Rusijos pareigūnai pirmadienį apkaltino Ukrainą dronais smogus dviem pastatams Maskvoje ir amunicijos sandėliui Maskvos aneksuotame Kryme, o Ukraina pranešė apie dar vieną rusų smūgį grūdų angarui.
Rusija pranešė, kad naktį virš Maskvos neutralizavo du ukrainiečių bepiločius, tačiau apie aukas nepranešė.
Vienas iš dronų nukrito netoli Gynybos ministerijos Rusijos sostinės centre, o kitas pataikė į biurų pastatą Maskvos pietuose.
Apie tai pranešta kitą dieną po to, kai Kyjivas pažadėjo atkeršyti už Rusijos raketų ataką prieš Juodosios jūros Odesos uostamiestį.
Naujienų agentūros AFP žurnalistai, atvykę į smūgio vietą netoli ministerijos, už policijos kordono pamatė dviejų aukštų pastatą apgadintu stogu.
„Aš nemiegojau. Buvo 3 val. 39 min. nakties. Namas tikrai sudrebėjo“, – apie smūgio momentą AFP pasakojo 70-metis vietos gyventojas Vladimiras.
„Skandalinga, kad ukrainiečių dronas vos neįskrido į Gynybos ministeriją“, – sakė Vladimiras, atsisakęs nurodyti savo pavardę.
Skandalinga, kad ukrainiečių dronas vos neįskrido į Gynybos ministeriją
35 metų vadybininkė Polina, išėjusi pavedžioti šunį, sakė, kad jos vyrą ir vaiką pažadino „labai stiprus triukšmas visai šalia mūsų namų“.
Kėsinasi į grūdų eksportui svarbią infrastruktūrą
Tuo tarpu Krymui Maskvos primestas gubernatorius Sergejus Aksionovas tvirtino, kad Rusijos pajėgos numušė 11 ukrainiečių dronų.
Jis teigė, kad nukentėjo šaudmenų sandėlis ir buvo apgadintas privatus namas, bet nepateikė išsamesnės informacijos.
S. Aksionovas sakė, kad netoli sandėlio esantys kaimai evakuojami.
2014 metais Rusijos aneksuotas Krymas yra Kyjivo taikinys per visą Maskvos puolimą Ukrainoje, tačiau pastarosiomis savaitėmis jis patyrė intensyvesnių, padažnėjusių atakų.
Kyjivas ne kartą yra sakęs, kad nori susigrąžinti Krymą.
Tuo metu pietiniame Ukrainos Odesos regione pareigūnai pranešė apie keturias valandas trukusią Rusijos dronų ataką prieš Dunojaus upės uosto infrastruktūrą.
„Dėl smūgių buvo sunaikintas grūdų angaras, apgadintos cisternos, skirtos kitų rūšių kroviniams laikyti“, – platformoje „Telegram“ pranešė Ukrainos pietų karinė vadovybė.
Dunojaus deltos regionas, besidriekiantis per Rumuniją ir Ukrainą, naudojamas kaip Ukrainos grūdų eksporto kelias.
Praėjusią savaitę Rusija pasitraukė iš pagrindinio susitarimo, leidusio saugiai eksportuoti ukrainietiškus grūdus per Juodąją jūrą.
Nuo to laiko Kyjivas kaltina Rusiją, kad ji kėsinasi į grūdų tiekimą ir grūdų eksportui itin svarbią infrastruktūrą.
Ukrainos kariuomenė pranešė, kad numušė tris iš pirmadienio atakos metu panaudotų bepiločių.
„Pirminiais duomenimis, buvo sužeisti maždaug keturi uosto darbuotojai, tačiau informacija dar tikslinama“, – teigiama jos pranešime.
„Nuslopinti ir sudužo“
Rusijos gynybos ministerija drono ataką Maskvoje pavadino teroristiniu aktu.
„Du Ukrainos dronai buvo nuslopinti ir sudužo. Nukentėjusiųjų nėra“, – teigė ji.
Maskvos meras Sergejus Sobianinas sakė, kad dronų smūgiai buvo suduoti apie 4 val. vietos (ir Lietuvos) laiku.
„Didelės žalos nepadaryta“, – sakė jis.
Naujienų agentūra „RIA Novosti“ paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matyti šiek tiek apgadinta aukšto verslo centro viršūnė.
Kelias aplink jį buvo uždarytas.
Maskva ir jos apylinkės yra maždaug už 500 km nuo Ukrainos sienos, tačiau šiais metais jos buvo kelis kartus atakuotos bepiločiais, o vienas jų gegužę pataikė net į Kremlių.
Anksčiau šį mėnesį Rusija pranešė numušusi penkis Ukrainos dronus, kurie sutrikdė Maskvos Vnukovo tarptautinio oro uosto veiklą.
„Jie tai tikrai pajus“
Po Rusijos smūgių Odesoje prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pažadėjo imtis atsakomųjų veiksmų.
„Jie tai tikrai pajus“, – sakė jis.
„Negalime leisti, kad žmonės visame pasaulyje priprastų prie teroristinių išpuolių“, – pridūrė V. Zelenskis.
„Visų šių raketų taikinys yra ne tik miestai, kaimai ar žmonės. Jų taikinys yra žmonija ir visos mūsų Europos kultūros pamatai“, – sakė jis.
Sekmadienį per smūgį miestui žuvo du žmonės ir buvo smarkiai apgadinta istorinė katedra.
Dvasininkai gelbėjo ikonas iš nuolaužų smarkiai apgadintoje Kristaus Atsimainymo katedroje, kuri 1936 metais, valdant Stalinui, buvo nugriauta, o žlugus Sovietų Sąjungai, XX amžiaus 10-e dešimtmetyje atstatyta.
Ukrainos vyriausybė pasmerkė smūgį maldos namams kaip karo nusikaltimą, sakydama, kad ji buvo „sunaikinta du kartus: Stalino ir Putino“.