Sakartvelo prezidentė Salomė Zurabišvili pirmadienį interviu naujienų agentūrai AFP pareiškė, kad per parlamento rinkimus jos šalyje šį savaitgalį vyko rafinuotas sukčiavimas.
Prezidentės teigimu, per šeštadienį vykusį balsavimą buvo gana sudėtingų sukčiavimo schemų.
Ji pridūrė, kad su Maskva yra sudėtinga bendrauti ir kad ji kelia grėsmę.
Sakartvelo parlamento rinkimuose pergalę iškovojo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, sekmadienį pranešė šalies vyriausioji rinkimų komisija. Remiantis beveik galutiniais rezultatais, „Sakartvelo svajonė“ turi 53,92 proc. balsų, o provakarietiškų opozicijos aljansų sąjunga užsitikrino 37,78 proc. balsų.
Opozicija atmetė balsavimo rezultatus kaip suklastotus ir atsisakė pripažinti pralaimėjimą partijai, kurią kaltina prokremlišku autoritarizmu.
Maskva neigia kaltinimus kišimusi į rinkimus.
Sekmadienį S. Zurabišvili pasmerkė „visiškai suklastotus šalies parlamento rinkimus“ ir paragino pirmadienį surengti protestą, kad užginčytų oficialius rezultatus.
Prezidentė sakė, kad aukštas rinkimų klastojimo planavimo lygis, atrodo, yra daugiau nei pati vyriausybė galėjo padaryti, kad išliktų valdžioje, ir sufleruoja „rusišką metodologiją“. Ši, pasak jos, nestebina, „atsižvelgiant į tai, kokie yra valdančiosios partijos ir Rusijos santykiai“.
Ji teigė, kad „Sakartvelo svajonės“ „rinkimų propaganda buvo visiškai nukopijuota nuo Rusijos propagandos“ ir kad „jie turi ryšių su visuomene specialistų (…) iš Rusijos“.
S. Zurabišvili teigimu, per balsavimą buvo „perkami balsai, daromas spaudimas, ypač valstybės pareigūnams, spaudimas kalinių, kuriems galima pažadėti paleidimą, šeimoms“.
„Prie išėjimo iš rinkimų apylinkių mikroautobusuose buvo akivaizdžiai dalijami pinigai“, – teigė ji.
Be to, S. Zurabišvili sakė, kad per balsavimą pirmą kartą buvo naudojami „metodai, susiję su“ elektroninio balsavimo technologija.
Ji pridūrė, kad asmens tapatybės kortelės su tuo pačiu numeriu buvo naudojamos balsuojant kelis kartus skirtinguose regionuose.
„Labai sunku kaltinti vyriausybę, ir tai nėra mano vaidmuo, tačiau metodika yra rusiška“, – sakė ji.
Pavadinusi Rusiją agresore dėl jos karo prieš Ukrainą, S. Zurabišvili pažymėjo, kad „kol Rusija negrįžta į tarptautinių normų ir standartų kelią, su ja sunku bendrauti“.
Rusija „kelia grėsmę, todėl turime į tai atsižvelgti, ir manau, kad čia esantys gyventojai tai puikiai supranta“, sakė ji.
G. Nausėda: reikia tarptautininio tyrimo
Po šeštadienį Sakartvele vykusių parlamento rinkimų, kuriuose pergalę skelbia valdančioji „Sakartvelo svajonės“ partija, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ragina atlikti nepriklausomą tarptautinį tyrimą.
Jį atlikti šalies vadovas pasiūlė telefonu kalbėdamasis su Sakartvelo prezidente Salome Zurabišvili, pirmadienį skelbia Prezidentūra.
Nepriklausomas tarptautinis tyrimas, anot G. Nausėdos, būtinas reaguojant į daugybinius pranešimus apie Sakartvele vykusių rinkimų pažeidimus.
„Sakartvelo pilietinė visuomenė ne kartą yra drąsiai pareiškusi, kad renkasi savo šalies ateitį Europos Sąjungoje. Niekas neturi teisės atimti iš jų europinės svajonės. Lietuva ir toliau palaikys Sakartvelo žmonių pasirinkimą“, – cituojamas Lietuvos vadovas.
„Sakartvelo pilietinė visuomenė ne kartą yra drąsiai pareiškusi, kad renkasi savo šalies ateitį Europos Sąjungoje. Niekas neturi teisės atimti iš jų europinės svajonės. Lietuva ir toliau palaikys Sakartvelo žmonių pasirinkimą“, – cituojamas Lietuvos vadovas.
Pasak jo, Sakartvelo valdančiosios partijos anksčiau priimti sprendimai jau atitolino šalies integracijos į Europos Sąjungą (ES) perspektyvą, o galimi rinkimų proceso pažeidimai ją stumia dar toliau nuo kartvelų.
Briuselis, Vašingtonas, Vokietija, Prancūzija ir kitos valstybės pareiškė, kad savaitgalį Sakartvele vykusiuose rinkimuose buvo pažeidimų, ir paragino atlikti tyrimą.
Didelio masto sukčiavimo įrodymai
Sakartvelo centrinė rinkimų komisija pranešė, kad antradienį perskaičiuos balsavimo biuletenius iš maždaug 14 proc. rinkimų apylinkių po to, kai opozicijos partijos pasmerkė savaitgalį vykusius parlamento rinkimus kaip suklastotus.
Provakarietiškos opozicinės partijos atsisakė pripažinti šeštadienio balsavimo rezultatus, kurie, jų teigimu, buvo suklastoti valdančiosios partijos „Sakarvelo svajonė“ naudai. Tbilisyje pirmadienį dešimtys tūkstančių žmonių dalyvavo mitinge.
„Apygardų rinkimų komisijos perskaičiuos balsus iš penkių atsitiktinai atrinktų balsavimo apylinkių kiekvienoje rinkimų apygardoje“, – teigiama komisijos interneto svetainėje paskelbtame pranešime.
Remiantis beveik galutiniais komisijos paskelbtais rezultatais, valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“ surinko 53,9 proc., o opozicinė koalicija – 37,7 proc. balsų.
Prezidentė Salomė Zurabišvili pareiškė nepripažįstanti rinkimų rezultatų ir rinkimus pavadino „Rusijos specialiąja operacija“. Kremlius šį kaltinimą atmetė.
Opozicinės partijos pareiškė, kad neis dirbti į naująjį parlamentą, ir pareikalavo naujų rinkimų, kuriems vadovautų „tarptautinė rinkimų administracija“.
Jungtinės Valstijos ir Europos Sąjunga (ES) pasmerkė pažeidimus per rinkimus.
Pirmadienį pagrindinė Sakartvelo rinkimų stebėtojų grupė pareiškė, kad aptiko sudėtingo didelio masto sukčiavimo įrodymų, ir pareikalavo anuliuoti bent 15 proc. balsų.
Duomenų analitikas Levanas Kvirkvelija socialiniame tinkle „X“ sakė, kad balsavimo „duomenys yra tvirti įrodymai, pagrindžiantys argumentą dėl biuletenių klastojimo ir (arba) perskaičiavimo“.
„Šios manipuliacijos vyko tik kaimo vietovėse, todėl galime teigti, kad valdančioji partija sukčiavo rinkimuose“, – pridūrė jis.
Nepaisydamas ES susirūpinimo dėl pažeidimų per rinkimus Vengrijos ministras pirmininkas Viktoras Orbanas, kuris šiuo metu rotacijos principu pirmininkauja šalių blokui ir yra artimiausias Kremliaus sąjungininkas ES, pirmadienį atvyko į Tbilisį dviejų dienų vizito.