Šalies vadovai reiškia užuojautą prezidentui Valdui Adamkui ir visiems Lietuvos žmonėms dėl buvusios pirmosios ponios Almos Adamkienės mirties.
Buvo visų mylima
A. Adamkienė mirė eidama 97-us metus, pastaruoju metu jos sveikata buvo labai silpna, ji ne kartą gydyta ligoninėje. Apie jos mirtį sekmadienį pranešė Prezidentūra.
„Alma Adamkienė buvo nuostabi Lietuvos pirmoji ponia, ne tik puikiai reprezentavusi Lietuvą, mezgusi šiltus asmeninius ryšius su užsienio šalių vadovų antrosiomis pusėmis, bet ir buvusi tikra atrama prezidentui Valdui Adamkui, lydėjusi jį išvykose Lietuvoje ir vizituose užsienyje, buvusi kartu ir gyvenimo kulminacijose, ir sunkiomis akimirkomis“, – pranešime spaudai sakė prezidentas Gitanas Nausėda.
Anot jo, savo žmogiškumu ir nuoširdumu pirmoji ponia A. Adamkienė pelnė visos tautos simpatiją ir meilę, „daugeliui ji ir liko nepranoktu išminties ir elegancijos pavyzdžiu“.
„Lietuva niekada nepamirš ir ponios Almos indėlio keičiant požiūrį į vaikų teises Lietuvoje, jos ypatingo rūpesčio, parodyto Lietuvos regionų vaikams, asmeniškai lankant mokyklas, ligonines, globos namus. Lietuvos atmintyje amžiais liks ponios Almos ištikima parama savo vyrui Valdui, kartais net pasiaukojimas vardan jo gyvenimo misijos, vardan Lietuvos, o jųdviejų pora visada bus kilnių ir šviesių, vienas kitam ir savo šaliai iki galo atsidavusių asmenybių pavyzdys“, – teigė G. Nausėda.
Lietuva niekada nepamirš ir ponios Almos indėlio keičiant požiūrį į vaikų teises Lietuvoje, jos ypatingo rūpesčio, parodyto Lietuvos regionų vaikams, asmeniškai lankant mokyklas, ligonines, globos namus.
Prezidentas teigia pamenantis V. Adamkaus žodžius, kad visi jo gyvenimo pasiekimai priklauso ir žmonai.
„Šią skaudžią netekties valandą mes su Diana kartu su visa Lietuva jungiame savo liūdesio kupinas širdis su Prezidentu Valdu Adamkumi. Tylioje maldoje prašome šį pasaulį palikusiai poniai Almai amžinosios šviesos ir trokštame dar kartą išreikšti jai padėką už nuostabų ir įkvepiantį gyvenimą“, – sakė G. Nausėda.
Užuojautą dėl A. Adamkienės netekties prezidentui V. Adamkui, artimiesiems ir visiems, branginusiems A. Adamkienę ir jos žmogiškąjį talentą, išreiškė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė.
„Atsisveikiname su Alma Adamkiene – šviesia asmenybe, palikusia Lietuvos gyvenime ypatingą pėdsaką. Mūsų atmintyje A. Adamkienė visada išliks greta prezidento Valdo Adamkaus – žmona ir bendražygė, pirmoji Lietuvos ponia, savo laikysena skleidusi aukščiausią vidinę kultūrą, daug jėgų skyrusi labdaringai veiklai“, – užuojautoje teigė D. Grybauskaitė.
Savo gyvenimą paskyrė pirmiausia vyrui, meilei – A. Zuokas
Buvusi pirmoji ponia Alma Adamkienė buvo prezidento Valdo Adamkaus variklis, vedęs jį į priekį, sako buvęs sostinės meras Artūras Zuokas.
„Faktiškai ji visada buvo šalia prezidento, šalia V. Adamkaus ir, atrodytų, ji visada buvo lyg šešėlyje, bet iš tikrųjų, manau, ji buvo tas variklis, kuris prezidentą vedė į priekį“, – sekmadienį BNS sakė artimai su Adamkų šeima bendravęs politikas.
„Mano manymu, ji savo gyvenimą paskyrė pirmiausia vyrui, meilei. Ta jų abipusė pagarba buvo neįtikėtino lygio, nesu niekada girdėjęs, kad Alma kalbėdama pakeltų balsą. Visada pagarbiai, visada labai atidžiai bendravo“, – teigė jis.
A. Zuoko teigimu, A. Adamkienė buvo moters, žmonos, vyro palaikytojos pavyzdys.
Anot jo, V. Adamkui tapus Lietuvos prezidentu, ji šalyje sukūrė pirmosios ponios institutą.
„Nors Alma nebuvo labai didelė entuziastė, kad V. Adamkus kandidatuotų į prezidento postą dėl daugelio priežasčių, bet jam tapus prezidentu, ji sukūrė pirmosios ponios statusą, iki tol jis neturėjo ryškesnio turinio“, – BNS sakė A. Zuokas.
