Prof. dr. Gediminas Karoblis. Švietimo ministerija visai suvaikėjo

Egzaminai įsibėgėja. Švietimo ministras taip pat. Vieną dieną sprendžia fizikos užduotis, kitą dieną – jau matematikos. Kas toliau? Geografija? Istorija? Atsispaudimai? Ir visa tai vyksta brandos egzaminų fone? Nenorom kyla klausimas: o kas yra žmogaus branda? Kaip elgiasi brandus žmogus?

Mūsų senelių laikais jaunesnieji eidavo žąsų ganyti. Kas išganydavo žąsis, gaudavo atsakingesnę užduotį. Sugrįžti „prie žąsų” būtų buvęs pažeminimas. Jaunesnieji, atganę žąsis, norėdavo subręsti, kad tik nereikėtų „atkristi”. Kiekvienas žinojo, kad gyvenime turės kopti brandos pakopomis. Pasiekusiu tam tikrą brandą buvo laikomas tas, kuris galėdavo iš pradžių paprastą, o po to – vis sudėtingesnę – bet prasmingą ir reikalingą bendruomenei užduotį atlikti be kitų pagalbos. Mokytojo darbo galutinė prasmė – kad jis būtų nebereikalingas. Galų gale labiausiai subrendusieji kartais gaudavo vadovauti. Tik subrendusieji galėdavo įvertinti bręstančiųjų brandumo laipsnį. Ir štai dabar brandos egzaminų fone matome tikrą farsą, primenantį Piterio Peno ir kapitono Kablio kovas. Švietimo ministerija ne tik nuėjo „žąsų ganyti”. Ji net nesuvokia, kad elgiasi visai – pagal senąjį žodyną, bet su giliausia pagarba – kaip piemenys.

Dar senesniais laikais senelis Aristotelis teisingai sakė, kad matematika yra jaunuolių užsiėmimas, nes jai nereikia patirties. Matematika yra žaidimų sistema, kurią kartais galima pritaikyti gyvenimo problemoms spręsti. Tačiau norint suvokti tikras gyvenimo problemas, reikia patirties ir brandos. Gebėjimas žaisti matematinius žaidimus neatskleidžia jokios brandos. Lygiai kaip ir šiuolaikinė tariamoji „literatūros interpretacija”, kuri įtartinai panašėja į antropomorfinę Chat GPT versiją.

Seni žmonės dar prisimena, kad branda pirmiausia suvokiama kaip morališkai atsakingas gebėjimas veikti: laiku atliekant darbus, laikantis duoto pažado, nešvaistant tuščiai žodžių bei savo ir artimųjų laiko, kaip daro nesubrendėliai, ir kartais iškenčiant neišvengiamas nesubrendusiųjų klaidas bei kvailystes, pavyzdžiui, „suvaikėjusios” švietimo ministerijos „vaikiškas ligas”. Nesvarbu, mieli abiturientai, kokius pažymius gausite. Svarbi tik jūsų moralinė branda. Kaip norėtųsi, kad bent dalis šių metų abiturientų būtų subrendę labiau už savo „egzaminatorius”!

7 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version