Šeimų maršas: policija telkia pajėgas, premjerė susirūpinusi, Bažnyčia palaiko idėją, organizatoriai laukia šeimų

Šeimos gynimo marše šeštadienį dirbs gausios policijos pajėgos, pranešė policijos generalinis komisaras Renatas Požėla, tačiau pareigūnai konkretaus skaičiaus neįvardijo.

„Renginyje dirbs gausios policijos pajėgos, kurios bus pasirengusios pagelbėti ir padėti. Dirbs uniformuoti ir neuniformuoti pareigūnai, raitosios policijos pajėgos, taip pat kinologai“, – per trumpąją spaudos konferenciją penktadienį sakė R. Požėla.

Anot jo, taip pat bus pasitelkiamas ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnis, kuris padės renginį stebėti iš oro. 

Policija taip pat kreipėsi ir į Viešojo saugumo tarnybą, kad, reikalui esant, jos pagalba irgi būtų pasitelkiama. 

Vilniaus apskrities Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) viršininkas Saulius Gagas teigė, kad pareigūnų skaičius neatskleidžiamas dėl taktinių priežasčių, tačiau bus pasitelktos pajėgos ir iš kitų rajonų.

„Tas skaičius neatskleidžiamas dėl taktinių sumetimų, bet jų bus tiek, kiek reikia“, – klausiamas, kiek pareigūnų budės per renginį, atsakė S. Gagas,

Anot jo, dienos eigoje, pareigūnų skaičius gali būti ir dar didinamas, jei toks poreikis būtų nustatomas. 

Policijos atstovai teigė gavę informaciją, kad planuojama, jog renginyje bus apie 7 tūkst. dalyvių, tačiau numatoma, kad skaičiai iš tiesų bus didesni.

„Mes turime informaciją, kad leidimas buvo prašomas septyniems tūkstančiams renginio dalyvių, tačiau dabar matome, kad akivaizdu, kad tas skaičius bus tikrai viršytas, todėl atitinkamai koreguojame ir savo pasirengimą“, – kalbėjo R. Požėla. 

Anot policijos generalinio komisaro, renginyje taip pat dirbs speciali policijos grupė, pareigūnai civiliais drabužiais, kurie bus pasirengę deeskaluoti konfliktus, jei tokių kiltų.

„Taip pat dirbs speciali policijos speciali grupė, civiliais drabužiais vilkintys pareigūnai su specialiu raiščiu, kad juos būtų galima atskirti, pagrindinis jų uždavinys – bendrauti  su dalyviais, atsakyti į klausimus, padėti įvairiose situacijose, spręsti klausimus ir deeskaluoti galimus konfliktus, jei tokių bus“, – sakė R. Požėla.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad koncertinė programa renginyje nėra leidžiama, išskyrus – kelis kūrinius tarp kalbų. Jei tokie renginio leidime nustatyti reikalavimai būtų pažeisti, policija taip pat žada imtis priemonių ir įspėti organizatorius. 

„Karantinas Lietuvoje vis tik nėra atšauktas ir tam tikri reikalavimai yra galiojantys, tai vėlgi, kiek tai įmanoma, policija stebės karantininių reikalavimų vykdymą ir jei, deja, matysime pažeidimus, tie pažeidimai bus fiksuojami“, – taip pat priminė generalinis komisaras. 

Šeštadienį Vilniuje rengiamas Šeimos gynimo maršas, kurio dalyviai protestuos prieš Stambulo konvenciją ir kitas iniciatyvas, jų teigimu, nukreiptas prieš tradicinę šeimą.

Organizatoriai teigia besipriešinantys valdančiosios daugumos iniciatyvoms, kurias laiko prieštaraujančiomis Konstitucijai, socialinių lyčių koncepcijos diegimui švietimo įstaigose. Pasak jų, svarstomos iniciatyvos prieštarautų konstituciniam principui, leidžiančiam tėvams auklėti vaikus pagal savo įsitikinimus.

Planuojama, kad renginio dalyviai pajudės iš Klaipėdos, o pakeliui prie jų prisijungs dalyviai iš visų šalies regionų. 18 valandą planuojamas renginys Vilniaus Vingio parke.

