Po Konstitucinio Teismo (KT) Vyriausybei rengiantis keisti pagalbinio apvaisinimo tvarką, valdančioji „Nemuno aušra“ žada siekti, kad procedūra po liberalizavimo negalėtų naudotis LGBTIQ poros.
KT šią savaitę paskelbė, kad įstatyme numatytas draudimas pasinaudoti pagalbiniu apvaisinimu vienišoms moterims ir nesusituokusioms poroms prieštarauja Konstitucijai.
Reaguodama į tai, Vyriausybė žada pasiūlyti pataisas, kad pagalbinio apvaisinimo paslaugos būtų prieinamos visoms dėl nevaisingumo kenčiančioms moterims.
„Nemuno aušros“ pagrindinis tikslas įgyvendinant Konstitucinio Teismo sprendimą yra (…), kad Vyriausybė ir įstatymo leidėjai numatytų aiškius ir konkrečius saugiklius, kad nebūtų bandoma apeiti įstatymo ir (…) pagalbinio apvaisinimo dėka susilaukti vaikų tos pačios lyties poroms“, – BNS sakė partijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
Pasak jo, „aušriečiai“ nepalaikys pataisų, jeigu įžvelgs jose negebėjimą įgyvendinti tokios nuostatos.
„Palauksime, kokį projektą atneš Vyriausybė“, – teigė politikas.
Anot R. Žemaitaičio, tai užtikrinti bus sunku, nes Lietuvoje nėra partnerystės instituto, todėl bet kuri nesusituokusi moteris formaliai yra laikoma vieniša nepaisant to, ar iš tikrųjų gyvena viena, ar ne.
Pasak parlamentaro, taip pat reikės išspręsti kai kurias praktines problemas, pavyzdžiui, dėl vienišos moters vaiko priežiūros atostogų, kai nesama atžalos tėvo.
KT ketvirtadienį paskelbė, kad šiuo metu galiojantis Pagalbinio apvaisinimo įstatymas dėl savo ribojimų pažeidžia Konstitucijos nuostatą, jog visi asmenys yra lygūs, jų teisių negalima varžyti dėl lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų.
Taip pat pripažinta, kad pažeista pagrindinio šalies įstatymo norma, jog valstybė privalo rūpintis žmonių sveikata, garantuoti medicinos pagalbą bei paslaugas susirgus.
KT pažymėjo, kad Konstitucija reikalauja įstatymuose įtvirtinti tokį reguliavimą, pagal kurį esant nustatytam objektyviam medicininiam poreikiui, objektyvioms aplinkybėms, susijusioms su asmens sveikata, sveikatos priežiūros paslaugos asmenims būtų teikiamos vienodai, nepaisant, ar jie gyvena šeimoje, ar yra vieniši, ar yra sudarę partnerystės sutartį.
Šis nutarimas įsigalios tik po metų – 2026 metų balandžio 10 dieną. Per tą laiką Seimas turėtų priimti tokius Pagalbinio įstatymo pakeitimus, kad jis atitiktų Konstituciją.
Kitos valdančiosios Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis BNS sakė, kad politinė jėga dar tarsis, kokias pataisas palaikytų.
Dabar Pagalbinio apvaisinimo įstatyme nustatyta, kad pagalbinis apvaisinimas gali būti atliekamas tik naudojant apvaisinamos moters ir su ja gyvenančio sutuoktinio ar partnerio lytines ląsteles, išskyrus tam tikrus atvejus atvejus, bet apibrėžta, kad pora turi būti sudariusi registruotos partnerystės sutartį.
Kaip skelbė BNS, praėjusios kadencijos Seime mėginta taisyti šią nuostatą, leidžiant pagalbinio apvaisinimo procedūromis pasinaudoti nesusituokusioms poroms ir vienišoms moterims, tačiau jos atmestos.
Projekto kritikai tvirtino, kad pagalbinis apvaisinimas yra medicininė procedūra, leidus ja pasinaudoti vienišoms moterims būtų sprendžiamos nebe sveikatos problemos, o tenkinami asmeniniai norai.