Jis priminė drauge įkurtą ir ne vienus metus veikusį A. Adamkienės labdaros ir paramos fondą. Pagrindinė šio fondo veikla buvo pagalba Lietuvos mokykloms ir vaikams.
„Ji visada būdavo ta, kuri stebėdavosi, kad neįmanoma ko nors mūsų valstybėje padaryti, ko tuo metu galbūt nesugebėdavo padaryti savivalda ar valstybės institucijos. Ji sakydavo: mes visa tai padarysime“, – tvirtino A. Zuokas.
Pasak jo, A. Adamkienė aukščiausiu lygiu Lietuvai atstovaudavo ir per valstybinius vizitus, oficialius priėmimus, karalių, prezidentų viešnages šalyje.
„Ji, sakyčiau, buvo ryškiausia nuotraukos dalis“, – sakė buvęs meras.
Buvo aktyvi lietuvybės puoselėtoja
Išeivijoje didžiąją gyvenimo dalį praleidusi Alma Adamkienė Jungtinėse Valstijose buvo aktyvi lietuvybės puoselėtoja, o jos vyrui tapus prezidentu tapusi pirmąja ponia užsiėmė labdara ir reikšmingai sustiprino filantropijos tradiciją šalyje.
1927-aisiais Šiauliuose prekybininkų šeimoje gimusi A. Adamkienė Antrojo pasaulinio karo metais 1944-aisiais su šeima pasitraukė į Vokietiją, o po penkerių metų – į Čikagą Jungtinėse Valstijose.
Vokietijoje A. Adamkienė mokėsi Eikšteto gimnazijoje, kur ir susipažino su būsimu vyru V. Adamkumi, vėliau baigė filologijos studijas Erlangeno Universitete Bavarijoje.
Atvykusi į JAV ji kurį laiką dirbo laborante plieno gamyklos laboratorijoje. 1951-aisiais A. Adamkienė ištekėjo už būsimojo prezidento V. Adamkaus.
Nuo 1962-ųjų A. Adamkienė 25-erius metus vadovavo iš Amerikos lietuvių verslininko Juozo Bačiūno kartu su vyru įsigytai Tabor Farm vasarvietei, tapusiai svarbiu lietuvybės centru – čia vykdavo išeivijos organizacijos „Santara–Šviesa“ suvažiavimai.
Grįžimas į Lietuvą
Lietuvai atgavus nepriklausomybę, šeima grįžo į Lietuvą.
Valdui Adamkui 1998-ųjų sausį tapus Lietuvos prezidentu, ji netrukus įsteigė savo vardo paramos fondą rūpintis globos stokojančiais vaikais ir jam 15 metų vadovavo.
Prezidentas prisiminimuose rašė, kad užsiimti labdara A. Adamkienė apsisprendė dar vykstant rinkimų kampanijai.
„Tai tradicinė pirmųjų šalies ponių veikla, o Almai jau daug metų rūpėjo socialinės problemos ir pirmiausia mūsų tėvynėje. Man pradėjus eiti prezidento pareigas, ji ėmė dar geriau suvokti, kaip sunkiai gyvena socialiai remtini Lietuvos žmonės, ir nuoširdžiai dėl to išgyveno“, – knygoje „Be nutylėjimų“ rašė V. Adamkus.
Almai jau daug metų rūpėjo socialinės problemos ir pirmiausia mūsų tėvynėje.
Per jos vadovavimo fondui laikotarpį surinkta ir išskirstyta daugiau milijonas eurų paramos. Vėliau labdaros ir paramos fondas pavadintas „Auginkime ateitį“, jo archyvinė medžiaga perkelta į A. Adamkaus vardo biblioteką ir Butrimonių gimnazijoje Alytaus rajone įkurtą A. Adamkienės fondo muziejų.
„Alma ne kartą sakė, kad vaikų džiaugsmas jai didžiausias atlygis už labdaringą veiklą“, – teigė prezidentas.
A. Adamkienės nuomonė buvo svarbi ir politiniais klausimais. V. Adamkus teigė, kad eidamas prezidento pareigas neretai klausdavo žmonos požiūrio, kaip elgtis vienu ar kitu atveju.
„Man įdomu išgirsti žmonos nuomonę ir jos jos pastabos, pasakytos mintys ne kartą privertė apsisprendžiant vienu ar kitu klausimu. Tačiau Alma, nors ir turėdama tvirtą nuomonę, ypač socialinės politikos klausimais, niekuomet nemėgino mane kaip nors paveikti, įtikinti. Ji tiesiog pasakydavo, ką mano, bet visiškai nesikišdavo į mano darbo reikalus“, – rašė V. Adamkus.
A. Adamkienė turėjo dvigubą Lietuvos ir JAV pilietybę.
Pastaruoju metu A. Adamkienės sveikata buvo labai silpna, ji ne kartą gydyta ligoninėje.
Balandžio pabaigoje ji buvo atvežta į Vilniaus universiteto Santaros klinikas, A. Adamkienei diagnozuotas galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, atlikta skubi operacija. Nuo tada ji sunkios būklės gulėjo reanimacijoje.