Rusijos parlamentarai antradienį priėmė prieštaringai vertinamą įstatymą, kuriuo uždraudžiama gyvenimo nesusilaukiant vaikų „propaganda“.
Tai dar viena priemonė, nukreipta prieš, Maskvos teigimu, liberalias Vakarų idėjas.
Žemųjų parlamento rūmų nariai per galutinį trečią svarstymą vienbalsiai pritarė įstatymo projektui. Juo uždraudžiama bet kokia vieša medžiaga, pavyzdžiui, filmai ar žiniasklaidos pranešimai, kaip nors propaguojantys „atsisakymą gimdyti“.
Tik informacijos apie vienuolystę ir celibato įžadų laikymąsi, taip pat su tuo susijusį atsisakymą turėti vaikų, skleidimas nebebus laikomas nusikaltimu.
„Nebus administraciniu nusižengimu informacijos apie vienuolystę ir vienuolinį gyvenimo būdą, celibato įžado laikymąsi ir su tuo susijusį atsisakymą turėti vaikų skleidimas ir (arba) viešų veiksmų, kuriais siekiama formuoti vienuolystės ir vienuolinio gyvenimo būdo patrauklumą, atlikimas“, – teigiama įstatymo pataisose.
Taip pat patikslinta, kad kalbama apie informaciją, kuri remiasi centralizuotų religinių organizacijų vidaus nuostatais.
Anksčiau Dūmos komitetas atsisakė padaryti išimtis vienuolystei ir žmonėms, turintiems materialinių sunkumų, įstatymo projekte dėl bevaikystės.
Kai kurie deputatai taip pat prašė įstatyme numatyti tris išimtis (jei vaikų atsisakoma dėl medicininių kontraindikacijų, religinių įsitikinimų ar materialinių sunkumų), tačiau specializuotas Dūmos komitetas jų nepalaikė.
Patriarchas Kirilas paragino iš įstatymo išbraukti informaciją apie vienuolystę. Kartu Maskvos patriarchatas palaikė patį įstatymo projektą, manydamas, kad jis leis „išvalyti informacinę erdvę nuo abortų ir destruktyvios reprodukcinės elgsenos propagandos“.
Už pažeidimus fiziniai asmenys būtų baudžiami 400 tūkst. rublių (apie 3 840 eurų) bauda, o įmonės – 5 mln. rublių (apie 50 tūkst. eurų) baudomis. Įstatyme taip pat numatyta nuostata dėl užsieniečių deportavimo.
„Tai lemtingas įstatymas (…). Be vaikų nebus šalies. Dėl šios ideologijos žmonės nustos gimdyti vaikus“, – prieš balsavimą deputatams sakė Dūmos pirmininkas Viačeslavas Volodinas.
V. Volodinas pridūrė, kad šiuo teisės aktu siekiama „apsaugoti piliečius, visų pirma augančią kartą, nuo žiniasklaidos erdvėje skleidžiamos informacijos, kuri neigiamai veikia asmenybės vystymąsi“.
Pasak Dūmos pirmininko, taip siekiama užtikrinti, kad „naujos mūsų piliečių kartos augtų orientuotos į tradicines šeimos vertybes“.
Ekspertai pažymi, kad įstatymas turės tiesioginį poveikį žiniasklaidai, kinui ir reklamai; propaganda gali būti laikoma viskas, „kas viešai nurodo, kad susilaikymas nuo vaikų yra socialiai priimtinas elgesys“.
Teisininkai pripažįsta, kad įstatymas gali būti taikomas ir atvirai diskusijai apie gimdymo ir vaikų auginimo sunkumus, įskaitant moters pasakojimus socialiniuose tinkluose apie sunkų gimdymą ar pogimdyminę depresiją.
Įstatymo projektą dar turi patvirtinti aukštieji parlamento rūmai ir pasirašyti prezidentas Vladimiras Putinas.