Pasak R. Požėlos, magistraliniu keliu A1 vykstančios kolonos pareigūnai nelydės, tačiau bus užtikrinama, kad jos dalyviai laikytųsi kelių eismo taisyklių. Automagistrale Klaipėda-Vilnius vykstančius kitus žmones, jis ragino rinktis kitus kelius.

„Mes dabar turime informaciją, kad vien iš Klaipėdos miesto rytoj, apie devintą valandą ryte, žada pajudėti apie trys tūkstančiai transporto priemonių, tai panašu, kad bus daug prisijungimų iš miestų miestelių, tai ta kolona, galbūt nuo Kauno ar Vievio, tikrai gali būti įspūdingai atrodanti, todėl tie galimi srautų sutrikimai važiuojant ar kamščiai, tikrai tas bus“, – kalbėjo generalinis komisaras. 

Renginio iniciatoriumi ir vadovu nurodomas buvęs „tvarkietis“ Raimondas Grinevičius, tarp organizatorių yra ir humoristas Artūras Orlauskas, Nacionalinio susivienijimo narys Algimantas Rusteika, tinklalapio infa.lt vadovas Arvydas Daunys.

Reaguojant į šį renginį feisbuke atsirado iniciatyvų Vingio parke surengti alternatyvius renginius, palaikančius LGBT bendruomenę. 

Policijos duomenimis, vienas tokių renginių vyks prie Baltojo tilto, du – Vingio parko prieigose, prie pėsčiųjų tilto Žvėryne. Šiuo renginiuose tikimasi sulaukti po kelias dešimtis dalyvių. 

Premjerė: nesu didžiausias autoritetas to maršo dalyviams

Premjerė Ingrida Šimonytė teigia mananti, kad Vilniuje organizuojamam „Didžiajam šeimos gynimo maršui“ turėtų būti taikomi karantino reikalavimai renginiams.

„Manau, kad tai yra renginys, kuriam turėtų būti taikomos taisyklės, kurios nustatytos karantino nutarime. Vilniaus miesto savivaldybei pasirodė kitaip“, – žurnalistams penktadienį sakė ministrė pirmininkė.

Pagal šiuo metu galiojančias taisykles, renginiuose gali dalyvauti ne daugiau nei 150 žmonių.

Vis dėlto Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas BNS sakė, šiai akcijai karantino nutarimas dėl renginių negali būti taikomas, nes formaliai tai nėra renginys.

Jis taip pat pabrėžė, kad ir neišduoti leidimo savivaldybė negalėjo, nes susirinkimų teisė yra įtvirtinta įstatyme ir Konstitucijoje.

„Mes bandėme tartis su organizatoriais nukelti renginį, bet jie nesutiko“, – aiškino jis.

I. Šimonytė teigė, kad „dalis žmonių ketina protestuoti ne tik prieš kai kurių politikų nuomonę, bet ir prieš pandemijos buvimą, kaukių dėvėjimą“, todėl tokiame renginyje žmonių saugumą užtikrinti gali būti sudėtinga.

„Tokiame žmonių būryje rizika užsikrėsti, apkrėsti savo artimuosius, deja, bet yra nemaža. (…) Turbūt nesu didžiausias autoritetas to maršo dalyviams, bet raginčiau, turint mintyje, kad epidemiologinė situacija sudėtinga (…) saugotis“, – kalbėjo ji.

Premjerė teigė, kad visi žmonės turi teisę reikšti savo nuomonę ir tai yra „normali demokratinė šalies piliečių teisė“.

„Dėl to vargu, ar aš galėčiau turėti ypatingų prieštaravimų, kad kažkas reiškia nuomonę, kuri galbūt nesutampa su mano nuomone. Nors, tiesa sakant, nelabai pažįstu politikų, kurie būtų kažkokiu būdu prieš tradicinę šeimą, tikrai nuoširdžiai nesu tokių sutikusi“, – sakė ji.

Ministrė pirmininkė pabrėžė, kad ją labiau liūdina kai kurių organizatorių pykčio ir neapykantos retorika.

