Rusija užsienyje gyvenantį rašytoją Borisą Akuniną, kuris yra pasisakęs prieš Maskvos karinę operaciją Ukrainoje, penktadienį paskelbė „užsienio agentu“.
Nuo tada, kai 2022 metų vasarį pradėjo puolimą Ukrainoje, Kremlius suintensyvino pastangas užgniaužti nepritarimą ir, be kita ko, nusitaikė į meną, o Maskvą kritikuojančių autorių knygos dingo iš knygynų.
Borisas Akuninas yra Sakartvele gimusio rašytojo Grigorijaus Čchartišvilio slapyvardis. Ši pavardė buvo įtraukta į vadinamąjį užsienio agentų sąrašą, kuris tradiciškai atnaujinamas kiekvieną penktadienį.
„Čchartišvilis priešinosi specialiajai karinei operacijai Ukrainoje“, – nurodė Rusijos teisingumo ministerija.
Jis taip pat kaltinamas „skleidęs netikslią informaciją, kuria siekiama suformuoti neigiamą įvaizdį“ apie Rusiją ir jos kariuomenę.
Iš asmenų ar grupių, kurioms užklijuojama „užsienio agento“ etiketė, primenanti sovietinių laikų terminą „liaudies priešai“, reikalaujama, kad būtų atskleisti finansavimo šaltiniai.
Be to, jie visas publikacijas, įskaitant įrašus socialiniuose tinkluose, privalo žymėti žyma „užsienio agentas“.
67-erių rašytojas jau buvo įtrauktas į „Rosfinmonitoring“, pagrindinės Rusijos federalinės finansinės stebėsenos tarnybos, „teroristų ir ekstremistų“ sąrašą.
B. Akuninas žinomas dėl savo istorinių detektyvinių romanų ir ilgametės prezidento Vladimiro Putino kritikos.
„Rusiją valdo psichologiškai pakrikęs diktatorius ir, kas blogiausia, ji paklusniai seka jo paranoja“, – parašė B. Akuninas socialiniame tinkle „Facebook“ tą 2022 metų vasario dieną, kai V. Putinas pasiuntė karius į Ukrainą.
Nepaisant nesutarimų su Kremliumi, B. Akuninas tebėra vienas skaitomiausių šiuolaikinių Rusijos autorių.
Jis taip pat yra vienas iš kampanijos platformos “Tikroji Rusija”, kuri telkia Rusijos kultūros veikėjus padėti Ukrainos pabėgėliams ir iš savo šalies pabėgusiems rusams, įkūrėjų.
Prasidėjus Kremliaus karinei operacijai Ukrainoje, nemažai Rusijos kultūros veikėjų pabėgo iš šalies, o tie, kurie liko, susidūrė su griežtais cenzūros įstatymais.