Seimas uždraudė kailinių žvėrelių fermas

ŠaltinisBNS

Seimas ketvirtadienį priėmė įstatymą, nuo 2027 metų Lietuvoje uždraudžiantį kailinių žvėrelių verslą.

Už Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisas, numatančias fermų uždarymą, ketvirtadienį balsavo 68 Seimo nariai, prieš buvo 25, o susilaikė 15 politikų. 

Naikinamų fermų savininkams bus išmokėtos kompensacijas, tačiau dėl jų dydžio verslas reiškia priekaištus.

„Mes esame pasiekę tokią brandą, kad netęstume veiklos, kuri sukelia skausmą“, – prieš balsavimą sakė Laisvės partijos atstovė Ieva Pakarklytė, pabrėžusi, kad didžiausia kailių paklausa yra Rusijoje ir Kinijoje.

Tuo metu „valstietis“ Valius Ąžuolas žvėrelių fermų savininkams patarė dėl tokio Seimo balsavimo nepergyventi, nes, pasak jo, po kitais metais vyksiančių rinkimų bus nauja dauguma ir pakeis sprendimą.

Kitas šios frakcijos narys Aurelijus Veryga piktinosi, kad numatytos menkos kompensacijos yra pasityčiojimas iš ilgus metus verslą puoselėjusių žmonių. 

„Tas verslas niekur nedings, jis tik dings iš Lietuvos, persikels į kitas valstybes“, – tvirtino parlamentaras.

„Koks kitas sektorius bus, kurio bus imtasi?“ – teigė jis.   

Į plenarinio posėdžio darbotvarkę kailinių žvėrelių fermų naikinimo klausimas buvo įtrauktas, nes Europos Komisijai notifikavo pataisas, kurioms Seimas po svarstymo jau yra pritaręs birželį.  

Į plenarinio posėdžio darbotvarkę kailinių žvėrelių fermų naikinimo klausimas buvo įtrauktas, nes Europos Komisijai notifikavo pataisas

Kailinių žvėrelių fermų draudimas įsigalios nuo 2027-ųjų, o 2024-2026 metais bus pereinamasis laikotarpis, kai verslininkai galės uždaryti fermas ir gauti kompensacijas: pirmais metais išmoka sieks 3 eurus už gyvūną, antrais – 2 eurus, o paskutiniais metais – 1 eurą.

Valstybė taip pat kompensuos išeitines išmokas darbuotojams bei padengs statinių nugriovimą, įrangos sunaikinimą, atliekų sutvarkymą. Jau uždarytos fermos į tokias kompensacijas negalės pretenduoti, jas gautų tik tos įmonės, kurios veiks įstatymo priėmimo metu. 

Lengvatines paskolas turinčioms įmonėms kompensacijos už pasitraukimą būtų išmokamos tik grąžinus paskolas.  

Lietuva tampa 20-ta šalimi Europoje, draudžianti šį verslą. Priimtą įstatymą dar turės pasirašyti prezidentas Gitanas Nausėda.

Pataisos dėl kailinių žvėrelių verslo draudimo Seime buvo svarstomos nuo 2021 metų pabaigos 

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version