„Kai kurie pareiškimai, kuriuos tenka girdėti iš kai kurių organizatorių nei su taika, nei su kita nuomone, matyt, nėra susiję“, – komentavo I. Šimonytė.

„Aišku, natūralu, kad ta situacija pasinaudojo ir dalis politikų, kurie nori savo matomumą vietos politikoje padidinti. Aš laikausi tos pačios nuomonės – niekas tradicinei šeimai, ar apskritai šeimai, taip nekenkia, kaip pačių žmonių asmeniniai pasirinkimai gyvenime. Tikrai ne seksualinės mažumos, tautinės mažumos ar kitaip galvojantys žmonės ar politikai“, – pridūrė premjerė.

Premjerė Ingrida Šimonytė eina
Premjerė Ingrida Šimonytė / BNS nuotr.

Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas: Bažnyčia pritaria pačiai idėjai

Duodamas interviu portalui 15min.lt Kauno arkivyskupas metropolitas Kęstutis Kėvalas pažymėjo, kad Šeimos maršas yra atsakymas į Partnerystės įstatymo pasiūlymą.

Jis atkreipė dėmesį, kad Maršo pareiškimo turinys ne naujas: „Vyskupų konferencija ne kartą yra rašiusi daugelį raštų ir šneka panašiais argumentais arba, sakytume, pagrindimu, kodėl šeimą svarbu saugoti kaip valstybės pagrindą. Šeimų maršo pareiškimo turinys – jam nieko negali prikišti.

Dabar labai svarbu, kad tai nepasidarytų provokacija prieš pačią valstybę arba nepagarbos ir smurto skatinimo maršu. Tas rūpestį kelia. Bet tikimės, kad sveikas protas nugalės. Demokratinėje valstybėje žmonės turi teisę pasisakyti, ką jie galvoja apie šeimos statusą, ir tai yra vienas iš demokratijos raiškos būdų. Marše arkivyskupai nedalyvauja. Tas nereiškia, kad gali kitiems žmonėms įsakyti: ar dalyvauti, ar nedalyvauti.“

Arkivyskupas pripažino, kad kalbėjosi su organizatoriais, kai jie kvietė. „Maršo dalyviai, mūsų manymu, jeigu tikrai nori parodyti poziciją, tegul ji būna pilietinė, visuomeninė, bet nebūtinai Bažnyčios pozicija. Bažnyčia pritaria pačiai idėjai, bet ji nebūtinai turi visuose renginiuose, kokie yra organizuojami, dalyvauti, nes ir pati turi daug įvairių savo renginių.

Tačiau, kaip ir minėjau, negali ir prieštarauti žmonėms, kurie nori ir tikrai įsitikinę, kad tai yra gera priemonė šeimai remti. Kodėl turėtume jiems tai uždrausti? Čia yra asmeninio apsisprendimo reikalas, mūsų supratimu. Tie žmonės, kurie dalyvaus, jeigu mano, kad tai svarbu, jie ir dalyvauja savo valstybės pilietiniame gyvenime. Mūsų toks supratimas,“ – sakė K. Kėvalas.

Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas / BNS nuotr.

Organizatoriai: Maršas įvyks bet kokiomis sąlygomis

Neformalus Maršo vadovas Raimondas Grinevičius pakvietė visą Lietuvą jungtis į „Didįjį šeimos gynimo maršą 2021″, o vilniečius – tiesiog ateiti į mitingą.

Jis pareiškė: „Visa Lietuva jau priėmusi žemą startą – mažiau nei už 12 valandų tolimiausiuose šalies kampeliuose suriaumos motorai, pranešdami apie „Didžiojo šeimos gynimo maršo 2021″ pradžią. Po pusvalandžio toks pat riaumojimas pasigirs jau artimesniuose prie sostinės miestuose, kaimuose, gyvenvietėse ir plevėsuojančiomis vėliavomis bei spalvota Maršo atributika pasipuošę automobiliai pajudės į kelionę. Ir, nors rytoj sinoptikai žada kartkartėmis lietingą, tačiau šiltą orą, organizatoriai primena: „Didysis šeimos gynimo maršas 2021″ – įvyks bet kokiu oru ir bet kokiomis sąlygomis“.

4 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version