorai prašo steigti mobiliąsias vakcinavimo komandas ir teigia, kad reikėtų daugiau gydytojų konsultacijų.

* Lietuvoje jau paskiepyta 2,4 tūkst. iš maždaug 8 tūkst. policijos pareigūnų ir tarnautojų. Numačius galimybę skiepyti ir didelių įmonių ar organizacijų darbuotojus, Kaunas sako esantis pasiruošęs ir išnaudojęs tik pusę potencialo, o Klaipėdoje skiepijimo pajėgumai ties išsekimo riba.

* Santaros klinikos prognozuoja, kad į ligonines guldomų COVID-19 pacientų pikas išsilaikys apie dvi savaites. Pastarąsias tris paras Vilniaus regione į ligonines paguldoma jau ne po 50, o po 70–80 pacientų.

* Slovakijos farmacijos priežiūros agentūrai pareiškus, kad iš Rusijos gautos vakcinos nuo koronaviruso „Sputnik V“ sudėtis negali būti patvirtinta, Maskva pareikalavo gražinti visas įsigytas preparato dozes.

* Vokietijos valdžia sutarė sugriežtinti nacionalinį COVID-19 įstatymą, suteiksiantį Berlynui daugiau centralizuotų galių.

* Norvegijos premjerei Ernai Solberg skirta 2 tūkst. eurų bauda už karantino taisyklių pažeidimą organizuojant gimtadienio pietus šeimai.

Vėbrienės atleidimas. Aplinkos apsaugos ministras Simonas Gentvilas iš pareigų atleido Aplinkos apsaugos departamento vadovę Olgą Vėbrienę. Sprendimas, pasak ministerijos, priimtas paaiškėjus, kad direktorės vadovaujamo darbo patirtis neatitinka pareigybės, į kurią buvo priimta, reikalavimų.

Demografiniai rodikliai. Per šių metų kovą, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, gimė ir mirė daugiau žmonių. Gimusių vaikų padaugėjo 13,5 proc., o mirusiųjų – 11,6 proc.

Pinigai partijoms. Vyriausioji rinkimų komisija partijoms paskirstė pirmojo pusmečio dotacijas – 2,751 mln. eurų. Didžiausią dotaciją gavo valdančioji Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai – per 812 tūkst. eurų, opozicinė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – per 518 tūkst. eurų.

Žala „Vilniaus prekybai“. Teismas nusprendė, kad vienos didžiausių Lietuvoje verslo grupių „Vilniaus prekyba“ smulkusis akcininkas Mindaugas Marcinkevičius neteisėtai prašė sustabdyti prekybos centrų „Akropolis“ pardavimo sandorį, todėl turės atlyginti daugiau kaip 80 mln. eurų žalą. M. Marcinkevičius sprendimą ruošiasi skųsti.

Įtampa Rytų Ukrainoje. Paaštrėjus konfliktui Rytų Ukrainoje, Kijevas pareiškė besiruošiantis galimai karinei konfrontacijai su Rusija. Kremlius savo ruožtu irgi pareiškė, kad Rytų Ukrainoje gali atsinaujinti didelio masto kovos veiksmai tarp Kijevo pajėgų ir prorusiškų separatistų, ir pabrėžė, kad toks scenarijus sukeltų grėsmę Rusijai. Baltieji rūmai pareiškė, kad Jungtines Valstijas vis labiau neramina Rusijos karių telkimas prie Ukrainos sienų ir kovų tarp Kijevo pajėgų ir prorusiškų separatistų suintensyvėjimas Donbase, o Vokietijos kanclerė Angela Merkel paragino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną mažinti šalia Ukrainos sutelktas pajėgas.

Situacija Šiaurės Airijoje. Nepaisant tarptautinės bendruomenės raginimų, Šiaurės Airijoje tęsiasi neramumai: Belfasto gatvėse į teisėsaugos pareigūnus vėl buvo mėtomi Molotovo kokteiliai, šaudomi fejerverkai. Šie neramumai, prasidėję Šiaurės Airijos probritiškoje bendruomenėje, yra vieni didžiausių Jungtinės Karalystės valdomoje provincijoje pastaraisiais metais.

Ginkluotas smurtas. Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pasiūlė priemones suvaldyti ginkluotam smurtui, kurį pavadino epidemija. Tarp siūlymų – taisyklė, skirta sustabdyti savadarbių ginklų platinimą, didesnė parama su smurtu kovojančioms agentūroms ir įpareigojimas parengti pirmą išsamią ataskaitą apie neteisėtą prekybą šaunamaisiais ginklais. Priemonės laikomos gana nuosaikiomis, bet J. Bidenas žada, kad tai – tik pradžia.

Thunberg protestas. Švedijos klimato aktyvistė Greta Thunberg pareiškė nedalyvausianti lapkritį Glazge vyksiančioje pasaulinėje klimato konferencijoje. Pasak jos, dėl nevienodų galimybių vykdyti vakcinaciją nuo koronaviruso šalys neturės lygių sąlygų dalyvauti renginyje. 

Gagarino paminėjimas. Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“ su trijų žmonių įgula išskrido į Tarptautinę kosminę stotį, taip minėdamas pirmuoju į kosmosą pakilusiu žmogumi tapusio Sovietų Sąjungos kosmonauto Jurijaus Gagarino skrydžio 60-ąsias metines.

Padėtis Šiaurės Korėjoje. Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas, jau anksčiau prakalbęs apie šalies ekonominius sunkumus, palygino juos su praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio badmečiu, pareikalavusiu šimtų tūkstančių gyvybių. Anksčiau jis sakė, kad Šiaurės Korėja dėl pandemijos, sankcijų ir stichinių nelaimių yra atsidūrusi blogiausioje per savo istoriją padėtyje.   

Pompeo karjera. Konservatyvios pakraipos Jungtinių Valstijų televizija „Fox News“ pranešė, kad buvęs Donaldo Trampo administracijos valstybės sekretorius Mike’as Pompeo jungiasi prie jos komandos.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version