Seimas pakeitė neteisėtų migrantų sulaikymo tvarką

ŠaltinisBNS

Seimas baigdamas rudens sesiją pakeitė neteisėtų migrantų sulaikymo tvarką įtvirtindamas individualų vertinimą, apskundimo galimybę.

Už tokias įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties pataisas balsavo 72 Seimo nariai, prieš buvo keturi ir susilaikė 20 Seimo narių. Pataisos įsigalios jas pasirašius prezidentui.

Neteisėtų migrantų sulaikymo tvarka pakeista Konstituciniam Teismui (KT) birželį paskelbus, kad neteisėtai sieną kirtusių migrantų priverstinis apgyvendinimas centruose pusmečiui prieštarauja Konstitucijai.

Pakeitimai numato, kad asmeniui pasienio punkte pateikus prašymą suteikti prieglobstį bus vertinama, ar nėra su prieglobsčio prašytojo amžiumi, sveikatos būkle, šeimine padėtimi susijusių ar kitų individualių aplinkybių, dėl kurių neturėtų būti ribojama prieglobsčio prašytojo teisė laisvai judėti Lietuvoje.

Nustačius šias aplinkybes, prieglobsčio prašytojai bus apgyvendinami neribojant jų judėjimo laisvės.

„Net esant išskirtinėms aplinkybėms, kai į Lietuvą atvyksta gausus migrantų skaičius, kiekvieno prieglobsčio prašytojo situacija ir apgyvendinimo atvejis bus vertinamas individualiai, atsižvelgiant į asmens amžių, sveikatos būklę, šeiminę padėtį, kitas individualias aplinkybes“, – sakė Užsienio reikalų komiteto narys Audronius Ažubalis.

Parlamentaras pažymėjo, kad tik turėdamas bendrą individualų asmens paveikslą Migracijos departamentas nuspęs, ar toks prieglobsčio prašytojas, kai jo prašymas vertinamas kaip nepagrįstas ar nepriimtinas, turėtų būti apgyvendintas neribojant jo judėjimo laisvės.

Vidais atvejais per 14 dienų prieglobsčio prašytojai galės apskųsti apylinkės teismui sprendimą dėl apgyvendinimo.

Pataisomis sutrumpintas maksimalus pasienio procedūros – migrantų prašymų nagrinėjimo, aplinkybių vertinimo – laikotarpis nuo ligšiolinių šešių iki penkių mėnesių, atsižvelgiant į Europos Sąjungos teisėkūros pasiūlymus.

Nelydimam nepilnamečiui prieglobsčio prašytojui, kai yra pagrįstų abejonių dėl užsieniečio nurodyto amžiaus, ribojimas galės būti taikomas iki kol bus nustatytas amžius, bet ne ilgiau kaip 28 dienas nuo prieglobsčio prašytojo užregistravimo Lietuvos migracijos informacinėje sistemoje dienos.

Seimas taip pat pritarė vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės siūlymui iki trejų metų pratęsti leidimų laikinai gyventi terminą užsieniečiams, atvykusiems į Lietuvą su humanitarinėmis vizomis, kai dėl jų atvykimo tarpininkauja Užsienio reikalų ministerija.

„Ši pataisa yra be galo svarbi Baltarusijos opozicijos rėmėjams, nuo represinio Lukašenkos rėžimo į Lietuvą pabėgusiems per 750 Baltarusijos piliečių, kuriems leidimus laikinai gyventi šiuo pagrindu reikia atsinaujinti kasmet, o situacija Baltarusijoje nesikeičia ir, deja, nesikeis dar turbūt ilgą laiką“, – sakė Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.

KT birželį paskelbė, kad visų neteisėtai sieną kirtusių migrantų priverstinis apgyvendinimas užsieniečių registravimo centruose šalyje paskelbus ekstremalią situaciją dėl masinio užsieniečių antplūdžio, kai toks apgyvendinimas gali trukti iki šešių mėnesių, prieštarauja Konstitucijai.

Pasak KT nutarimo, Seimas turėjo teisę nustatyti tam tikrus ribojimus neteisėtiems migrantams, bet konstatavo, kad taikant juos visiems prieglobsčio prašytojams nebuvo sudaryta galimybių individualiai vertinti kiekvieno migranto situaciją ir jo keliamą grėsmę valstybės ir visuomenės interesams.

Seimo kontrolierių įstaigos vadovė Erika Leonaitė anksčiau komentuodama Vidaus reikalų ministerijos parengtas pataisas yra sakiusi, kad jos įgyvendina KT nutarimą, bet minimaliai.

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version