Šių metų gegužę Niujorke (JAV) vyksiančiame aukcione planuojama parduoti seniausią pasaulyje hebrajišką Bibliją. Pasak tarpininko, pristatančio kolekcinį egzempliorių, ši Biblija gali tapti brangiausiu parduotu istoriniu dokumentu. Tikimasi, kad ją pavyks parduoti už 50 mln. dolerių (46 mln. eurų).
Teigiama, kad apie 900 m. sukurtas ir į tris dalis padalytas 24 knygas sudarantis Sasuno kodeksas yra seniausias atskiras kodeksas, kuriame yra visos hebrajų Biblijos knygos.
Hebrajų Biblija yra trijų abraominių religijų – krikščionybės, judaizmo ir islamo – pagrindas.
„Biblija yra vienas didžiausių pasaulio lobių ir turi didelę reikšmę trims monoteistinėms religijoms ir milijardams jų išpažinėjų, – savo interneto svetainėje paskelbė knygą aukcione parduodanti vaizduojamojo meno bendrovė „Sotheby’s”. – Tūkstančius metų jos šventieji žodžiai buvo atidžiai studijuojami, analizuojami ir apmąstomi”.
24 knygas sudaro kanoniniai hebrajų Raštai: Tora, Nevi’im ir Ketuvim.
„Krikščionys šiuos tekstus gerbia kaip Senąjį Testamentą, o islamas moko, kad Tora ir psalmės yra dieviškai apreikštos knygos, – rašo „Sotheby’s” redaktorius Willas Fenstermakeris (Vilas Fenstermakeris) internetinėje šio eksponato istorijos apžvalgoje. – Hebrajų Biblija neabejotinai yra įtakingiausia knyga žmonijos istorijoje bei Vakarų civilizacijos pagrindas.”
Knyga pavadinta jos pirmojo savininko Davido Salomono Sassoono (1880-1942) (Deivido Salomono Sasuno), kuris garsėjo tuo, kad surinko didžiausią privačią hebrajų rankraščių kolekciją, vardu. Pasak „Sotheby’s”, D. Sassoonui „buvo artimas” Biblijos kolekcionavimas.
„Kai kurie vertingiausi ir svarbiausi jo bibliotekos eksponatai priklausė šiam hebrajų literatūros žanrui, – teigia „Sotheby’s”. – Jo kolekcijos „Ohel Dawid” katalogas prasideda ir baigiasi bibline medžiaga, o Sasuno kodeksas yra pats paskutinis įrašas, suteikiantis garbingą vietą šiam pasaulio civilizacijos paminklui.”
Sasuno kodeksą bus galima įsigyti aukcione 2023 m. gegužės 16 d. nuo 10 val. ryto vietos laiku.
„Sotheby’s” mano, kad jis „gali tapti vertingiausiu istoriniu dokumentu, kada nors parduotu aukcione”. Rekordą 2021 m. pasiekė milijardierius investuotojas Kennethas Griffinas (Kenetas Grifinas), kuris „Sotheby’s” aukcione už 43,2 mln. dolerių nusipirko JAV Konstitucijos pirmojo leidimo kopiją.
Dabartinė Sasuno kodekso savininkė, kolekcininkė Jacqui Safra, nurodė rankraštį datuoti anglimi, taip patvirtindama, kad jis senesnis už Alepo kodeksą ir Leningrado kodeksą – dvi kitas svarbias ankstyvąsias hebrajų Biblijas.
Prieš aukcioną gegužės mėnesį visuomenė turės galimybę pirmą kartą per 40 metų pamatyti rankraštį aukcionų namuose Londone. Nuo kitos savaitės hebrajiškoji Biblija keliaus po kelis didžiuosius miestus, įskaitant Tel Avivą (Izraelis), Dalasą ir Los Andželą (JAV), o po to – į Niujorką, kur vyks aukcionas.
Kaip praneša „The Christian Post”, Negyvosios jūros ritiniai (angl. the Dead Sea Scrolls) yra seniausi žinomi Biblijos rankraščiai, datuojami beveik 2000 metų. Tekstai buvo paslėpti 11 urvų Judėjos dykumoje apie 68 m. pr. m. e., o 1947 m. ir 1956 m. ritinių fragmentai buvo aptikti Kumrano archeologinėje vietovėje Vakarų krante.