Tokia frazė nejučia verčia galvoti apie lietuvių tautą kaip apie galvijų kaimenę, kurios prieaugliu būtina pasirūpinti. Kartą vienas itin kultūringas ir garbingas žmogus išgirdęs apie daugiavaikės šeimos narių skaičių, paklausė: „Gerinate Lietuvos statistiką?”. Laimė, tuoj susizgribo.
Vis daugiau žmonių Lietuvoje svaiginasi skaičiais. Lietuvoje 2022 metais gimė beveik 22 tūkst. vaikų. 1,34 vaiko „tenka” vienai moteriai. Vidutinis gimdančios motinos amžius apie 30 metų. Anot Eurostat prognozės, Lietuvoje 2100 metais gyvens 1,78 mln. gyventojų. Ir taip toliau.
O toliau klausiama, ką daryti, kad šita statistika „pagerėtų”? Mokėti dar didesnes išmokas už vaiką kaip Lenkijoje? Sudaryti sąlygas derinti darbą ir šeimą kaip Skandinavijoje? Kompensuoti paskolas būstui ir automobiliui kaip Vengrijoje? O gal raginti džiaugtis ne kiekybe, o kokybe kaip siūlo dabartinė valdžia Lietuvos strategijoje 2050? Šių strategų manymu geriausia kas gali nutikti Lietuvai – tai (Šiaurinės dykros apšviestos) Šiaurinės žvaigždės scenarijus. Iš tiesų simboliškas pavadinimas moralinio atšalimo amžiui.
Klausimas geras: kokioje Lietuvoje nori gyventi senatvėje? Kokioje Lietuvoje norėtum, kad tavo vaikai ir anūkai gyventų? Tačiau skaičiai nėra patirtis. Taigi, kokios patirties galime tikėtis?
Labai tikėtina, kad po kelių dešimtmečių dauguma moterų gimdys net ne trisdešimties, bet keturiasdešimties ar penkiasdešimties metų amžiaus, t. y. visiškai „paskutinę minutę”. Dauguma iš vis negimdys „dėl ekologinių įsitikinimų”. Vaiko „savikaina” viršys daugumos žmonių finansines galimybes. Vaikai augs dažniausiai po vieną irzliems, priekabiems ir prie egoistinio gyvenimo būdo pratusiems tėvams.
Dauguma vaikų neturės nei brolių, nei seserų, nei dėdžių, nei tetų. Į vienintelį palikuonį bus sudėtos visos šešių pagyvenusių suaugusiųjų viltys ir lūkesčiai pagal formulę „4+2+1″. Vaikų „darbo diena” truks ne mažiau 12 val. Jie bus užimti labiau nei suaugusieji ir iš tiesų visiškai neturės laisvo laiko. Lietuvoje bus „labai aukštas švietimo lygis” ir kosminės mokymo kainos. Vaikų žaidimo aikštelės bus perstatytos ir pritaikytos šuniukams ir kačiukams.
Baisu ne tai, kad mūsų bus mažai. Baisu ne tai, kad galbūt išnyks lietuvių tauta. Baisu tai, kad būsime tokie egoistai. Globalinio atšilimo prognozės juokingos palyginus su ta moralinio atšalimo katastrofa, kuri mūsų laukia. Joks gimstamumo „skatinimas” nepadės griūvant moralinei infrastuktūrai. O kol kas šį sekmadienį, balandžio 30-tąją švęskime Gyvybės dieną.