Šį mėnesį stiprus vėjas nuvertė trijų metrų aukščio kryžių nuo vieno iš Ukrainos sostinės Kijevo Šv. Sofijos soboro kupolų. Per naktį įvykusį incidentą niekas nebuvo sužeistas.
Įvykusio incidento priežastis siekia 40 metų, kai Ukraina dar priklausė Sovietų Sąjungai, o kryžiai ant soboro kupolo buvo atstatyti dėl 1980 m. vasaros olimpinių žaidynių.
Pasak Kijevo Sofijos nacionalinio istorinio ir kultūrinio rezervato generalinio direktoriaus pavaduotojo, sovietų restauratoriai arba skubėjo, arba padarė klaidą. Tuomet restauratoriai kryžių pagrindą, kuris taip pat sudarytas iš juodojo metalo, aptraukė variu. O to padaryti negalima, nes metalai tiesiog „ėdė“ vienas kitą.
„Egzistuoja fizikos dėsniai, yra chemijos taisyklės, jos nepajudinamos. Šie metalai veikė kartu ir suvalgė vienas kitą“, – aiškina Vadimas Kirilenka. Jei viskas daroma pagal technologiją, konstrukcija gali stovėti amžinai.
Dabar ekspertai atlieka neplanuotą kupolų ir kryžių apžiūrą. Jei jie ras kryžių, galinčių kelti pavojų žmonėms, jie bus nuimti ir sumontuoti vasarą, kai bus galima atlikti restauravimo darbus. Įdomu tai, kad ir 1943 m. kryžius nukrito nuo Sofijos soboro kupolo. Tuomet incidento priežastimi tapo žaibas.
Įvykio metu Ukrainos sostinėje didžiausias vėjo greitis buvo 23 m/s (83 km/val.). Jis buvo artimas 1881 m. kovo 20 d. užfiksuotam didžiausiam 25 m/s greičio rekordui.